REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę a ZFŚS

Maurycy Organa
Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę a ZFŚS/fot.Shutterstock
Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę a ZFŚS/fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych administruje pracodawca i to on jest właścicielem tych środków. Ma to swoje konsekwencje w razie przejścia zakładu pracy w całości lub części na innego pracodawcę.

Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę zwykle oznacza przejęcie, na podstawie określonej umowy, całej lub części firmy. Ma to swoje konsekwencje dla zakładowego funduszu świadczeń socjalnych funkcjonującego w przejmowanym zakładzie pracy. Środki funduszu ulegają przekazaniu nowemu pracodawcy w całości lub w części - w zależności od tego, czy zakład pracy przechodzi na nowego pracodawcę w całości czy w części.

REKLAMA

Autopromocja

Należy uznać, że przejściem zakładu pracy jest prawne i faktyczne objęcie całego lub części zakładu pracy przez nowego pracodawcę.

Kiedy zachodzi przejście zakładu pracy na innego pracodawcę

Najważniejsze dwa kryteria, które w większości przypadków pozwolą jednoznacznie ustalić, czy nastąpiło przejście zakładu pracy, to:

● przejście części majątku dotychczasowego pracodawcy (budynki, urządzenia, narzędzia, surowce) oraz

● przejęcie przez nowego pracodawcę zadań i funkcji dotychczasowego pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przejście części zakładu pracy ma zastosowanie wyłącznie do pracowników zatrudnionych na stałe w tej części zakładu pracy, która podlega przejęciu. Dla pracowników zatrudnionych w pozostałej części zakładu pracy nic się nie zmienia. Również pracownicy, których umowy o pracę wygasły lub którym okresy wypowiedzenia zakończyły się przed przejęciem zakładu pracy, nie będą objęci taką zmianą.

Pracownicy nie mogą skutecznie przeciwstawić się przejęciu zakładu pracy.

Choć wskutek przejścia zakładu pracy następuje zmiana pracodawcy dla wszystkich lub grupy pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy, to pracownicy nie mają uprawnień, aby skutecznie przeciwstawić się przejęciu pracodawcy.

Automatyzm przejścia zakładu pracy oznacza również, że dotychczasowy i nowy pracodawca nie mogą wyłączyć przejścia zakładu pracy zapisami jakichkolwiek porozumień czy aktami administracyjnymi.

Co nie jest przejściem zakładu pracy

Przejściem zakładu pracy lub jego części nie będą natomiast następujące zmiany organizacyjno-ustrojowe:

● przekształcenia finansowo-organizacyjne zakładu pracy, np. przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, przekształcenie publicznego zakładu opieki zdrowotnej w samodzielny zespół opieki zdrowotnej,

● powierzenie przez dotychczasowego pracodawcę wykonywania zadań pomocniczych podmiotowi zewnętrznemu świadczącemu usługi (outsourcing), jeśli outsourcing nie jest wykonywany z wykorzystaniem majątku i pracowników dotychczasowego pracodawcy,

● przejścia jedynie pracowników do nowego pracodawcy na podstawie tzw. porozumienia między pracodawcami.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

W przypadku istnienia wątpliwości, a w szczególności istnienia rozbieżności stanowisk między pracodawcą a pracownikiem, czy nastąpiło przejście zakładu pracy i przejęcie pracownika, pracownik może wystąpić do sądu pracy z żądaniem ustalenia istnienia stosunku pracy z określonym podmiotem. Pracownik pozostający w zatrudnieniu z jednym z potencjalnych pracodawców występuje do sądu z pozwem o ustalenie jego aktualnego pracodawcy, a pracownik, z którym rozwiązano już umowę o pracę lub który sam taką umowę rozwiązał, występuje do sądu z pozwem o ustalenie, kto był jego pracodawcą.

Przejęcie zakładu pracy a zfśs

Beneficjentami środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są przede wszystkim pracownicy, byli pracownicy i rodziny pracowników zatrudnionych u pracodawcy prowadzącego zfśs. Środkami funduszu administruje pracodawca i to on jest właścicielem tych środków. Ma to swoje konsekwencje w razie przejścia zakładu pracy w całości lub części na innego pracodawcę. W zależności od rodzaju przejęcia środki funduszu powinny bowiem zostać przekazane w całości lub części nowemu pracodawcy.

Podział środków zfśs w przypadku przejęcia całego lub części zakładu pracy

Rodzaj przejęcia

Pracodawca przejmowany

Pracodawca przejmujący

Skutki dla zfśs

Podstawa prawna

cały zakład pracy

prowadził zfśs

prowadzi zfśs

Przejęcie zfśs w całości - fundusz pracodawcy przejmującego przejmuje środki pieniężne, należności i zobowiązania funduszu pracodawcy przejmowanego.

art. 7 ust. 3 ustawy o zfśs

cały zakład pracy

prowadził zfśs

nie prowadzi zfśs

Pracodawca przejmujący przejmuje środki pieniężne, należności i zobowiązania funduszu pracodawcy przejmowanego. Nadwyżka przejętych środków pieniężnych wraz z odsetkami oraz przejętych należności wraz z odsetkami nad przejętymi zobowiązaniami wraz z odsetkami nie stanowi przychodu pracodawcy przejmującego, jest gromadzona na odrębnym rachunku bankowym lub wydzielonym subkoncie i podlega wydatkowaniu na zasadach określonych ustawą o zfśs dla dokonywania wydatków z funduszu.

Zasady wydatkowania przejmujący pracodawca określa w regulaminie.

art. 7 ust 3a ustawy o zfśs

część zakładu pracy

prowadził zfśs

prowadzi zfśs

Zfśs pracodawcy przejmującego zwiększa się, w części przypadającej na liczbę przejmowanych pracowników, o równowartość środków pieniężnych funduszu pracodawcy przekazującego (skorygowanych odpowiednio o należności i zobowiązania zfśs według stanu na ostatni dzień miesiąca, w którym następuje przejście).

Pracodawcy przejmujący i przekazujący określają zasady podziału środków pieniężnych będących równowartością odpisu podstawowego, obciążającego koszty pracodawcy przekazującego, który dotyczy roku, w którym następuje przejście części zakładu pracy w odrębnym porozumieniu.

Przekazanie środków następuje w terminie 30 dni od daty przejścia części zakładu pracy, chyba że porozumienie stanowi inaczej.

art. 7 ust. 3b ustawy o zfss

część zakładu pracy

prowadził zfśs

nie prowadzi zfśs

Przejęcie jakiejkolwiek części środków zfśs nie następuje.

Brak regulacji

Podstawa prawna:

● art. 231, art. 2418 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 917; ost. zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 1629),

● art. 7 ust. 3-3d ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1316; ost. zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 1669).

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ci rodzice nie mają prawa do wynagrodzenia za opiekę na dziećmi. Krzywdząca uchwała SN

Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

ZUS: Ważna informacja o zmianach – nie będzie można złożyć wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach wprowadzonych w elektronicznym wniosku OK-EKS. To ważna informacja dla komorników sądowych.

REKLAMA

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

O kontroli nie zawsze trzeba uprzedzać 7 dni przed. Kontrolerzy mogą wejść o każdej porze i to w dzień i w nocy, bez zapowiedzi. Dotyczy to w 2025 r. i też w 2026 r. milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

W 2025 r. ale i w 2026 r. (bo nie ma projektów zmian) za pewne wydawałoby się, że niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy można być zwolnionym i to w trybie dyscyplinarnym. W praktyce jest wiele takich sytuacji, a o czym świadczą liczne sprawy w sądach pracy.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA