reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy paczka świąteczna przysługuje pracownikowi, który otrzymał wypowiedzenie

Czy paczka świąteczna przysługuje pracownikowi, który otrzymał wypowiedzenie

 PROBLEM Z okazji Wielkanocy przygotowujemy pracownikom paczki świąteczne finansowane ze środków zfśs. Jeden z pracowników otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę i jego zatrudnienie zakończy się 30 kwietnia 2020 r. Czy można go wyłączyć z uprawnień do świadczeń z zfśs, tj. nie przyznać mu paczki z okazji Świąt Wielkanocnych? – pyta Czytelnik ze Szczecina.

RADA

Nie. Pracownik znajdujący się w okresie wypowiedzenia ma prawo do świadczeń z zfśs, tak jak pozostali pracownicy - na warunkach określonych w regulaminie.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

UZASADNIENIE

Osobami uprawnionymi do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.

Kryteria socjalne

Przyznawanie usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnione są od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z zfśs oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie.

Katalog uprawnionych do świadczeń socjalnych

Ustawa o zfśs nie wyłącza z katalogu uprawnionych do świadczeń z funduszu osób znajdujących się w okresie wypowiedzenia. Dlatego pracodawca nie może w regulaminie zfśs wyłączyć tych pracowników i nie przyznawać im świadczeń z zfśs. Pracownik w okresie wypowiedzenia zachowuje swoje uprawnienia pracownicze do momentu rozwiązania umowy o pracę.

Dotyczy to także uprawnienia do ubiegania się o świadczenia finansowane z zfśs, według zasad określonych w regulaminie funduszu. Pracownik może nie otrzymać tych świadczeń tylko w sytuacji, gdy ze względu na swoją sytuację rodzinną, życiową i materialną nie spełnia kryterium uprawniającego do ich otrzymania.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 2, art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1352; ost. zm. Dz.U. z 2019 r., poz. 1907).

Małgorzata Nowicka

specjalista z zakresu prawa pracy

Polecamy serwis: Działalność socjalna

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama