reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Odpis na ZFŚS w 2017 r.

Odpis na ZFŚS w 2017 r.

W projekcie ustawy okołobudżetowej zaproponowano utrzymanie w 2017 r. podstawy odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Ile będzie wynosić odpis na ZFŚS w 2017 roku? Od 1 stycznia 2017 r. zmienią się przepisy dotyczące tworzenia ZFŚS.

Podstawa odpisu na ZFŚS w 2017 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS stanowi procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

Rząd przyjął projekt ustawy okołobudżetowej, w którym przewidziano zamrożenie funduszu świadczeń socjalnych. Zatem podstawa do ustalenia odpisu na ZFŚS w 2017 r. pozostanie niezmieniona w stosunku do 2016 r. i wyniesie 2.917,14 zł.

Projekt ustawy okołobudżetowej objął również przepisy związane ze świadczeniami dla nauczycieli oraz pracowników uczelni publicznych. Zgodnie z projektem odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli będzie dokonywany w oparciu o kwotę bazową z 1 stycznia 2012 r., tj. kwotę 2.917,14 zł.

Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS

Kto ma obowiązek tworzyć ZFŚS? Zmiany od 2017 r.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (dalej: ZFŚS) mają obowiązek tworzyć pracodawcy, którzy zatrudniają według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawca, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty może tworzyć ZFŚS fakultatywnie.

Od 1 stycznia 2017 r. ma się to zmienić, bowiem obowiązek tworzenia ZFŚS będzie miał pracodawca, który zatrudnia powyżej 50 pracowników według stanu na dzień 1 stycznia danego roku. Natomiast pracodawca zatrudniający poniżej 50 pracowników będzie mógł dobrowolnie utworzyć taki fundusz. 

W przypadku przedsiębiorców, którzy będą zatrudniać od 20 do 50 pracowników, u którego działa zakładowa organizacja związkowa będą mogli wystąpić z wnioskiem o utworzenie ZFŚS.

Odmiennie natomiast kształtuje się kwestia tworzenia ZFŚS w jednostkach budżetowych i samorządowych jednostek budżetowych. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest tam tworzony obowiązkowo – bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników. W tym zakresie nie przewiduje się żadnych zmian w 2017 r.

ZFŚS wiąże się z obowiązkiem naliczania i odprowadzania odpisu, a także gospodarowania tymi środkami.

Wysokość odpisu na ZFŚS może być dowolnie kształtowana przez układy zbiorowe lub regulaminy wynagradzania u pracodawców spoza sfery budżetowej, zatrudniających co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Wysokość odpisu

Pracodawcy (spoza jednostek budżetowych) zatrudniający co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą dobrowolnie kształtować wysokość odpisu na ZFŚS w układach zbiorowych lub regulaminach wynagradzania.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama