REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wrześniową ratę odpisu na zfśs można skorygować według faktycznego stanu zatrudnienia

Renata Majewska
Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.
Czy wrześniową ratę odpisu na zfśs można skorygować według faktycznego stanu zatrudnienia. /fot. Shutterstock
Czy wrześniową ratę odpisu na zfśs można skorygować według faktycznego stanu zatrudnienia. /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Chcemy zminimalizować ryzyko nadpłaty środków socjalnych podczas robienia ich ostatecznej korekty na koniec 2020 r. Czy obliczając drugą ratę odpisów na zfśs, którą nasza jednostka przekaże do 30 września, można już uwzględnić faktyczny stan przeciętnego zatrudnienia w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. oraz planowane zmiany kadrowe, mające nastąpić do końca roku? - pyta Czytelniczka z Mławy.

PROBLEM

Chcemy zminimalizować ryzyko nadpłaty środków socjalnych podczas robienia ich ostatecznej korekty na koniec 2020 r. Czy obliczając drugą ratę odpisów na zfśs, którą nasza jednostka przekaże do 30 września, można już uwzględnić faktyczny stan przeciętnego zatrudnienia w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. oraz planowane zmiany kadrowe, mające nastąpić do końca roku? - pyta Czytelniczka z Mławy.

REKLAMA

Autopromocja

RADA

Tak. Pracodawca budżetowy może naliczyć drugą ratę odpisów na zfśs na podstawie faktycznego przeciętnego zatrudnienia w jednostce w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. Może również ująć już w tych rachunkach zmiany kadrowe, jakie są planowane do końca 2020 r.

Polecamy: Serwis Prawno-Pracowniczy – prenumerata.

UZASADNIENIE

Jednostka budżetowa musi tworzyć zfśs bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników, naliczając odpisy według średniego planowanego stanu zatrudnienia, przeliczonego na pełne etaty (art. 3 ust. 2 oraz art. 5 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; dalej: ustawa o zfśs).

Terminy wpłat na konto zfśs

Równowartość odpisów na zfśs przekazuje na wyodrębniony rachunek bankowy funduszu w dwóch ratach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • do 31 maja - 75% odpisów podstawowych - na zatrudnionych w normalnych warunkach, na wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i na młodocianych,
  • do 30 września - resztę odpisów podstawowych i zwiększeń.

Uwzględnienie rzeczywistego stanu zatrudnienia przy naliczaniu odpisu

Przeciętny roczny stan zatrudnienia (ujęty w pełnych etatach) jednostka ma obowiązek skorygować w końcu roku kalendarzowego do faktycznej średniorocznej liczby zatrudnionych (do tzw. faktycznego wykonania) i - porównując oba parametry - dokonać rocznej korekty środków zgromadzonych na koncie funduszu (§ 1 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych).

Już w trakcie roku kalendarzowego (z okazji przekazywania na konto funduszu pierwszej, a zwłaszcza drugiej raty odpisów) pracodawca budżetowy ma prawo uwzględnić przeciętne rzeczywiste zatrudnienie, np. z okresu styczeń-wrzesień. Dotyczy to również uwzględnienia, już na etapie naliczania drugiej transzy odpisów (do przekazania do 30 września), ewentualnych "cięć" kadrowych, które z całą pewnością nastąpią do końca roku kalendarzowego w podmiocie zatrudniającym, np. wdrażanie procedury zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników, dzielenie lub łączenie jednostki.

Jest to dobry sposób na przygotowanie się do końcowego bilansu środków socjalnych na 31 grudnia i lepszego, bardziej wydajnego, wydatkowania zasobów pomocowych w jednostce. Bez wątpienia zakład pracy minimalizuje w ten sposób ryzyko zaistnienia 31 grudnia nadpłaty na rachunku bankowym zfśs i zapobiegnie wcześniejszemu wydaniu wszystkich środków, aby móc potrącić potencjalną nadwyżkę. Z drugiej strony, opisane działania są przejawem bardziej wydajnego gospodarowania zasobami funduszu. Jeśli w ich wyniku pracodawca dostrzeże niedopłatę na koncie zfśs, różnicę będzie mógł przekazać wcześniej niż 31 grudnia, tak by osoby potrzebujące otrzymały wsparcie w przedświątecznym okresie zwiększonych zakupów.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA