REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

500 plus a wysokość wsparcia z zfśs

Guza-Kiliańska Renata
500 plus a wysokość wsparcia z zfśs /Fot. Fotolia
500 plus a wysokość wsparcia z zfśs /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy świadczenie wychowawcze (500+) należy wliczać do dochodu, od którego zależy wysokość wsparcia z zfśs? Kwestii tej nie reguluje ustawa o zfśs, czy pracodawca może więc ustalić to dowolnie w regulaminie funduszu?

PROBLEM

Tworzymy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Zgodnie z naszym regulaminem zfśs od stycznia 2017 r. pracownicy mogą ubiegać się o dofinansowanie do ferii zimowych swoich dzieci. Niektóre osoby zgłaszają nam, że są uprawnione do świadczenia wychowawczego (500+). Czy powinny doliczyć to świadczenie do swojego dochodu, od którego zależy wysokość wsparcia z zfśs? Obowiązujący u nas regulamin funduszu nie normuje tej kwestii.

Autopromocja

RADA

Tak. Państwa pracownicy powinni doliczyć świadczenie wychowawcze do swojego dochodu. Oznacza to, że przy ocenie ich sytuacji finansowej to świadczenie będzie miało wpływ na wysokość przysługującego im wsparcia z zfśs. Kwestia ta nie została bowiem inaczej unormowana ani w ustawie o zfśs, ani w obowiązującym w Państwa firmie regulaminie funduszu. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

UZASADNIENIE

Każdy pracodawca tworzący zfśs ustala własny regulamin przyznawania świadczeń z funduszu. W regulaminie zfśs określa się zasady i warunki korzystania z funduszu, a przyznanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z zfśs uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracowników. Przyjmuje się, że czym trudniejsza sytuacja pracownika, tym większa powinna być dla niego pomoc z zfśs.

Przepisy ustawy o zfśs nie zawierają zapisów dotyczących uwzględniania świadczenia wychowawczego w dochodach pracownika do celów ustalenia rodzaju i wysokości przysługującego mu wsparcia z funduszu. Świadczenie 500+ na drugie i kolejne dziecko przysługuje bez względu na wysokość dochodów przypadających na członka rodziny, natomiast warunkiem otrzymania świadczenia na pierwsze dziecko jest spełnienie kryterium dochodu. Powodem wprowadzenia świadczenia 500+ było promowanie dużych rodzin i zwiększenie dzietności, bez możliwości pozbawienia prawa czy ograniczenia innych świadczeń przysługujących pracownikowi oraz jego rodzinie (świadczenie 500+ nie wpływa na wysokość świadczeń alimentacyjnych – art. 135 § 3 pkt 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a ponadto nie podlega ono egzekucji komorniczej – art. 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego). Jednak ograniczenia świadczeń z zfśs z powodu posiadania dzieci i otrzymywania z tego tytułu dodatkowego wsparcia z budżetu państwa nie można uznać za nieuzasadnione. Świadczenie wychowawcze polepsza bowiem sytuację materialną osób uprawnionych, a od niej zależy prawo do wsparcia z funduszu. Społeczne przeznaczenie tego świadczenia trudno w tym przypadku uznać za dominujące. Ponadto z przepisów ustawy o zfśs nie wynika, że świadczenie wychowawcze podlega wyłączeniu z dochodu. Inaczej (korzystniej dla osób uprawnionych) może określać tę kwestię regulamin funduszu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Zbiorowe prawo pracy

PRZYKŁAD

Spółka z o.o. prowadzi zfśs. W 2017 r. zasoby funduszu zgodnie z regulaminem gospodarowania zfśs mogą być wydatkowane m.in. na dofinansowanie wypoczynku pracowników oraz ich dzieci do 18 lat. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od dochodu przypadającego na członka rodziny (zgodnie z oświadczeniem osób uprawnionych).

Wariant I

Regulamin funduszu nie definiuje dochodu na potrzeby przyznawania wsparcia z zfśs. Jednak ze wzoru oświadczenia do celów ubiegania się o pomoc z funduszu (będącego integralną częścią regulaminu zfśs) wynika, że przez dochody należy rozumieć każde przysporzenie majątkowe, z wyjątkiem świadczeń mających charakter zwrotu kosztów (w tym ekwiwalentów). Zatem osoby uprawnione powinny doliczyć świadczenie 500+ do swoich dochodów i wykazać w oświadczeniu. Świadczenie to należy włączyć do dochodu również wtedy, gdy z treści regulaminu zfśs będzie wynikać, że jest to przysporzenie majątkowe.

Wariant II

Regulamin funduszu definiuje dochód na potrzeby przyznawania wsparcia z zfśs. Wyłącza z niego m.in. świadczenia rodzinne, w tym zasiłki rodzinne i dodatki do tych zasiłków oraz świadczenie 500+. Oznacza to, że osoby uprawnione nie powinny wliczać tych świadczeń do swoich dochodów.

Aby uniknąć niedomówień w kwestii źródeł dochodów do celów socjalnych, warto doprecyzować przepisy wewnętrzne przez zmianę regulaminu zfśs oraz zaktualizować oświadczenia o dochodach osób uprawnionych.

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Wzór oświadczenia o sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do świadczeń z zfśs wyłączającego świadczenie 500+ z dochodów tych osób

Autor: Renata Guza - Kiliańska, ekonomistka, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, praktyk z ponad 17-letnim doświadczeniem, kierownik działu outsourcingu usług kadrowo-płacowych

Podstawa prawna:

● art. 2 pkt 1, pkt 5, art. 8 ust. 1–2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 800; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 2255Podstawa prawna:

Autopromocja

● art. 4–5 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci – Dz.U. z 2016 r. poz. 195; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

● art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

● art. 135 § 3 pkt 3 ustawy z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy – j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 2082; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1271

● art. 833 § 6 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1822; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 85

Zobacz: Kalkulatory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. Czy należy zmienić umowę o pracę?

  W przyszłym roku dwa razy zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. do końca roku – 4300 zł. W związku z tym pracodawcy powinni sprawdzić wysokość pensji pracowników. Wynagrodzenie niższe od minimalnego może oznaczać konieczność zmiany umowy o pracę.

  Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

  Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

  Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  REKLAMA

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  REKLAMA

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  REKLAMA