REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpis na ZFŚS w 2017 r.

Marta Borysiuk
Odpis na ZFŚS w 2017 r.
Odpis na ZFŚS w 2017 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W projekcie ustawy okołobudżetowej zaproponowano utrzymanie w 2017 r. podstawy odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Ile będzie wynosić odpis na ZFŚS w 2017 roku? Od 1 stycznia 2017 r. zmienią się przepisy dotyczące tworzenia ZFŚS.

Podstawa odpisu na ZFŚS w 2017 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS stanowi procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

REKLAMA

Autopromocja

Rząd przyjął projekt ustawy okołobudżetowej, w którym przewidziano zamrożenie funduszu świadczeń socjalnych. Zatem podstawa do ustalenia odpisu na ZFŚS w 2017 r. pozostanie niezmieniona w stosunku do 2016 r. i wyniesie 2.917,14 zł.

Projekt ustawy okołobudżetowej objął również przepisy związane ze świadczeniami dla nauczycieli oraz pracowników uczelni publicznych. Zgodnie z projektem odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli będzie dokonywany w oparciu o kwotę bazową z 1 stycznia 2012 r., tj. kwotę 2.917,14 zł.

Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS

Kto ma obowiązek tworzyć ZFŚS? Zmiany od 2017 r.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (dalej: ZFŚS) mają obowiązek tworzyć pracodawcy, którzy zatrudniają według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawca, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty może tworzyć ZFŚS fakultatywnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 stycznia 2017 r. ma się to zmienić, bowiem obowiązek tworzenia ZFŚS będzie miał pracodawca, który zatrudnia powyżej 50 pracowników według stanu na dzień 1 stycznia danego roku. Natomiast pracodawca zatrudniający poniżej 50 pracowników będzie mógł dobrowolnie utworzyć taki fundusz. 

W przypadku przedsiębiorców, którzy będą zatrudniać od 20 do 50 pracowników, u którego działa zakładowa organizacja związkowa będą mogli wystąpić z wnioskiem o utworzenie ZFŚS.

Odmiennie natomiast kształtuje się kwestia tworzenia ZFŚS w jednostkach budżetowych i samorządowych jednostek budżetowych. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest tam tworzony obowiązkowo – bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników. W tym zakresie nie przewiduje się żadnych zmian w 2017 r.

ZFŚS wiąże się z obowiązkiem naliczania i odprowadzania odpisu, a także gospodarowania tymi środkami.

Wysokość odpisu na ZFŚS może być dowolnie kształtowana przez układy zbiorowe lub regulaminy wynagradzania u pracodawców spoza sfery budżetowej, zatrudniających co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Wysokość odpisu

Pracodawcy (spoza jednostek budżetowych) zatrudniający co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą dobrowolnie kształtować wysokość odpisu na ZFŚS w układach zbiorowych lub regulaminach wynagradzania.

W ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wskazane są odpisy na pracowników zatrudnionych w normalnych warunkach, pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz na pracowników młodocianych. Wysokości odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2017 r. są obliczane od podstawy wynoszącej 2.917,14 zł.

Zobacz: Wskaźniki i stawki

W związku z tym, wysokość odpisu podstawowego w 2017 r. na:

 • pracownika zatrudnionego w warunkach normalnych wyniesie 37,5% (2917,14 zł x 37,5% = 1093,93 zł),
 • pracownika zatrudnionego w warunkach szczególnie uciążliwych lub o szczególnym charakterze wyniesie 50% (2917,14 zł x 50% = 1458,57 zł),
 • pracownika młodocianego w I roku nauki wyniesie 5% (2917,14 zł x 5% = 145,86 zł),
 • pracownika młodocianego w II roku nauki wyniesie 6% (2917,14 zł x 6% = 175,03 zł),
 • pracownika młodocianego w III roku nauki wyniesie 7% (2917,14 zł x 7% = 204,20 zł).

Pracodawcy mają prawo do zwiększenia kwoty odpisu podstawowego o:

 • 6,25 % na każdą zatrudniona osobę w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowanym stopień niepełnosprawności,
 • 6,25 na każdego emeryta i rencistę nad którym pracodawca sprawuje opiekę socjalną – w tym także ze zlikwidowanych zakładów pracy,
 • 7,25% na każdą zatrudnioną osobę w przypadku pracodawców, którzy utworzyli zakładowy żłobek lub klub dziecięcy i przeznaczają na ten cel z odpisu podstawowego kwotę odpowiadającą 7,5 % tego odpisu.

Jak liczyć odpis?

Aby obliczyć wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS, pracodawca powinien:

 • ustalić planowaną przeciętną liczbę pracowników w poszczególnych miesiącach 2017 r.,
 • zsumować wszystkie etaty,
 • wynik podzielić przez 12.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych,

- Projekt z dnia 1 lipca 2016 r. ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców,

- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Polecamy serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA