REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kariera w finansach: Jak zostać wysoko opłacanym analitykiem finansowym, konsultantem lub menadżerem ryzyka

Kariera w finansach
Kariera w finansach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dziedzina finansów oferuje bogate spektrum możliwości kariery, z których można wybrać, aby osiągnąć sukces zawodowy i finansowy. Analityk finansowy, konsultant finansowy oraz menadżer ryzyka to trzy z wielu fascynujących ścieżek kariery w tej dziedzinie, które pozwalają na osiągnięcie wysokiego poziomu wynagrodzenia. 

W tym artykule przedstawimy kluczowe wskazówki dotyczące zdobywania doświadczenia, doskonalenia umiejętności i osiągania sukcesu zawodowego jako analityk finansowy, konsultant finansowy czy menadżer ryzyka.

Autopromocja

Analityk finansowy: Rozumienie liczb i prognozowanie trendów

Analityk finansowy to osoba, która analizuje dane finansowe, identyfikuje wzorce i pomaga firmom podejmować decyzje biznesowe na podstawie analizy liczbowych wskaźników. Aby osiągnąć sukces jako analityk finansowy, ważne jest:

Wykształcenie i certyfikacje: Zdobywanie stopnia naukowego w dziedzinie finansów, ekonomii lub pokrewnych dziedzinach jest kluczowe. Ponadto, zdobycie certyfikatów takich jak CFA (Chartered Financial Analyst) może znacząco zwiększyć szanse na znalezienie pracy jako analityk finansowy.

Rozwinięte umiejętności analizy: Analityk finansowy powinien posiadać umiejętność analizy danych, matematyki finansowej oraz znajomość narzędzi informatycznych, takich jak programy do analizy danych czy arkusze kalkulacyjne.

Doświadczenie praktyczne: Uzyskanie praktycznego doświadczenia, na przykład poprzez staże lub praktyki zawodowe, pozwala na zastosowanie teorii w praktyce oraz budowanie swojego portfolio zawodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsultant finansowy: Doradztwo i budowanie relacji z klientem

Konsultant finansowy pomaga klientom w zarządzaniu swoimi finansami, inwestycjach oraz planowaniu emerytalnym. Aby osiągnąć sukces jako konsultant finansowy, ważne jest:

Wiedza i edukacja: Konsultant finansowy powinien posiadać głęboką wiedzę na temat produktów finansowych, rynków inwestycyjnych oraz prawa podatkowego. Regularne szkolenia i kursy są kluczowe dla utrzymania się na bieżąco z dynamicznie zmieniającym się otoczeniem finansowym.

Umiejętności komunikacji: Konsultant finansowy powinien posiadać doskonałe umiejętności komunikacji interpersonalnej oraz zdolność budowania zaufania. Budowanie trwałych relacji z klientami jest kluczowe dla długoterminowego sukcesu w tej dziedzinie.

Certyfikacje i licencje: W zależności od kraju, uzyskanie odpowiednich licencji i certyfikacji jest często wymagane. Przykładem może być licencja doradcy finansowego lub inwestycyjnego.

Menadżer ryzyka: Ochrona firmy przed niebezpieczeństwem

Menadżer ryzyka zajmuje się identyfikacją, oceną oraz zarządzaniem ryzykiem, z którym firma może się spotkać. Aby osiągnąć sukces jako menadżer ryzyka, ważne jest:

Rzetelna ocena ryzyka: Menadżer ryzyka powinien być w stanie dokładnie ocenić różne rodzaje ryzyka, takie jak ryzyko finansowe, operacyjne czy ryzyko reputacji. To umożliwia podejmowanie informowanych decyzji.

Zarządzanie zespołem: Umiejętność kierowania zespołem oraz koordynowania działań w organizacji jest kluczowa dla menadżerów ryzyka. Wartość menadżera ryzyka wynika często z umiejętności skutecznego zarządzania ludźmi.

Doskonałe umiejętności analityczne: Menadżer ryzyka powinien posiadać doskonałe umiejętności analityczne oraz być w stanie przewidywać zmiany w otoczeniu biznesowym i reagować na nie odpowiednio.

Podsumowując, w dziedzinie finansów kluczowe jest nie tylko zdobycie teoretycznej wiedzy, ale także umiejętność zastosowania jej w praktyce. Kontynuowanie nauki, rozwijanie umiejętności interpersonalnych oraz zdobywanie praktycznego doświadczenia są kluczowe dla sukcesu na każdej z wymienionych ścieżek kariery. Wytrwałość, zaangażowanie oraz ciągłe doskonalenie swojego warsztatu to kluczowe elementy, które pomagają osiągnąć wysoko opłacane stanowiska jako analityk finansowy, konsultant finansowy czy menadżer ryzyka. Pamiętajmy, że kariera w finansach to nie tylko droga do sukcesu finansowego, ale także możliwość wpływania na rozwój firm i gospodarki globalnie.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

  Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

  Stawka godzinowa netto 2024

  Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

  Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

  „Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

  Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

  REKLAMA

  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  REKLAMA