REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczepienia przeciw grypie dla pracowników z ZFŚS

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Szczepienia przeciw grypie dla pracowników z ZFŚS. Podatek, składki ZUS.
Szczepienia przeciw grypie dla pracowników z ZFŚS. Podatek, składki ZUS.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy szczepienia przeciw grypie można sfinansować pracownikom ze środków ZFŚS? Wymaga się ustalenia kryterium socjalnego? Czy świadczenia te zwolnione są z podatku i składek ZUS?

Szczepienia przeciw grypie dla pracowników z ZFŚS

PROBLEM

REKLAMA

Autopromocja

W październiku 2020 r. chcielibyśmy sfinansować pracownikom szczepienia przeciw grypie. Czy możemy przeznaczyć na ten cel środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? - pyta Czytelniczka z Gorzowa Wlkp.

Polecamy: Serwis Prawno-Pracowniczy – prenumerata.

Regulamin ZFŚS i kryterium socjalne

RADA

Tak. Mogą Państwo sfinansować szczepienia przeciw grypie ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Warunkiem jest jednak, aby takie świadczenie przewidywał obowiązujący u Państwa regulamin zfśs i możliwość skorzystania przez pracowników ze szczepienia była uzależniona od spełnienia przez nich kryterium socjalnego, np. ustalonej w regulaminie wysokości dochodu przypadającego na członka rodziny pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UZASADNIENIE

Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych definiuje działalność socjalną jako:

  • usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego;
  • udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Koszty szczepień ochronnych a środki ZFŚS

Wydatki związane z ochroną zdrowia, do których należałoby zaliczyć koszty szczepień ochronnych dla załogi, nie są wymienione wprost w definicji działalności socjalnej zawartej w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Resort pracy stoi jednak na stanowisku, że nie wyłącza to możliwości udzielenia z zfśs pomocy pracownikom i innym osobom uprawnionym także w formie sfinansowania lub dofinansowania kosztów szczepienia przeciw grypie. Tak wynika z odpowiedzi Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 grudnia 2009 r. na interpelację poselską nr 12568 w sprawie umożliwienia finansowania szczepień przeciw grypie ze środków funduszu świadczeń socjalnych.

Przypomniano w niej, że ustawowa definicja działalności socjalnej obejmuje oferowanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej - nie precyzując przypadków, w których uzasadnione jest udzielenie takiego wsparcia. Wobec tego za dopuszczalne należy uznać przeznaczenie środków zfśs na sfinansowanie pracownikom szczepień ochronnych, jednak przyznanie prawa do skorzystania ze świadczenia musi:

  • wynikać z postanowień regulaminu gospodarowania zfśs,
  • następować na podstawie kryterium socjalnego, czyli z uwzględnieniem sytuacji życiowej, rodzinnej oraz materialnej pracowników i innych osób uprawnionych, do których świadczenie będzie skierowane.

Ponadto świadczenie z zfśs przyznane na wskazanych wyżej warunkach jest zwolnione z podatku do kwoty 1000 zł w roku podatkowym oraz w całości ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof i § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

Wartość otrzymanych przez pracownika świadczeń sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 zł, jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pracodawca zatrudniający ponad 50 pracowników zapewnił im w październiku 2020 r. szczepienia przeciw grypie. Sfinansował je ze środków przeznaczonych na działalność socjalną, gdyż taką formę wsparcia przewidział w regulaminie gospodarowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pracodawca, oferując pracownikom szczepienie, uwzględnił kryterium socjalne w postaci średniego przychodu na członka rodziny. Ustalenia w regulaminie były następujące:

  • pracownicy ze średnią przychodu na osobę w rodzinie poniżej 1500 zł mają prawo do szczepienia nieodpłatnie,

  • pracownicy ze średnią przychodu mieszczącą się w przedziale od 1500 zł do 2500 zł ponoszą częściową odpłatność za szczepionkę w wysokości 5 zł,

  • pracownicy ze średnią przychodu powyżej 2500 zł dopłacają do szczepienia 10 zł.

Biorąc pod uwagę opisane okoliczności należy uznać, że przyznanie prawa do skorzystania ze szczepienia było prawidłowe.

Kryterium socjalne a zwolnienie z podatku i składek ZUS

Przyznanie prawa do szczepienia bez uwzględnienia kryterium socjalnego powoduje, że takie świadczenie należy zaliczyć do przychodów pracownika ze stosunku pracy. Oznacza to zatem konieczność odprowadzenia składek ZUS i podatku (art. 18 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Od świadczeń przyznanych pracownikowi bez uwzględnienia kryterium socjalnego odprowadza się podatek dochodowy i składki ZUS.

W interpretacji indywidualnej z 4 kwietnia 2014 r. (znak DI/100000/43/128/2014) ZUS stwierdził, że:

"(...) dla zwolnienia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przyznawanych świadczeń należy mieć na uwadze generalną zasadę, wynikającą z art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, w myśl której przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Powyższe oznacza wykluczenie możliwości przyznawania wszystkim uprawnionym świadczeń socjalnych w jednakowej wysokości".

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA