REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Przyszłość pracy: Perspektywy zawodowe dla ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa w świetle rosnących zagrożeń online

W dobie dynamicznego rozwoju technologii i coraz większej liczby użytkowników internetu, zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem stają się coraz bardziej skomplikowane i wymagają zaawansowanych rozwiązań. W świetle tego wyzwania ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa potrzebuje się więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Jakie są perspektywy zawodowe dla tych specjalistów w kontekście rosnących zagrożeń online?

Uczenie maszynowe

Uczenie maszynowe (ang. Machine Learning) to dziedzina sztucznej inteligencji, która umożliwia komputerom naukę i doskonalenie się w wykonywaniu zadań bez wyraźnego programowania. W tradycyjnym podejściu do programowania, ludzie piszą konkretne instrukcje, które komputer musi wykonać. 

Feedback i rzetelna informacja – rynek pracownika wymusza zmiany w procesach rekrutacyjnych. Tylko 24% pracodawców informuje kandydatów o powodach odrzucenia CV!

Niemal 60% osób aplikujących na ogłoszenia o pracę chciałoby otrzymywać informację zwrotną o powodach odrzucenia CV. Według najnowszego badania eRecruiter tylko 24% pracodawców przekazuje na tym etapie informację zwrotną. W 2021 roku było to zaledwie 12%. Jak zmieniają się oczekiwania kandydatów, jak wpływają na procesy rekrutacyjne i na co powinni się przygotować pracodawcy w 2024? 

REKLAMA

Urlop wychowawczy dla osoby samotnie wychowującej dziecko. W jaki sposób ubiegać się o udzielenie urlopu

Urlop wychowawczy przysługuje także w sytuacji, gdy dziecko wychowuje jedna osoba: rodzic bądź inny opiekun. Uprawnienie to przysługuje pracownikowi w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Jaki jest wymiar urlopu wychowawczego dla osoby samotnie wychowującej dziecko? Co powinien zawierać wniosek o urlop wychowawczy dla takiej osoby? Wyjaśniamy.

Wniosek o pracę zdalną – dziecko do lat 8 [WZÓR]

Jak napisać wniosek o pracę zdalną dla rodziców dziecka do 8 lat? Pracownik wychowujący dziecko do ukończenia 8 roku życia składa wniosek o zastosowanie elastycznej organizacji pracy. Jak wygląda wzór wniosku o pracę zdalną dla rodziców dzieci do 8 lat?

PIP: Jakie są uprawnienia pracowników posiadających orzeczenie lekarskie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności?

Uprawnienia pracowników posiadających orzeczenie lekarskie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności [Katalog].

PIP: Kiedy szkolenie okresowe bhp nie jest wymagane?

Szkolenie okresowe bhp pracownika nie jest wymagane w przypadku pracownika zatrudnionego na stanowisku administracyjno-biurowym.

REKLAMA

Plan urlopów na 2024 r. Do kiedy? Ustala pracodawca czy pracownicy? Zmiana planu w trakcie 2024 r. [Kodeks pracy]

Regulacje w kodeksie pracy na temat planu urlopu są szczątkowe. Kodeks nie reguluje nawet kwestii daty, do której powinien być w danej firmie przyjęty plan urlopu.

PPK: Zasady dziedziczenia. Co ze wspólnością majątkową

Czy pieniądze z PPK są dziedziczone?

Pomyłka pracodawcy: Nie zawarł umowy o prowadzenie PPK. Jak to skorygować?

Nowy pracodawca, tworząc PPK, nie zawarł umów o prowadzenie PPK - w wyniku swojej pomyłki - dla dwóch osób zatrudnionych. O tym, że popełnił błąd, zorientował się dopiero po trzech miesiącach. 

Dzień wolny za święto przypadające 11 listopada. Prawo i przykłady

Komu należy się dzień wolny za święto przypadające w sobotę 11 listopada 2023 roku? Wyjaśnienia prawne Państwowej Inspekcji Pracy, z przykładami.

Od 17 listopada 2023 r. urząd może pracować kilka dni w tygodniu od 8.00 do 18.00. Może być otwarty w sobotę.

Co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania urząd obsługuje interesantów między godziną 8.00 a godziną 18.00.

Magdalena Sudoł: Pracownicy oczekują pewnych standardów działania pracodawcy [WYWIAD]

HR Compliance to obszar wsparcia o immanentnie „ludzkim” wymiarze, gdyż w związku z pracą pojawiają się bardzo ludzkie problemy czy potrzeby, które zestawić należy z potrzebami i celami organizacji – podkreśla adwokat Magdalena Sudoł, liderka HR Compliance w kancelarii Lubasz i Wspólnicy

ZUS: Czy wartość posiłków sfinansowanych pracownikom wchodzi do podstawy wymiaru składek. Ważne, czy przekracza 450 zł miesięcznie. Co z kartami lunchowymi?

Wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Wartość posiłków nie może jednak przekroczyć miesięcznie kwoty 450 zł. 

Od jakiego wieku jest się starym? Dla emerytów starość zaczyna się później

Osoby aktywne zawodowo uważają, że starość zaczyna się w wieku 76 lat, a dla będących na emeryturze granica ta przesuwa się do 83 lat - wynika z raportu „Długie jutro”. Przyszli emeryci liczą na dożycie do 88 lat.

Najniższe bezrobocie w UE. Polska w pierwszej trójce krajów z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu to 2,8 proc.

Stopa bezrobocia w Polsce we wrześniu 2023 r. wynosiła 2,8 proc. – wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. Z tym wynikiem znaleźliśmy się w pierwszej trójce krajów Unii Europejskiej z najniższym poziomem bezrobocia.

Najbardziej intratne specjalizacje prawnicze: Jakie obszary prawa oferują najlepsze perspektywy zawodowe i finansowe

W dzisiejszym dynamicznym świecie prawnicy zajmują ważne miejsce, pomagając ludziom i firmom w rozwiązywaniu różnorodnych problemów prawnych. Z powodu coraz większej liczby specjalizacji prawniczych warto zastanowić się, które obszary prawa oferują największe perspektywy zawodowe i finansowe. 

Czym zajmuje się specjalista M&A

Fuzje i przejęcia (M&A – mergers and acquisitions) stanowią kluczowy element współczesnej gospodarki, pozwalając firmom na rozwijanie się, zdobywanie nowych rynków oraz zwiększanie swojej pozycji na globalnej arenie biznesowej. W dzisiejszym dynamicznym świecie, specjalizacja prawnicza M&A stała się niezwykle istotna, pomagając firmom w przeprowadzaniu skomplikowanych transakcji biznesowych, które często wymagają dogłębnej wiedzy prawniczej, strategicznego myślenia oraz umiejętności negocjacyjnych.

Jakie dokumenty potwierdzają prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Jakie dowody (dokumenty) są podstawą przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego? Jakie dokumenty trzeba przedstawić, by uzyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego? Jakie dokumenty uzasadniają przerwanie wypłacania zasiłku matce na rzecz wypłaty ojcu dziecka? Jak udokumentować prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, a jak prawo do podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego? 

Uszkodzenie słuchu... i nie tylko. Jak hałas w miejscu pracy negatywnie wpływa na zdrowie pracowników i otoczenia

Profesjonaliści z wielu branż są codziennie narażeni na nadmierny hałas, co niesie za sobą poważne ryzyko dla ich zdrowia. Głośne narzędzia, głównie te spalinowe, szkodzą nie tylko pracownikom, ale też otoczeniu. Jak wynika z badań opublikowanych w „Forum Medycyny Rodzinnej”, ryzyko zapadnięcia na chorobę serca u osób zawodowo eksponowanych na hałas wzrasta aż o 60%. Z kolei badanie przeprowadzone na mieszkańcach Skandynawii dowodzi, że osoby żyjące w głośnych miejscach są o 40% bardziej narażone na wystąpienie zawału serca przed 55. rokiem życia. Rozwiązaniem tych problemów jest stosowanie bezpiecznych i przyjaznych środowisku narzędzi akumulatorowych.

Jaki będzie system emerytalny za kilkanaście lat? Dlaczego zmiany są nieuniknione?

Nieuniknione są zmiany dotyczące proporcji pomiędzy okresem pracy, gdy odprowadzamy składki i okresem, gdy z pracy już rezygnujemy, przechodząc na emeryturę. Bez tych zmian nasz system emerytalny załamie się.

Wymiar czasu pracy w 2024. W przyszłym roku czeka nas 251 dni pracy!

Wymiar czasu pracy w 2024 r. będzie dłuższy o 1 jeden dzień (8 godzin) w stosunku do roku bieżącego. To skutek tego, że jako rok przestępny 2024 r. będzie liczył 366 dni. W przyszłym roku będziemy pracować 251 dni, w pozostałe 115 – możemy wypoczywać. Jak przedstawia się wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach 2024 r.?

Pod koniec roku co druga firma potrzebuje pracowników dorywczych, a co piąty Polak planuje dorobić

Ponad połowa firm planuje zatrudnić w IV kwartale br. pracowników dorywczych. Największe zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników zgłasza sektor logistyczny – 66% przedsiębiorstw, w produkcji  59% firm, a w handlu 43%. Eksperci Tikrow zwracają uwagę, że pod koniec roku do „stałych” powodów wspierania się dodatkową kadrą, takich jak rosnące koszty pracy oraz trudności z pozyskaniem pracowników fizycznych, dochodzą sezonowe. Na wzrost zamówień i sezon chorobowy wskazało odpowiednio 34% i 29% przedsiębiorców. Chętnych do pracy dorywczej także jest wielu. 18% Polaków chce dorobić w ostatnich miesiącach roku, w szczególności młodzi (36% Polaków w wieku 18–24 lata), bo potrzebują pieniędzy na codzienne wydatki (55% wskazań).

Praca dorywcza: Elastyczność i możliwości dla wszystkich

Praca dorywcza stała się integralną częścią współczesnego rynku pracy, oferując elastyczność i różnorodność możliwości zarobkowania dla ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, osobą pracującą na pełen etat czy emerytem, praca dorywcza może dostarczyć dodatkowych dochodów oraz cennego doświadczenia zawodowego.

Czy do lunchu w czasie pracy można wypić kieliszek wina lub małe piwo?

Wyjścia na lunch w czasie wczesnopopołudniowej przerwy w pracy to obyczaj powszechny w wielu firmach. Restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne w centrach miast w godzinach 13.00 – 15.00 pełne są pracowników okolicznych biur. Czy pracownik może zamówić do lunchu kieliszek wina lub małe piwo? A może aperitif przed jedzeniem na pobudzenie apetytu bądź ziołowy likier po posiłku – na lepsze trawienie? Przepisy nie pozostawiają co do tego wątpliwości. 

Kariera w finansach: Jak zostać wysoko opłacanym analitykiem finansowym, konsultantem lub menadżerem ryzyka

Dziedzina finansów oferuje bogate spektrum możliwości kariery, z których można wybrać, aby osiągnąć sukces zawodowy i finansowy. Analityk finansowy, konsultant finansowy oraz menadżer ryzyka to trzy z wielu fascynujących ścieżek kariery w tej dziedzinie, które pozwalają na osiągnięcie wysokiego poziomu wynagrodzenia. 

Jakich certyfikatów potrzebuje analityk finansowy

Praca jako analityk finansowy wymaga nie tylko solidnej wiedzy teoretycznej, ale także uznanych kwalifikacji, które potwierdzają umiejętności i kompetencje zawodowe. W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, posiadanie odpowiednich certyfikatów może być kluczowe dla sukcesu zawodowego jako analityk finansowy.

Dzień wolny za święto w sobotę a urlop wypoczynkowy

Czy święto wypadające w sobotę daje prawo do dodatkowego dnia urlopu wypoczynkowego? Dzień wolny za święto w sobotę może być wyznaczony na dzień urlopu pracownika. Czy w takiej sytuacji należy się dodatkowy dzień wolny?

Podwyżki dla nauczycieli. Koszt 30-procentowych podwyżek to ok. 13–14 mld zł. Zapowiedzi Koalicji Obywatelskiej

Nasze zobowiązanie 20 proc. podwyżki dla pracowników budżetówki, w tym 30 proc. podwyżki dla nauczycieli, są jak najbardziej aktualne – zapewnił w poniedziałek poseł elekt Andrzej Domański (KO). Jak dodał, podwyżki dla nauczycieli to koszt ok. 13–14 mld zł.

Czy uczeń szkoły policealnej może nabyć status osoby bezrobotnej

Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy student studiów stacjonarnych nie może się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Co w przypadku ucznia lub słuchacza szkoły policealnej? Czy forma nauki ma znaczenie? Podpowiadamy. 

Toksyczny pracodawca ma wpływ na jakoś pracy pracowników

Agresywni, krytykujący i niesprawiedliwi szefowie powodują, że pracownicy są mniej wydajni, przy czym osoby, dla których priorytetem jest rozwój kariery, cierpią przez to bardziej niż pracownicy, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo zatrudnienia - podają  w badaniu naukowcy z Stevens Institute of Technology i University of Illinois w Chicago.

Korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS 2023/2024 – ważne terminy dla płatników składek

ZUS przypomina, że od 2022 roku obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA). ZUS przypomina o tym za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Płatnicy składek mogą spodziewać się wiadomości na swoich profilach na PUE ZUS.

Zasiłek opiekuńczy 2023 – terminy, dokumentowanie - wyjaśnienia ZUS

Kto i w jakich sytuacjach ma prawo do zasiłku opiekuńczego? Jak długo pobiera się zasiłek? Jak trzeba udokumentować prawo do tego zasiłku? Publikujemy aktualne wyjaśnienia ZUS w tym temacie zawarte w obszernym komentarzu do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Przykłady wypadków przy pracy - niektóre szokują!

Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała przykłady wypadków przy pracy, które miały miejsce w sierpniu i wrześniu 2023 r. i które zostały zgłoszone do PIP. 

Wyzwania dla PIP na lata 2021-2027

Główny Inspektor Pracy, Katarzyna Łażewska-Hrycko, w dniach 25-26 października 2023 r. brała udział w 84. posiedzeniu plenarnym Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC - Senior Labour Inspectors Committee). Dyskutowano o wyzwaniach w zakresie BHP dla Państwowych Inspekcji Pracy i ogólnie dla rynku pracy na lata 2021-2027.

Czy 5 listopada 2023 to niedziela handlowa?

Czy 5 listopada 2023 to niedziela handlowa? Czy przed 11 listopada będzie niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w listopadzie 2023 r. są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska o znakomitej sytuacji finansowej FUS

Jak poinformowała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska ze względu na dobre wyniki finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) prawdopodobnie nie wykorzysta pełnej zaplanowanej dotacji z budżetu państwa do FUS. Okazuje się, że wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek w pierwszym półroczu 2023 r. osiągnął poziom 84,9 proc.

Listopad 2023 – godziny pracy, dni wolne

Listopad 2023 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz listopada 2023 roku. Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) wypada w sobotę. Pracownik otrzyma dodatkowy dzień wolny od pracy.

Emerytury czerwcowe - dlaczego były (i są) niekorzystnie obliczane i waloryzowane? Dotyczy emerytów urodzonych po 1948 roku. TK orzeknie 15 listopada 2023 r.

W dniu 15 listopada 2023 r. odbędzie się rozprawa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie konstytucyjności przepisów określających niekorzystny sposób waloryzacji emerytur dla osób, które przechodziły na emeryturę w czerwcu. Sprawa ta w ostatnich dniach nieoczekiwanie pojawiła się na wokandzie TK - początkowo miała być rozpatrzona 9 listopada.

Ile należy się za gotowość do pracy w czasie przestoju? Wynagrodzenie postojowe nie może być niższe niż płaca minimalna. To obecnie 3600 zł, od 1 stycznia 2024 r. – 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. – 4300 zł

Za czas, kiedy pracownik jest gotów do pracy, ale nie może pracować z przyczyn dotyczących pracodawcy pracownikowi należy się wynagrodzenie postojowe. Ile wynosi wynagrodzenie za czas przestoju? Wyjaśniamy.

Przedsiębiorco, masz czas do 1 stycznia 2024 r. na przekazanie korekt dokumentów rozliczeniowych. Za jaki okres?

Zbliżają się ważne daty dla przedsiębiorców. Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Co się stanie po tym terminie? Co z dokumentami złożonych za okres od stycznia 2022 r.?

Eksperci UE zwolnieni z podatku w latach 2023-2025

Przychody eksperta narodowego z tytułu oddelegowania do pracy w instytucjach Unii Europejskiej, otrzymywane od jego instytucji macierzystej, są wolne od podatku w latach 2023-2025. 

Eksperci UE zwolnieni z podatku w latach 2023-2025

Przychody eksperta narodowego z tytułu oddelegowania do pracy w instytucjach Unii Europejskiej, otrzymywane od jego instytucji macierzystej, są wolne od podatku w latach 2023-2025. 

Dodatek za pracę w nocy w 2024. Od Nowego Roku podwyżka płac dla pracujących nocą. To efekt podwyżki płacy minimalnej do 4242 zł od stycznia, i 4300 zł od lipca 2024

Dodatek za pracę w porze nocnej to świadczenie przysługujące pracownikom wykonującym pracę w tej porze. Wysokość tego dodatku uzależniona jest od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile dodatek za pracę w porze nocnej będzie wynosił w 2024 r.?

Czy 26 listopada to niedziela handlowa

W listopadzie 2023 r. są cztery niedziele. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w listopadzie jest niedziela handlowa? Wyjaśniamy.

Wyścig o pracowników w firmach trwa. Wygrają go ci, którzy umożliwią im rozwój

Co czwarta firma w Polsce boryka się z niedoborem pracowników, który przekłada się na brak realizacji zadań. Ponad jedna trzecia organizacji postrzega pozyskiwanie nowych pracowników za wyzwanie, a przeszło dwie trzecie obawia się, że sytuacja na rynku pracy będzie w przyszłości tak samo ciężka, jeśli nie trudniejsza. Jednocześnie tylko jeden na trzech pracowników otrzymuje wystarczającą pomoc w rozwijaniu swoich umiejętności. Z kolei ponad jedna czwarta członków zespołów uważa, że menedżerowie blokują ich rozwój zawodowy.

„Paski wynagrodzeń”. Papierowo? Nie – CYFROWO!

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, w którym technologia odgrywa kluczową rolę, od działów HR oczekuje się, że będą nie tylko efektywne, ale także innowacyjne w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Jednym z obszarów, który zyskuje na znaczeniu, jest digitalizacja procesów dostarczania pasków wynagrodzeń i wysyłki deklaracji PIT.

Praca na czas określony i niepełny etat: Korzyści i wyzwania

W dzisiejszym dynamicznym środowisku zawodowym, tradycyjne modele zatrudnienia ulegają zmianom. Praca na czas określony i niepełny etat stały się popularnymi formami zatrudnienia, które oferują zarówno korzyści, jak i wyzwania dla pracowników i pracodawców. 

Work–life balance

Work–life balance, czyli równowaga między pracą a życiem prywatnym, to pojęcie, które stało się kluczowym elementem współczesnego środowiska zawodowego. Oznacza to umiejętność efektywnego zarządzania czasem i energią pomiędzy obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym, mając na uwadze zachowanie zdrowego stanu fizycznego i psychicznego.

Portal Wsparcia Społecznego - nowość w Łodzi

Urząd Miasta Łodzi uruchomił Portal Wsparcia Społecznego - jest to pomoc online ws. świadczeń socjalnych i różnych usług. Za sprawą portalu mieszkańcy w jednym miejscu mogą załatwić online wiele spraw i mieć dostęp do informacji na temat przyznanych świadczeń socjalnych, dodatków mieszkaniowych, stypendiów, usług i statusu złożonych wniosków.

REKLAMA