Portal Wsparcia Społecznego - nowość w Łodzi
REKLAMA
REKLAMA
- Portal Wsparcia Społecznego
- Konto usług społecznych mieszkańca
- Dla kogo jest Portal Wsparcia Społecznego?
- Jakie wnioski można składać elektronicznie na Portalu Wsparcia Społecznego?
- Baza wiedzy - dot. listy świadczeń i usług
- Klub integracji społecznej
Portal Wsparcia Społecznego
Jak podaje PAP: łódzki magistrat wskazuje, że nowa strona www dot. wsparcia społecznego skierowana jest do dwóch grup mieszkańców Łodzi:
REKLAMA
- Pierwszą są osoby, których sytuacja zaczęła się pogarszać np. z powodu utraty pracy czy ciężkiej choroby – za jego pomocą można zwrócić się o różnego rodzaju pomoc.
- Drugą grupą odbiorców są klienci i podopieczni:
- Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej;
- Powiatowego Urzędu Pracy;
- Centrum Świadczeń Socjalnych;
- w tym korzystający ze świadczenia 500+;
- osoby korzystające z pomocy materialnej dla uczniów i Łódzkiej Karty Dużej Rodziny świadczonych przez UMŁ.
Konto usług społecznych mieszkańca
Na koncie usług społecznych mieszkańca można znaleźć między innymi, dobrane do indywidualnych potrzeb informacje:
- o przyznanych świadczenia;
- o złożonych wnioskach;
- historię wypłat;
- możliwość złożenia elektronicznych wniosków.
Co ciekawe portal zawiera autodiagnozę – czyli ankietę na temat własnej sytuacji życiowej oraz podpowiedzi, o jakie świadczenia i usługi dla osób w trudnej sytuacji życiowej można się starać.
Dla kogo jest Portal Wsparcia Społecznego?
Jak wyjaśnia wyjaśniła Martyna Skalska z UMŁ:
"Z portalu mogą korzystać zarówno osoby anonimowe, jak i takie, które założą konto i podczas tej czynności potwierdzą swoją tożsamość przy pomocy profilu zaufanego. Bez zakładania konta, w jednym miejscu, można dowiedzieć się o usługach świadczonych przez łódzkie instytucje zajmujące się pomocą społeczną. Natomiast osoby posiadające konto zyskują dostęp do większej puli usług i spersonalizowanych danych. (…) Po założeniu Konta Mieszkańca użytkownik może składać elektroniczne wnioski oraz śledzić ich realizację (także papierowych), zyska dostęp do informacji o przyznanych świadczeniach oraz może sprawdzić historię wypłat.".
Jakie wnioski można składać elektronicznie na Portalu Wsparcia Społecznego?
Usługa składania elektronicznych wniosków obejmuje swoim zakresem:
- wnioski o dodatki mieszkaniowe i energetyczne;
- wnioski o potwierdzenie danych do lokalu;
- wnioski o stypendia i zasiłki szkolne;
- wnioski o Łódzką Kartę Dużej Rodziny;
- wnioski o wydanie zaświadczenia;
- wnioski RODO.
Baza wiedzy - dot. listy świadczeń i usług
Na portalu można znaleźć informacje dot. usług świadczonych przez organizacje pozarządowe.
Według stanu na dzień 1 listopada 2023 r., z portalu wynika, że Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, 94-102 Łódź, ul. Nowe Sady 17, ma planowanych miejsc 170, aktualna liczba korzystających to 134, a liczba wolnych to: 36. Informacje na portalu są więc bardzo konkretne.
PAP podaje, że: bez zakładania konta łodzianie, którzy znaleźli się w sytuacji wymagającej skorzystania z pomocy społecznej, po wypełnieniu podstawowych danych uzyskają podpowiedź, o jakie świadczenia i usługi mogą się starać. Dostępna jest też "Baza Wiedzy" zawierająca podpowiedzi i sugestie dotyczące listy oraz opis świadczeń i usług, informacji jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać wsparcie, na czym polega dana forma pomocy i kto może ją otrzymać wraz z informacją o dokumentach wymaganych do poprawnego i skutecznego złożenia wniosków.
Klub integracji społecznej
W zakładce klub integracji społecznej można znaleźć katalog usług grupowych, któy obejmuje zajęcia typu:
- samopomocowa grupa wsparcia, w ramach której poprzez proces animowania
z wykorzystaniem elementów terapii grupowej, uczestnicy wymieniają się doświadczeniami a tym samym udzielają sobie wzajemnego wsparcia (oferta skierowana do osób uzależnionych i współuzależnionych); - warsztaty psychoedukacyjne (trening umiejętności społecznych), rozumiane jako animacja odbudowania prawidłowych zachowań prospołecznych, kształtowania aktywnej i odpowiedzialnej postawy życiowej, treningu autoprezentacji;
- zajęcia integracyjne promujące alternatywne formy spędzania czasu wolnego to działania ukierunkowane na organizowanie różnych form spędzania czasu wolnego w środowisku rodziny i otoczenia społecznego (zajęcia wyrazu artystycznego, wyjścia do muzeum, imprezy sportowe);
- warsztaty edukacji społecznej i zawodowej umożliwiają uczestnikom nabycie umiejętności m.in. racjonalnego prowadzenia gospodarstwa domowego, aktywnego poszukiwania zatrudnienia, przygotowania dokumentów aplikacyjnych, pisania pism urzędowych i podań, edukacji z zakresu przedsiębiorczości społecznej - zakładanie spółdzielni socjalnych;
- kursy podnoszące umiejętności i kwalifikacje zawodowe, w ramach aktualnie realizowanych projektów;
- udział w formach prozatrudnieniowych (prace społeczne użyteczne, staże), w ramach aktualnie realizowanych projektów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat