REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień wolny za święto w sobotę a urlop wypoczynkowy

Dzień wolny za święto w sobotę - czy to urlop?
Dzień wolny za święto w sobotę - czy to urlop?
dzień wolny praca urlop
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy święto wypadające w sobotę daje prawo do dodatkowego dnia urlopu wypoczynkowego? Dzień wolny za święto w sobotę może być wyznaczony na dzień urlopu pracownika. Czy w takiej sytuacji należy się dodatkowy dzień wolny?

Czy dzień wolny za święto to urlop wypoczynkowy?

Pytanie od Czytelnika:

Autopromocja

"Czytałem artykuł na portalu Infor i nurtuje mnie jeden temat, bo nigdzie nie jest opisany. Czy dzień wolny za święto do wybrania jest równoznaczny z dniem urlopu wypoczynkowego?"

Odpowiedź:

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę nie jest dniem urlopu wypoczynkowego. Urlop wypoczynkowy to prawo pracownicze. Urlop ten gwarantuje pracownikowi art. 152 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Natomiast dzień wolny za święto wypadające w sobotę wynika z norm dotyczących czasu pracy i odpoczynku.

W świetle art. 129 § 1 Kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Zwykle okres rozliczeniowy wynosi 1 miesiąc, a dniami wolnymi wynikającymi z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy są sobota i niedziela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z zasadami obliczania czasu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 Kodeksu pracy). Jeśli święto ustawowo wolne od pracy wypada w niedzielę nic się nie dzieje. Jeśli takie święto wypada w dniu roboczym pracownika, pracownik nie przychodzi tego dnia do pracy (pracuje w danym miesiącu o 8 godzin mniej). Jest to jego dzień wolny. 

Natomiast święto, które wypada w sobotę dla pracownika niepracującego w weekendy, tak samo obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy). Skoro pracownik zgodnie z rozkładem czasu pracy nie wykonuje pracy w sobotę, pracodawca ma obowiązek zapewnienia takiemu pracownikowi innego dnia wolnego. Gdyby tak się nie stało, pracownik wypracowałby w danym miesiącu godziny ponadwymiarowe. A to wiąże się z koniecznością wypłaty dodatkowego wynagrodzenia.

Ważne

Art. 14 Kodeksu pracy: 

Pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych.

Dzień wolny za święto w sobotę podczas urlopu wypoczynkowego

Kolejnym ciekawym zagadnieniem jest sytuacja przebywania na urlopie wypoczynkowym w dniu, który pracodawca wyznaczył pracownikowi jako „dodatkowy” dzień wolny za święto wypadające w sobotę. Czy wówczas pracownikowi należy się inny dzień wolny? Nie. Pracodawca nie ma obowiązku ustalać dla takiej osoby innego dnia wolnego.

Kiedy dzień wolny za święto w sobotę?

Dzień wolny za święto w sobotę ustala pracodawca najczęściej przy pomocy zarządzenia bądź obwieszczenia. Podstawową zasadą jest oddanie dnia wolnego w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wypada święto. Zwykle będzie to ten sam miesiąc. Co do zasady pracodawca samodzielnie wyznacza dzień wolny od pracy. Uznaje się, że szczególnie w małym firmach pracownicy mogą wnioskować o konkretny dzień. Nie jest to jednak wniosek wiążący pracodawcę. Może się do niego przychylić, bądź nie. Często stosowaną praktyką jest wyznaczanie dodatkowego dnia wolnego za święto w okolicy weekendu (poniedziałek, piątek). Pracodawcy mogą również przedłużać w ten sposób weekendy w związku z innymi świętami występującymi w środku tygodnia pracy w danym miesiącu. Dla przykładu, gdyby święto ustawowo wolne od pracy wypadało w czwartek, dzień wolny za inne święto występujące w sobotę można byłoby ustalić w piątek. Pracownicy zyskują wówczas 4 dni wolnego pod rząd.

Święto w sobotę a dzień wolny

Które święta występujące w sobotę dają prawo do dodatkowego dnia wolnego dla osób, dla których sobota jest dniem wolnym od pracy? Wszystkie święta, które są ustawowo wolne od pracy wylicza ustawa o dniach wolnych od pracy z dnia 18 stycznia 1951 roku w art. 1 pkt 1. 

Mamy w Polsce 13 takich świąt i są to:

 1. 1 stycznia – Nowy Rok
 2. 6 stycznia – Święto Trzech Król
 3. pierwszy dzień Wielkiej Nocy
 4. drugi dzień Wielkiej Nocy
 5. 1 maja – Święto Państwowe
 6. 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
 7. pierwszy dzień Zielonych Świątek
 8. dzień Bożego Ciała
 9. 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 10. 1 listopada – Wszystkich Świętych
 11. 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
 12. 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
 13. 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia


 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • reni
  2023-11-07 09:08:31
  Wydawnictwo WiP to dla mnie synonim profesjonalizmu. Ich publikacje i portale kadrowe są nie tylko bogate w treść, ale również estetycznie wydane. Szczególnie doceniam szeroki zakres tematów, który pozwala mi rozwijać się w wielu obszarach życia zawodowego,polecam
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fundusz premiowy dla pracowników Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Rząd przyjął projekt zmian przepisów

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek. Zamiast funduszu premiowego środki finansowe będą mogły być przeznaczone na regulację wynagrodzeń pracowników.

Urlop na żądanie w 2024 - sprawdź jak złożyć wniosek

Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2024? Jak złożyć wniosek o urlop na żądanie? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego? Czy prawo do urlopu na żądnie mają pracownicy zatrudnieni na ½ czy ¼ etatu?

9 grudnia - Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji

W dniu 9 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji. Korupcja to dość ogólne sformułowanie. Zjawisko to przybiera różne postaci. Często też korupcja występuję w miejscu pracy, np. w państwowych urzędach, jednostkach samorządu terytorialnego, w urzędach skarbowych, w policji czy prokuraturze. Jak zapobiegać korupcji i jaką rolę pełni Centralne Biuro antykorupcyjne?

Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2024

Będą wzmożone kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2024, jeszcze większe niż w 2023 r. Czy pracodawcy mają się czego obawiać, a pracownicy zyskają na ochronie swoich podstawowych praw? Rok 2024 będzie szczególny, bowiem to rok finalizujący trzyletni „Program działania Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2022-2024”.

REKLAMA

Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

Stawka godzinowa netto 2024

Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

„Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

REKLAMA

Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

REKLAMA