Czy pracownik, który nie złożył oświadczenia o dochodach może otrzymać świadczenia z ZFŚS?
REKLAMA
REKLAMA
Zagadnienie
W grudniu pracodawca przyznaje świadczenia z ZFŚS w postaci paczek świątecznych. Wartość świadczenia uzależniona jest od sytuacji materialnej pracownika tj. od zadeklarowanych dochodów na członka rodziny za rok ubiegły. W tym roku jednak pracodawca wprowadził zapis w Regulaminie ZFŚS, że niezłożenie oświadczenia może skutkować nie otrzymaniem świadczenia w ogóle. Czy taki zapis jest dopuszczalny?
REKLAMA
Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.
Odpowiedź
Zapis Regulaminu o takiej treści jest niedopuszczalny i w takiej sytuacji pracownik powinien otrzymać świadczenie przynajmniej w najniższej wysokości.
Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 111) przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej (kryteria socjalne) osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚS.
Przepisy nie precyzują, jak określać sytuację socjalną pracowników, dlatego często wykorzystuje się w tym zakresie oświadczenia o dochodzie przypadającym na członka rodziny pracownika.
Uprawnienie pracodawcy do żądania podania stosownych informacji oraz przedłożenia odpowiednich dokumentów uzasadniających przyznanie świadczenia z Funduszu powinno znajdować uzasadnienie w regulaminie ZFŚS.
Istotnym jest jednak to, że zapisy Regulaminu nie mogą zupełnie pozbawiać pracownika prawa do świadczenia, w sytuacji gdy nie złoży on oświadczenia o dochodach. Skoro ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie wprowadza takiej sankcji, to zapisy Regulaminu mniej korzystne od ustawy są nieważne.
Źródło: NSZZ "Solidarność"
Maria Szwajkiewicz
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat