REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpis na ZFŚS w 2017 r.

Marta Borysiuk
Odpis na ZFŚS w 2017 r.
Odpis na ZFŚS w 2017 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W projekcie ustawy okołobudżetowej zaproponowano utrzymanie w 2017 r. podstawy odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Ile będzie wynosić odpis na ZFŚS w 2017 roku? Od 1 stycznia 2017 r. zmienią się przepisy dotyczące tworzenia ZFŚS.

Podstawa odpisu na ZFŚS w 2017 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS stanowi procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

Autopromocja

Rząd przyjął projekt ustawy okołobudżetowej, w którym przewidziano zamrożenie funduszu świadczeń socjalnych. Zatem podstawa do ustalenia odpisu na ZFŚS w 2017 r. pozostanie niezmieniona w stosunku do 2016 r. i wyniesie 2.917,14 zł.

Projekt ustawy okołobudżetowej objął również przepisy związane ze świadczeniami dla nauczycieli oraz pracowników uczelni publicznych. Zgodnie z projektem odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli będzie dokonywany w oparciu o kwotę bazową z 1 stycznia 2012 r., tj. kwotę 2.917,14 zł.

Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS

Kto ma obowiązek tworzyć ZFŚS? Zmiany od 2017 r.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (dalej: ZFŚS) mają obowiązek tworzyć pracodawcy, którzy zatrudniają według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawca, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty może tworzyć ZFŚS fakultatywnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 stycznia 2017 r. ma się to zmienić, bowiem obowiązek tworzenia ZFŚS będzie miał pracodawca, który zatrudnia powyżej 50 pracowników według stanu na dzień 1 stycznia danego roku. Natomiast pracodawca zatrudniający poniżej 50 pracowników będzie mógł dobrowolnie utworzyć taki fundusz. 

W przypadku przedsiębiorców, którzy będą zatrudniać od 20 do 50 pracowników, u którego działa zakładowa organizacja związkowa będą mogli wystąpić z wnioskiem o utworzenie ZFŚS.

Odmiennie natomiast kształtuje się kwestia tworzenia ZFŚS w jednostkach budżetowych i samorządowych jednostek budżetowych. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest tam tworzony obowiązkowo – bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników. W tym zakresie nie przewiduje się żadnych zmian w 2017 r.

ZFŚS wiąże się z obowiązkiem naliczania i odprowadzania odpisu, a także gospodarowania tymi środkami.

Wysokość odpisu na ZFŚS może być dowolnie kształtowana przez układy zbiorowe lub regulaminy wynagradzania u pracodawców spoza sfery budżetowej, zatrudniających co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Wysokość odpisu

Pracodawcy (spoza jednostek budżetowych) zatrudniający co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą dobrowolnie kształtować wysokość odpisu na ZFŚS w układach zbiorowych lub regulaminach wynagradzania.

W ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wskazane są odpisy na pracowników zatrudnionych w normalnych warunkach, pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz na pracowników młodocianych. Wysokości odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2017 r. są obliczane od podstawy wynoszącej 2.917,14 zł.

Zobacz: Wskaźniki i stawki

W związku z tym, wysokość odpisu podstawowego w 2017 r. na:

 • pracownika zatrudnionego w warunkach normalnych wyniesie 37,5% (2917,14 zł x 37,5% = 1093,93 zł),
 • pracownika zatrudnionego w warunkach szczególnie uciążliwych lub o szczególnym charakterze wyniesie 50% (2917,14 zł x 50% = 1458,57 zł),
 • pracownika młodocianego w I roku nauki wyniesie 5% (2917,14 zł x 5% = 145,86 zł),
 • pracownika młodocianego w II roku nauki wyniesie 6% (2917,14 zł x 6% = 175,03 zł),
 • pracownika młodocianego w III roku nauki wyniesie 7% (2917,14 zł x 7% = 204,20 zł).

Pracodawcy mają prawo do zwiększenia kwoty odpisu podstawowego o:

 • 6,25 % na każdą zatrudniona osobę w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowanym stopień niepełnosprawności,
 • 6,25 na każdego emeryta i rencistę nad którym pracodawca sprawuje opiekę socjalną – w tym także ze zlikwidowanych zakładów pracy,
 • 7,25% na każdą zatrudnioną osobę w przypadku pracodawców, którzy utworzyli zakładowy żłobek lub klub dziecięcy i przeznaczają na ten cel z odpisu podstawowego kwotę odpowiadającą 7,5 % tego odpisu.

Jak liczyć odpis?

Aby obliczyć wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS, pracodawca powinien:

 • ustalić planowaną przeciętną liczbę pracowników w poszczególnych miesiącach 2017 r.,
 • zsumować wszystkie etaty,
 • wynik podzielić przez 12.

Podstawa prawna:

Autopromocja

- Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych,

- Projekt z dnia 1 lipca 2016 r. ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców,

- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Polecamy serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. Czy należy zmienić umowę o pracę?

  W przyszłym roku dwa razy zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. do końca roku – 4300 zł. W związku z tym pracodawcy powinni sprawdzić wysokość pensji pracowników. Wynagrodzenie niższe od minimalnego może oznaczać konieczność zmiany umowy o pracę.

  Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

  Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

  Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  REKLAMA

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  REKLAMA

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  REKLAMA