Eksperci UE zwolnieni z podatku w latach 2023-2025
REKLAMA
REKLAMA
- Ordynacja podatkowa - zaniechanie ustalania i poboru podatku
- Co oznacza zaniechanie poboru podatku?
- Eksperci UE zwolnieni z podatku
- Wysokość przychodów objętych zaniechaniem
Ordynacja podatkowa - zaniechanie ustalania i poboru podatku
W ordynacji podatkowej istnieje regulacja, która pozwala Ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników:
- zaniechać w całości lub w części poboru podatków, określając rodzaj podatku, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których dotyczy zaniechanie
- zwolnić niektóre grupy płatników z obowiązku pobierania podatków lub zaliczek na podatki oraz określić termin wpłacenia podatku i wynikające z tego zwolnienia obowiązki informacyjne podatników, chyba że podatnik jest obowiązany do dokonania rocznego lub innego okresowego rozliczenia tego podatku.
Rozporządzenie może obejmować grupy podatników czy też rodzaj dochodu, ale w praktyce niejednokrotnie będzie dotyczyć konkretnych podatników.
Pojęcie "ważnego interesu podatnika" jest określeniem nieostrym, zawierającym szeroki zakres pojęciowy; przy czym, nawet jeśli zaistnieje sytuacja wskazująca na ważny interes podatnika uzasadniający zaniechanie poboru podatku, to organ może, ale nie musi zaniechać poboru podatku. Organy podatkowe uprawnione są więc do własnej oceny interesu społecznego i słuszności interesu obywatela i każdorazowo o treści podejmowanego rozstrzygnięcia decydują okoliczności konkretnego przypadku. Interes obywatela winien być przy tym "słuszny" w rozumieniu obiektywnym, nie może być natomiast wyprowadzony z własnego tylko jego przekonania opartego na poczuciu krzywdy i nierówności" (wyr. NSA z 8 listopada 11.1999 r., sygn. I SA/Wr 953/98).
Co oznacza zaniechanie poboru podatku?
Zaniechanie poboru oznacza, że zobowiązanie podatkowe nie zostanie zrealizowane. Podatek dotyczący określonych zdarzeń nie zostanie zapłacony.
Zaniechanie poboru podatku tym różni się od umorzenia zaległości podatkowej, że następuje przed upływem terminu płatności zobowiązania podatkowego. Po jego upływie organ podatkowy może tylko wydać decyzję o umorzeniu zaległości podatkowej.
Eksperci UE zwolnieni z podatku
Rozporządzenie z dnia 25 września 2023 r. Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych przychodów uzyskanych przez ekspertów narodowych z tytułu oddelegowania do pracy w instytucjach Unii Europejskiej. (Dz.U. z 2023 r. poz. 2091, dalej jako: rozporządzenie), weszło w życie w dniu 3 października 2023 r. Rozporządzenie reguluje zwolnienie z podatku ekspertów UE.
Zgodnie z rozporządzeniem, zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodów uzyskanych przez ekspertów narodowych oddelegowanych do pracy w instytucjach Unii Europejskiej z tytułu:
- świadczeń otrzymanych w związku z pobytem w miejscu oddelegowania oraz
- zwrotu kosztów przejazdu do i z miejsca oddelegowania związanych z rozpoczęciem i zakończeniem pracy w instytucji Unii Europejskiej
Wysokość przychodów objętych zaniechaniem
Wysokość przychodów objętych zaniechaniem z tytułu świadczeń określonych w pkt 1 nie może przekroczyć kwot dziennych i miesięcznych diet pobytowych, do których otrzymania są uprawnieni, na podstawie regulacji wewnętrznych Komisji Europejskiej, eksperci krajowi oddelegowani do Komisji Europejskiej.
Zaniechanie ma zastosowanie do przychodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2025 r.
Ministerstwo Finansów uzasadniając wprowadzenie rozporządzenia wskazywało, że dotychczas sytuacja podatkowa ekspertów jest zróżnicowana w zależności od tego, czy środki należne mu z tytułu oddelegowania są wypłacane przez instytucję przyjmującą (wyłączone z opodatkowania na gruncie przepisów UE), czy przez instytucję delegującą (podlegają opodatkowaniu).
Płatnik nie będzie wykazywał tych przychodów w informacji PIT-11. Ekspert narodowy również nie będzie wykazywał tych przychodów w zeznaniach podatkowych PIT-37 albo PIT36 składanych za ten okres.
Według danych MF, na koniec 2022 r. było 88 ekspertów narodowych. Kwota diety eksperta narodowego wynosi według danych z lipca 2023 r. 5555,29 euro miesięcznie.
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2022 r. poz. 2651, z późn. zm.)
Rozporządzenie z dnia 25 września 2023 r. Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych przychodów uzyskanych przez ekspertów narodowych z tytułu oddelegowania do pracy w instytucjach Unii Europejskiej (Dz.U. z 2023 r. poz. 2091)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat