REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Portal Wsparcia Społecznego - nowość w Łodzi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Portal Wsparcia Społecznego - nowość w Łodzi
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urząd Miasta Łodzi uruchomił Portal Wsparcia Społecznego - jest to pomoc online ws. świadczeń socjalnych i różnych usług. Za sprawą portalu mieszkańcy w jednym miejscu mogą załatwić online wiele spraw i mieć dostęp do informacji na temat przyznanych świadczeń socjalnych, dodatków mieszkaniowych, stypendiów, usług i statusu złożonych wniosków.

rozwiń >

Portal Wsparcia Społecznego

Jak podaje PAP: łódzki magistrat wskazuje, że nowa strona www dot. wsparcia społecznego skierowana jest do dwóch grup mieszkańców Łodzi:

REKLAMA

  1. Pierwszą są osoby, których sytuacja zaczęła się pogarszać np. z powodu utraty pracy czy ciężkiej choroby – za jego pomocą można zwrócić się o różnego rodzaju pomoc.
  2. Drugą grupą odbiorców są klienci i podopieczni:
  • Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej;
  • Powiatowego Urzędu Pracy;
  • Centrum Świadczeń Socjalnych;
  • w tym korzystający ze świadczenia 500+;
  • osoby korzystające z pomocy materialnej dla uczniów i Łódzkiej Karty Dużej Rodziny świadczonych przez UMŁ.

Konto usług społecznych mieszkańca 

Na koncie usług społecznych mieszkańca można znaleźć między innymi, dobrane do indywidualnych potrzeb informacje:

  • o przyznanych świadczenia;
  • o złożonych wnioskach;
  • historię wypłat;
  • możliwość złożenia elektronicznych wniosków.

Co ciekawe portal zawiera autodiagnozę – czyli ankietę na temat własnej sytuacji życiowej oraz podpowiedzi, o jakie świadczenia i usługi dla osób w trudnej sytuacji życiowej można się starać.

Dla kogo jest Portal Wsparcia Społecznego?

Jak wyjaśnia wyjaśniła Martyna Skalska z UMŁ:

"Z portalu mogą korzystać zarówno osoby anonimowe, jak i takie, które założą konto i podczas tej czynności potwierdzą swoją tożsamość przy pomocy profilu zaufanego. Bez zakładania konta, w jednym miejscu, można dowiedzieć się o usługach świadczonych przez łódzkie instytucje zajmujące się pomocą społeczną. Natomiast osoby posiadające konto zyskują dostęp do większej puli usług i spersonalizowanych danych. (…) Po założeniu Konta Mieszkańca użytkownik może składać elektroniczne wnioski oraz śledzić ich realizację (także papierowych), zyska dostęp do informacji o przyznanych świadczeniach oraz może sprawdzić historię wypłat.".

Jakie wnioski można składać elektronicznie na Portalu Wsparcia Społecznego?

Usługa składania elektronicznych wniosków obejmuje swoim zakresem:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wnioski o dodatki mieszkaniowe i energetyczne;
  • wnioski o potwierdzenie danych do lokalu;
  • wnioski o stypendia i zasiłki szkolne;
  • wnioski o Łódzką Kartę Dużej Rodziny;
  • wnioski o wydanie zaświadczenia;
  • wnioski RODO.

Baza wiedzy - dot. listy świadczeń i usług

Na portalu można znaleźć informacje dot. usług świadczonych przez organizacje pozarządowe.

Przykład
Ponadto jest wykaz wolnych miejsc w placówkach zajmujących się osobami bezdomnymi:

Według stanu na dzień 1 listopada 2023 r., z portalu wynika, że Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, 94-102 Łódź, ul. Nowe Sady 17, ma planowanych miejsc 170, aktualna liczba korzystających to 134, a liczba wolnych to: 36. Informacje na portalu są więc bardzo konkretne.

PAP podaje, że: bez zakładania konta łodzianie, którzy znaleźli się w sytuacji wymagającej skorzystania z pomocy społecznej, po wypełnieniu podstawowych danych uzyskają podpowiedź, o jakie świadczenia i usługi mogą się starać. Dostępna jest też "Baza Wiedzy" zawierająca podpowiedzi i sugestie dotyczące listy oraz opis świadczeń i usług, informacji jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać wsparcie, na czym polega dana forma pomocy i kto może ją otrzymać wraz z informacją o dokumentach wymaganych do poprawnego i skutecznego złożenia wniosków.

Klub integracji społecznej

W zakładce klub integracji społecznej można znaleźć katalog usług grupowych, któy obejmuje zajęcia typu:

  • samopomocowa grupa wsparcia, w ramach której poprzez proces animowania
    z wykorzystaniem elementów terapii grupowej, uczestnicy wymieniają się doświadczeniami a tym samym udzielają sobie wzajemnego wsparcia (oferta skierowana do osób uzależnionych i współuzależnionych);
  • warsztaty psychoedukacyjne (trening umiejętności społecznych), rozumiane jako animacja odbudowania prawidłowych zachowań prospołecznych, kształtowania aktywnej i odpowiedzialnej postawy życiowej, treningu autoprezentacji;
  • zajęcia integracyjne promujące alternatywne formy spędzania czasu  wolnego to działania ukierunkowane na organizowanie różnych form spędzania czasu wolnego w środowisku rodziny i otoczenia społecznego (zajęcia wyrazu artystycznego, wyjścia do muzeum, imprezy sportowe);
  • warsztaty edukacji społecznej i zawodowej umożliwiają uczestnikom nabycie umiejętności m.in. racjonalnego prowadzenia gospodarstwa domowego, aktywnego poszukiwania zatrudnienia, przygotowania dokumentów aplikacyjnych, pisania pism urzędowych i podań, edukacji z zakresu przedsiębiorczości społecznej - zakładanie spółdzielni socjalnych;
  • kursy podnoszące umiejętności i kwalifikacje zawodowe, w ramach aktualnie realizowanych projektów;
  • udział w formach prozatrudnieniowych (prace społeczne użyteczne, staże), w ramach aktualnie realizowanych projektów.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA