REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Listopad 2023 – godziny pracy, dni wolne

Kalendarz listopada 2023 - ile jest godzin pracy i dni wolnych?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Listopad 2023 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz listopada 2023 roku. Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) wypada w sobotę. Pracownik otrzyma dodatkowy dzień wolny od pracy.

Listopad 2023 – kalendarz

Oto kalendarz listopada 2023 roku:

Autopromocja
listopad 2023 kalendarz dni wolne godziny pracy

Listopad 2023 - kalendarz, dni wolne i godziny pracy

 

Shutterstock

Ile dni ma listopad 2023?

Listopad zawsze liczy 30 dni, w tym cztery pełne weekendy (4 soboty i 4 niedziele). W 2023 r. w tym miesiącu środa i czwartek występują po 5 razy, pozostałe dni tygodnia – po cztery.

Listopad 2023 - dni wolne od pracy, święta

Listopad 2023 r. ma 4 weekendy, a więc 8 dni wolnych od pracy (2 dni weekendowe x 4). Ponadto, Ustawa o dniach wolnych od pracy z dnia 18 stycznia 1951 r. przewiduje w tym miesiącu 2 święta ustawowo wolne od pracy:

  1. Wszystkich Świętych – 1 listopada (środa),
  2. Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada (sobota).

W tym roku 11 listopada wypada w sobotę i w związku z tym pracownikowi należy się dodatkowy dzień wolny od pracy. Zgodnie bowiem z obowiązującymi w Polsce przepisami prawnymi każde święto ustawowo wolne od pracy, które wypada w sobotę obniża wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym o 8 godzin. Gdyby pracodawca „nie oddał” dnia wolnego, wówczas wystąpiłyby godziny ponadwymiarowe.
Podsumowując, w listopadzie 2023 roku jest 10 dni wolnych od pracy (8 dni weekendowych i 2 święta ustawowo wolne od pracy).

Listopad 2023 - dni pracy, godziny pracy

W listopadzie 2023 roku są 4 pełne tygodnie pracy (5 x 4 = 20) i 1 dodatkowy dzień (20 + 1 = 21). Czy w tym miesiącu przepracujemy więc 21 dni roboczych? Dodatkowy dzień wolny od pracy za święto wypadające w sobotę należy oddać w tym samym okresie rozliczeniowym, zwykle jest to miesiąc kalendarzowy. Pracownikowi należy się więc jeszcze w listopadzie dzień wolny za święto w sobotę. W związku z powyższym w listopadzie będzie o jeden dzień pracy mniej, czyli 20 dni roboczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W świetle art. 130 § 1 Kodeksu pracy obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:

  1. mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
  2. dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Zgodnie z powyższym należy dokonać następującego obliczenia:
40 x 4 = 160
160 + (8 x 2) = 176

Następnie w art. 130 § 2 Kodeksu pracy ustawodawca wskazuje, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Należy więc od otrzymanego wyniku odjąć dwa święta (1 listopada i 11 listopada występują w dniu innym niż niedziela).
176 – 16 = 160

Ile będzie to godzin pracy? Otrzymujemy wynik 160 godzin pracy. W listopadzie pracujemy więc o dwa dni krócej (16 godz.) niż w październiku 2023 roku, kiedy to do przepracowania było 176 godzin. Dla porównania najwięcej w tym roku pracowaliśmy w marcu, bo aż 184 godziny (3 dni więcej niż w listopadzie). Najmniej godzin pracy liczył kwiecień i tyle samo będzie liczył grudzień – 152 godziny (1 dzień mniej niż w listopadzie). Najniższa liczba godzin pracy wynika tu z obecności Wielkanocy oraz Świąt Bożego Narodzenia.

Wymiar czasu pracylistopad 2023
dni robocze20
godziny pracy160
dni wolne od pracy10
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

REKLAMA

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

REKLAMA

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

REKLAMA