REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Portal Wsparcia Społecznego - nowość w Łodzi

Portal Wsparcia Społecznego - nowość w Łodzi
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urząd Miasta Łodzi uruchomił Portal Wsparcia Społecznego - jest to pomoc online ws. świadczeń socjalnych i różnych usług. Za sprawą portalu mieszkańcy w jednym miejscu mogą załatwić online wiele spraw i mieć dostęp do informacji na temat przyznanych świadczeń socjalnych, dodatków mieszkaniowych, stypendiów, usług i statusu złożonych wniosków.
rozwiń >

Portal Wsparcia Społecznego

Jak podaje PAP: łódzki magistrat wskazuje, że nowa strona www dot. wsparcia społecznego skierowana jest do dwóch grup mieszkańców Łodzi:

Autopromocja
  1. Pierwszą są osoby, których sytuacja zaczęła się pogarszać np. z powodu utraty pracy czy ciężkiej choroby – za jego pomocą można zwrócić się o różnego rodzaju pomoc.
  2. Drugą grupą odbiorców są klienci i podopieczni:
  • Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej;
  • Powiatowego Urzędu Pracy;
  • Centrum Świadczeń Socjalnych;
  • w tym korzystający ze świadczenia 500+;
  • osoby korzystające z pomocy materialnej dla uczniów i Łódzkiej Karty Dużej Rodziny świadczonych przez UMŁ.

Konto usług społecznych mieszkańca 

Na koncie usług społecznych mieszkańca można znaleźć między innymi, dobrane do indywidualnych potrzeb informacje:

  • o przyznanych świadczenia;
  • o złożonych wnioskach;
  • historię wypłat;
  • możliwość złożenia elektronicznych wniosków.

Co ciekawe portal zawiera autodiagnozę – czyli ankietę na temat własnej sytuacji życiowej oraz podpowiedzi, o jakie świadczenia i usługi dla osób w trudnej sytuacji życiowej można się starać.

Dla kogo jest Portal Wsparcia Społecznego?

Jak wyjaśnia wyjaśniła Martyna Skalska z UMŁ:

"Z portalu mogą korzystać zarówno osoby anonimowe, jak i takie, które założą konto i podczas tej czynności potwierdzą swoją tożsamość przy pomocy profilu zaufanego. Bez zakładania konta, w jednym miejscu, można dowiedzieć się o usługach świadczonych przez łódzkie instytucje zajmujące się pomocą społeczną. Natomiast osoby posiadające konto zyskują dostęp do większej puli usług i spersonalizowanych danych. (…) Po założeniu Konta Mieszkańca użytkownik może składać elektroniczne wnioski oraz śledzić ich realizację (także papierowych), zyska dostęp do informacji o przyznanych świadczeniach oraz może sprawdzić historię wypłat.".

Jakie wnioski można składać elektronicznie na Portalu Wsparcia Społecznego?

Usługa składania elektronicznych wniosków obejmuje swoim zakresem:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wnioski o dodatki mieszkaniowe i energetyczne;
  • wnioski o potwierdzenie danych do lokalu;
  • wnioski o stypendia i zasiłki szkolne;
  • wnioski o Łódzką Kartę Dużej Rodziny;
  • wnioski o wydanie zaświadczenia;
  • wnioski RODO.

Baza wiedzy - dot. listy świadczeń i usług

Na portalu można znaleźć informacje dot. usług świadczonych przez organizacje pozarządowe.

Przykład
Ponadto jest wykaz wolnych miejsc w placówkach zajmujących się osobami bezdomnymi:

Według stanu na dzień 1 listopada 2023 r., z portalu wynika, że Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, 94-102 Łódź, ul. Nowe Sady 17, ma planowanych miejsc 170, aktualna liczba korzystających to 134, a liczba wolnych to: 36. Informacje na portalu są więc bardzo konkretne.

PAP podaje, że: bez zakładania konta łodzianie, którzy znaleźli się w sytuacji wymagającej skorzystania z pomocy społecznej, po wypełnieniu podstawowych danych uzyskają podpowiedź, o jakie świadczenia i usługi mogą się starać. Dostępna jest też "Baza Wiedzy" zawierająca podpowiedzi i sugestie dotyczące listy oraz opis świadczeń i usług, informacji jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać wsparcie, na czym polega dana forma pomocy i kto może ją otrzymać wraz z informacją o dokumentach wymaganych do poprawnego i skutecznego złożenia wniosków.

Klub integracji społecznej

W zakładce klub integracji społecznej można znaleźć katalog usług grupowych, któy obejmuje zajęcia typu:

  • samopomocowa grupa wsparcia, w ramach której poprzez proces animowania
    z wykorzystaniem elementów terapii grupowej, uczestnicy wymieniają się doświadczeniami a tym samym udzielają sobie wzajemnego wsparcia (oferta skierowana do osób uzależnionych i współuzależnionych);
  • warsztaty psychoedukacyjne (trening umiejętności społecznych), rozumiane jako animacja odbudowania prawidłowych zachowań prospołecznych, kształtowania aktywnej i odpowiedzialnej postawy życiowej, treningu autoprezentacji;
  • zajęcia integracyjne promujące alternatywne formy spędzania czasu  wolnego to działania ukierunkowane na organizowanie różnych form spędzania czasu wolnego w środowisku rodziny i otoczenia społecznego (zajęcia wyrazu artystycznego, wyjścia do muzeum, imprezy sportowe);
  • warsztaty edukacji społecznej i zawodowej umożliwiają uczestnikom nabycie umiejętności m.in. racjonalnego prowadzenia gospodarstwa domowego, aktywnego poszukiwania zatrudnienia, przygotowania dokumentów aplikacyjnych, pisania pism urzędowych i podań, edukacji z zakresu przedsiębiorczości społecznej - zakładanie spółdzielni socjalnych;
  • kursy podnoszące umiejętności i kwalifikacje zawodowe, w ramach aktualnie realizowanych projektów;
  • udział w formach prozatrudnieniowych (prace społeczne użyteczne, staże), w ramach aktualnie realizowanych projektów.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

REKLAMA

Kalendarz maj 2024 do druku

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

REKLAMA

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

REKLAMA