REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca na czas określony i niepełny etat: Korzyści i wyzwania

Praca na czas określony daje pracownikom możliwość dostosowania swojego harmonogramu do własnych potrzeb
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszym dynamicznym środowisku zawodowym, tradycyjne modele zatrudnienia ulegają zmianom. Praca na czas określony i niepełny etat stały się popularnymi formami zatrudnienia, które oferują zarówno korzyści, jak i wyzwania dla pracowników i pracodawców. 

Warto zastanowić się nad tym, jakie są zalety i trudności związane z tymi elastycznymi formami pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Korzyści pracy na czas określony

Elastyczność:

Praca na czas określony daje pracownikom możliwość dostosowania swojego harmonogramu do własnych potrzeb. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które uczą się lub mają inne zobowiązania rodzinne.

Doświadczenie i umiejętności:

Praca tymczasowa pozwala pracownikom zdobywać doświadczenie w różnych firmach i branżach, co może być wartościowe dla rozwoju kariery. Różnorodność zadań pomaga w nauce nowych umiejętności.

Szybkie zatrudnienie:

Praca na czas określony często pozwala szybko znaleźć zatrudnienie, co jest istotne dla osób szukających natychmiastowej pracy lub w sytuacji nagłej potrzeby finansowej.

Elastyczność dla pracodawcy:

Dla pracodawców praca tymczasowa pozwala na łatwiejsze dostosowanie zatrudnienia do zmieniających się potrzeb firmy, co może pomóc w zarządzaniu kosztami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyzwania pracy na czas określony

Brak stabilności zawodowej:

Praca tymczasowa może prowadzić do braku stabilności zawodowej, co może być stresujące dla pracowników, zwłaszcza jeśli zatrudnienie jest niestabilne lub krótkotrwałe.

Trudności w planowaniu przyszłości:

Osoby pracujące na czas określony często mają trudności z planowaniem przyszłości, takiej jak zakup mieszkania czy planowanie rodziny, ze względu na niepewność zatrudnienia.

Korzyści pracy w niepełnym etacie

Lepsze łączenie pracy z życiem rodzinnym:

Praca na niepełny etat pozwala pracownikom lepiej zbalansować życie zawodowe z życiem prywatnym, co jest szczególnie ważne dla rodziców, którzy chcą spędzać więcej czasu z dziećmi.

Zwiększone zadowolenie z pracy:

Osoby pracujące w niepełnym etacie często są bardziej zadowolone z pracy, ponieważ mają więcej czasu dla siebie, co może przyczynić się do poprawy ogólnej jakości życia.

Mniejsze obciążenie stresowe:

Mniejsze godziny pracy mogą pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu związanego z pracą, co może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne pracowników.

Wyzwania pracy na niepełny etat

Praca na niepełny etat zwykle oznacza niższe wynagrodzenie w porównaniu z pełnym etatem, co może być wyzwaniem finansowym dla pracowników.

Podsumowanie: Praca na czas określony i w niepełnym etacie mają swoje korzyści i wyzwania zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Wybór odpowiedniej formy zatrudnienia zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji i sytuacji życiowej każdej osoby. Dla niektórych elastyczność i różnorodność zadań oferowane przez te formy pracy mogą być atrakcyjne, podczas gdy dla innych stabilność finansowa i korzyści socjalne związane z pełnym etatem mogą być bardziej istotne. W obliczu tych wyzwań i korzyści, ważne jest, aby pracownicy mieli świadomość swoich praw i możliwości oraz starali się znaleźć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA