REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kariera w finansach: Jak zostać wysoko opłacanym analitykiem finansowym, konsultantem lub menadżerem ryzyka

Kariera w finansach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dziedzina finansów oferuje bogate spektrum możliwości kariery, z których można wybrać, aby osiągnąć sukces zawodowy i finansowy. Analityk finansowy, konsultant finansowy oraz menadżer ryzyka to trzy z wielu fascynujących ścieżek kariery w tej dziedzinie, które pozwalają na osiągnięcie wysokiego poziomu wynagrodzenia. 

W tym artykule przedstawimy kluczowe wskazówki dotyczące zdobywania doświadczenia, doskonalenia umiejętności i osiągania sukcesu zawodowego jako analityk finansowy, konsultant finansowy czy menadżer ryzyka.

Autopromocja

Analityk finansowy: Rozumienie liczb i prognozowanie trendów

Analityk finansowy to osoba, która analizuje dane finansowe, identyfikuje wzorce i pomaga firmom podejmować decyzje biznesowe na podstawie analizy liczbowych wskaźników. Aby osiągnąć sukces jako analityk finansowy, ważne jest:

Wykształcenie i certyfikacje: Zdobywanie stopnia naukowego w dziedzinie finansów, ekonomii lub pokrewnych dziedzinach jest kluczowe. Ponadto, zdobycie certyfikatów takich jak CFA (Chartered Financial Analyst) może znacząco zwiększyć szanse na znalezienie pracy jako analityk finansowy.

Rozwinięte umiejętności analizy: Analityk finansowy powinien posiadać umiejętność analizy danych, matematyki finansowej oraz znajomość narzędzi informatycznych, takich jak programy do analizy danych czy arkusze kalkulacyjne.

Doświadczenie praktyczne: Uzyskanie praktycznego doświadczenia, na przykład poprzez staże lub praktyki zawodowe, pozwala na zastosowanie teorii w praktyce oraz budowanie swojego portfolio zawodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsultant finansowy: Doradztwo i budowanie relacji z klientem

Konsultant finansowy pomaga klientom w zarządzaniu swoimi finansami, inwestycjach oraz planowaniu emerytalnym. Aby osiągnąć sukces jako konsultant finansowy, ważne jest:

Wiedza i edukacja: Konsultant finansowy powinien posiadać głęboką wiedzę na temat produktów finansowych, rynków inwestycyjnych oraz prawa podatkowego. Regularne szkolenia i kursy są kluczowe dla utrzymania się na bieżąco z dynamicznie zmieniającym się otoczeniem finansowym.

Umiejętności komunikacji: Konsultant finansowy powinien posiadać doskonałe umiejętności komunikacji interpersonalnej oraz zdolność budowania zaufania. Budowanie trwałych relacji z klientami jest kluczowe dla długoterminowego sukcesu w tej dziedzinie.

Certyfikacje i licencje: W zależności od kraju, uzyskanie odpowiednich licencji i certyfikacji jest często wymagane. Przykładem może być licencja doradcy finansowego lub inwestycyjnego.

Menadżer ryzyka: Ochrona firmy przed niebezpieczeństwem

Menadżer ryzyka zajmuje się identyfikacją, oceną oraz zarządzaniem ryzykiem, z którym firma może się spotkać. Aby osiągnąć sukces jako menadżer ryzyka, ważne jest:

Rzetelna ocena ryzyka: Menadżer ryzyka powinien być w stanie dokładnie ocenić różne rodzaje ryzyka, takie jak ryzyko finansowe, operacyjne czy ryzyko reputacji. To umożliwia podejmowanie informowanych decyzji.

Zarządzanie zespołem: Umiejętność kierowania zespołem oraz koordynowania działań w organizacji jest kluczowa dla menadżerów ryzyka. Wartość menadżera ryzyka wynika często z umiejętności skutecznego zarządzania ludźmi.

Doskonałe umiejętności analityczne: Menadżer ryzyka powinien posiadać doskonałe umiejętności analityczne oraz być w stanie przewidywać zmiany w otoczeniu biznesowym i reagować na nie odpowiednio.

Podsumowując, w dziedzinie finansów kluczowe jest nie tylko zdobycie teoretycznej wiedzy, ale także umiejętność zastosowania jej w praktyce. Kontynuowanie nauki, rozwijanie umiejętności interpersonalnych oraz zdobywanie praktycznego doświadczenia są kluczowe dla sukcesu na każdej z wymienionych ścieżek kariery. Wytrwałość, zaangażowanie oraz ciągłe doskonalenie swojego warsztatu to kluczowe elementy, które pomagają osiągnąć wysoko opłacane stanowiska jako analityk finansowy, konsultant finansowy czy menadżer ryzyka. Pamiętajmy, że kariera w finansach to nie tylko droga do sukcesu finansowego, ale także możliwość wpływania na rozwój firm i gospodarki globalnie.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  REKLAMA

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  REKLAMA

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA