Plan urlopów na 2024 r. Do kiedy? Ustala pracodawca czy pracownicy? Zmiana planu w trakcie 2024 r. [Kodeks pracy]
REKLAMA
REKLAMA
- Plan urlopu 2024 r. – bez zmian w przepisach
- Zmiany w zaplanowanych terminach urlopu
- Niewykorzystanie części urlop
Ponieważ pracownik może pójść na urlop już 1 stycznia 2024 r, to logicznie patrząc plan urlopu (w ujęciu rocznym) powinien być przyjęty najpóźniej pod koniec 2023 r. Niemniej takiej reguły kodeks pracy wprost nie wprowadza.
REKLAMA
Plan urlopu 2024 r. – bez zmian w przepisach
Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
Planem urlopów nie obejmuje się urlopów na żądanie (4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym). W tym przypadku Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.
Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem.
WAŻNE! Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.
Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika – ojca wychowującego dziecko lub pracownika – innego członka najbliższej rodziny, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.
Zmiany w zaplanowanych terminach urlopu
Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami.
Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.
Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:
1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
3) powołania na ćwiczenia wojskowe w ramach pasywnej rezerwy, stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie albo stawienia się do pełnienia służby w aktywnej rezerwie, na czas do 3 miesięcy,
4) urlopu macierzyńskiego, pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.
Niewykorzystanie części urlop
Część urlopu niewykorzystaną z powodu:
1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
3) odbywania ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy, pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie albo pełnienia służby w aktywnej rezerwie, przez czas do 3 miesięcy,
4) urlopu macierzyńskiego
pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym.
USTAWA z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat