REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podmioty świadczące usługi hotelarskie oraz turystyczne - nowy obowiązek od 15 lutego 2024

Podmioty świadczące usługi hotelarskie oraz turystyczne mają nowy obowiązek od 15 lutego 2024 roku. Do tego terminu należy wdrożyć standardy ochrony małoletnich. Ustawodawca uznał, że konieczne jest wzmożenie ochrony małoletnich, szczególnie przed skrzywdzeniem, w tym związanym z przemocą czy przestępczością na tle seksualnym. Trzeba wiedzieć, że w hotelach czy w innych obiektach usług turystycznych w ramach praktyk zawodowych czy przyuczenia do wykonywania danego zawodu mogą być zatrudnieni młodociani - stąd też wprowadzenie tam standardów jest szczególnie ważne.

Czy pracodawca, który nie poinformował pracowników o niewypłacaniu świadczenia urlopowego w 2024 r., musi je wypłacać?

Pracodawcy, którzy podjęli decyzję o niewypłacaniu świadczenia urlopowego w 2024 r., powinni o tym poinformować pracowników. Jakie są konsekwencje braku takiej informacji?

Ile można dorobić do emerytury 2024?

Praca na emeryturze - ile można dorobić do emerytury od 1 marca 2024 roku? Ile wynoszą limity przychodu na emeryturze pomostowej, wojskowej i policyjnej? Kiedy ze względu na dorabianie emerytura zostanie pomniejszona, a kiedy zawieszona? Ile wynosi nowa kwota maksymalnego zmniejszenia?

Zwolnienie z powodu siły wyższej w 2024 r. Dodatkowe dwa dni wolne za połowę wynagrodzenia

Zwolnienie z powodu działania siły wyższej to uprawnienie, które przyznała pracownikom ubiegłoroczna nowelizacja Kodeksu pracy. W określonych przepisami przypadkach pracownik ma prawo zwolnić się z pracy. Kluczowe w określeniu tych przypadków jest pojęcie siły wyższej. Czy Kodeks pracy definiuje, co to jest siła wyższa? Co na temat zwolnienia z powodu siły wyższej mówią przepisy obowiązujące w 2024 r.? Wyjaśniamy. 

REKLAMA

11 pomysłów na wielkanocną integrację pracowników

Wielkanoc w pracy - podajemy 11 ciekawych pomysłów na integrację pracowników z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Konkursy, zabawy, szkolenia czy warsztaty tematyczne wpływają na zwiększenie zadowolenia pracowników ora ich zaangażowania w codzienną pracę. Tego typu inicjatywy w połączeniu ze strategią wellbeingu budują silną markę pracodawcy na rynku pracy.

Zielona transformacja w biznesie. Umiejętności pracowników muszą dostosować się do nowych zasad

Zielona transformacja to jeden z najmocniejszym trendów na rynku pracy. Aby dostosować pracowników do zielonych strategii biznesowych zmianie będą musiały ulec niemal wszystkie kompetencje. W największym stopniu na nowo zostaną określone umiejętności z obszaru zrównoważonego rozwoju i środowiska oraz sprzedaży i marketingu. Dlaczego organizacje powinny zweryfikować umiejętności kandydatów? Jakie kompetencje są istotne podczas transformacji? Na co nacisk powinny położyć firmy chcąc zacząć działać zgodnie z zasadami ESG?

Badania związane z ciążą w czasie pracy. Kiedy przysługuje zwolnienie od pracy

Kobiety w ciąży są szczególnie chronione w miejscu pracy. Wśród przywilejów, z jakich mogą korzystać, znajduje się możliwość wykonania badań związanych z ciążą w czasie pracy. Jakie warunki muszą być spełnione, aby takie zwolnienie zostało udzielone przez pracodawcę? Podpowiadamy. 

Ile można dorobić do renty socjalnej w 2024 roku?

Renta socjalna 2024 - ile można dorobić? Czy na rencie można prowadzić działalność? Jakie są limity dorabiania do renty?

REKLAMA

Niedziele handlowe w lutym 2024 r. Gdzie zrobimy zakupy w niedziele

W lutym 2024 r. są cztery niedziele. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w lutym będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele lutego 2024 r.? Wyjaśniamy.

Bezrobocie. W grudniu 2023 r. stopa bezrobocia wyniosła 5,1 proc. Bez pracy pozostawało ponad 788 tys. osób

Stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2023 r. wyniosła 5,1 proc. To o 0,1 pkt. proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do listopada o 14,8 tys. i wyniosła w grudniu 788,2 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

Umowa zlecenia i umowa o dzieło. Czym różnią się te umowy cywilnoprawne

Umowa zlecenia i umowa o dzieło to umowy uregulowane przepisami Kodeksu cywilnego. Umowa o świadczenie usług stanowi odmianę umowy zlecenia – przepisy o zleceniu stosuje się do niej odpowiednio. Kiedy zadanie, którego wykonanie jest przedmiotem umowy cywilnoprawnej ma charakter dzieła, a kiedy – zlecenia? Różnice pomiędzy tymi umową zlecenia i umową o dzieło mają swoje konsekwencje dla ubezpieczeń społecznych osób wykonujących te umowy.

Umowa zlecenia. Jak rozliczyć podróż służbową zleceniobiorcy?

Możliwe jest zawarcie umowy zlecenia, której wykonanie będzie wiązało się z koniecznością odbycia podróży przez zleceniobiorcę. Czy w takim przypadku zleceniodawca powinien zwrócić zleceniobiorcy wydatki związane z wyjazdem?

Czy w 2024 r. wzrośnie dofinansowanie z PFRON do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych?

Pracodawcom przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Aktualne kwoty dofinansowania obowiązują od stycznia 2023 r. Czy zwiększą się w 2024 r.?

Na jakie zawody jest największy popyt - dolnośląskie 2024

Na jakie zawody jest największy popyt? Kogo brakuje na rynku pracy? Na jakie zawody będzie zapotrzebowanie na rynku pracy 2024? Poniżej odpowiedzi na pytania i analiza sytuacji na Dolnym Śląsku.

Renta socjalna 2024 - ile wynosi?

Ile renta socjalna wynosi netto w 2024 roku? Sejm pracuje nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Czy dojdzie do rekordowej podwyżki renty socjalnej od 1 marca 2024 roku? Kto może otrzymać rentę socjalną z ZUS?

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza - praca w ramach OSP

Praca młodych osób zaczyna być coraz bardziej doceniana, szczególnie, jeżeli jest to praca na rzecz społeczeństwa i dobrowolna, w zasadzie darmowa. Mało się mówi o Ochotniczych Strażach Pożarnych, a przecież spełniają służebną rolę wobec społeczności lokalnej. Często to strażacy OSP są pierwsi na miejscu zdarzenia. W ramach OSP działają też MDP - co to jest Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (MDP)? Ogłoszono konkurs dla MDP. OSP ogłasza: zapraszamy wszystkie młodzieżowe drużyny pożarnicze do pochwalenia się swoją pracą i osiągnięciami. Poniżej szczegóły.

Dwa dni wolnego lub 16 godzin na działanie siły wyższej coraz więcej pracowników traktuje jako dodatkowe dni urlopu

Nikt nie kontroluje czy pracownik faktycznie potrzebuje wolnego z powodu zdarzenia, które kwalifikuje się jako działanie wyższe. W konsekwencji wielu pracowników nowe uprawnienie traktuje jako dodatkowe dwa dni urlopu, tyle że płatne w 50 proc. Inni zaś biorą i cieszą się, że nie muszą płacić za lewe zwolnienie lekarskie, co robili wcześniej.

WBL - work based learning - uczenie się oparte na pracy

Dużo się pisze i mówi o WLB - work live balance, ale istnieje jeszcze WBL - work based learning. W styczniu 2024 r. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) przedstawiła nowe dane, które pokazują jakie znaczenie mają praktyczne zajęcia i praca świadczona przez młodocianych dla nauki danego zawodu. Te nowe wskaźniki zatrudnienia i nauki w miejscu pracy zmieniają się z roku na rok, bo rynek pracy ciągle ewoluuje, podobnie jak podejście młodych osób do pracy. Wysokiej jakości edukacja i możliwości uczenia się przez całe życie mają zasadnicze znaczenie dla zapewnienia wszystkim osobom godnego życia i produktywnej pracy. 

Standardy Ochrony Małoletnich w OSP od 15 lutego 2024

Czy OPS dodatkowo musi mieć wprowadzone standardy ochrony małoletnich? Czym są standardy ochrony małoletnich? Kto ma obowiązek wprowadzić standardy ochrony małoletnich? Co powinno znajdować się w standardach ochrony małoletnich?

Mały ZUS Plus 2024 – do kiedy zgłoszenie?

Mały ZUS Plus w 2024 roku to niższe składki na ubezpieczenie społeczne dla małych przedsiębiorców. Do kiedy można przesłać zgłoszenie do ZUS? Kto może skorzystać z ulgi Mały ZUS Plus w 2024 roku?

Zmiana, czyli żałoba po stracie w organizacji (np. w firmie). Jak reagujemy na zmiany?

Jeżeli planujemy zmiany w firmie lub innej organizacji musimy zdawać sobie sprawę, jak ludzie mogą zareagować na tę zmianę. Warto wiedzieć, jak ludzie odnoszą się do istotnych zmian w swoim otoczeniu. Na pewno ignorowanie oporu i nieadekwatne zarządzanie emocjami pracowników może znacznie utrudnić osiągnięcie sukcesu w procesie zmiany.

Dofinansowanie z PFRON do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego – nawet 3600 zł miesięcznie

Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może liczyć na dofinansowanie ich wynagrodzeń z PFRON. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Obowiązek wskazania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę

Każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Tak więc prawo do rozwiązania umowy za wypowiedzeniem przysługuje zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Jednak tylko pracodawca musi podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.

Odprawa pieniężna dla pracowników. Kiedy i w jakiej wysokości pracodawca wypłaca odprawę zwalnianym pracownikom?

W związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowego lub indywidualnego część pracodawców zobowiązana jest wypłacić zwalnianym pracownikom odprawę pieniężną. Którzy pracodawcy muszą wypłacić taką odprawę? W jakiej wysokości?

Czy 28 stycznia 2024 to niedziela handlowa?

Czy 28 stycznia 2024 to niedziela handlowa? Czy w styczniu 2024 roku są niedziele handlowe? Ile jest niedziel handlowych w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Niedziele handlowe w 2024 - poniżej szczegóły. 

Czechy – Dni wolne od pracy 2024

Czechy mają w swoim kalendarzu dni świątecznych siedem świąt państwowych oraz siedem „innych świąt”. Mimo to dni wolnych od pracy w ciągu roku jest trzynaście. To umiarkowana liczba na tle innych krajów Unii Europejskiej. Kiedy w 2024 r. przypadają dni wolne od pracy w Republice Czeskiej? Dlaczego Czesi mają w roku czternaście świąt, a jedynie trzynaście dni wolnych? 

Strażacy OSP mają prawo do zwolnienia od pracy nie tylko wtedy, gdy gaszą pożar

Strażacy należący do ochotniczej straży pożarnej mają prawo do zwolnienia od pracy. Uprawnienie to przysługuje nie tylko w razie uczestniczenia w akcji ratowniczej. Przepisy przewidują także inne przypadki, w których pracodawca ma obowiązek zwolnić od pracy strażaka – ochotnika. 

Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny to szczególny rodzaj urlopu. Następuje wtedy czasowe zawieszenie współpracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, chociaż stosunek pracy istnieje pomiędzy stronami. Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop bezpłatny? Wyjaśniamy.

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Jak obliczyć odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia

W niektórych sytuacjach pracodawca wypowiadając umowę o pracę może skrócić okres wypowiedzenia. Z tego tytułu pracownik ma prawo do odszkodowania. Jak je obliczyć i kiedy wypłacić? Wyjaśniamy.

Składka wypadkowa 2024

Składka wypadkowa w 2024 roku obliczana jest jak dotychczas wg PKD. Ile wynosi nowa składka wypadkowa od 1 kwietnia 2024 roku? Kto płaci? Jak ustalić procent składki na ubezpieczenie wypadkowe? Kiedy ZUS wylicza składkę wypadkową? Skorzystaj z kalkulatora składki wypadkowej.

Urlop opiekuńczy czy urlop bezpłatny? Co wybrać, gdy zachorował ktoś z najbliższych

Urlop opiekuńczy służy sprawowaniu opieki nad osobą bliską, która jej potrzebuje ze względów medycznych. Pracownik może jednak w takiej sytuacji zdecydować się na złożenie wniosku o urlop bezpłatny. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Ich ocena zależy od okoliczności konkretnego przypadku. W zależności od tych okoliczności pracownik może dokonać wyboru, z którego urlopu skorzystać. Jakie są różnice pomiędzy urlopem opiekuńczym a urlopem bezpłatnym? 

25 stycznia 2024 - w Sejmie I czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej

"Wywalczyliśmy dla najsłabszych 200 tys. podpisów (…) Renta socjalna podniesiona do najniższej krajowej pozwoli im na odrobinę godności" - mówiła w Sejmie Iwona Hartwich, posłanka na Sejm RP, przedstawicielka tysięcy rodzin opiekujących się osobami niepełnosprawnymi - broniąca praw najsłabszych. W dniu 25 stycznia 2024 r. w Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej. Projekt dotyczy zwiększenia kwoty renty socjalnej z 1217,98 zł netto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę; obecnie kwota renty socjalnej równa jest kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy tj. 1588,44 zł.

800+. Wnioski na nowy okres świadczeniowy można składać od 1 lutego 2024 r.

Wnioski o przyznanie świadczenia 800+ na nowy okres świadczeniowy można składać od czwartku 1 lutego 2024 r. Ciągłość wypłaty świadczeń zagwarantuje złożenie wniosku do 30 kwietnia.

Nowa metryka programu Płatnik - 26 stycznia 2024 r. ograniczenia w komunikacji elektronicznej z ZUS-em

ZUS informuje, że 26 stycznia 2024 r., w godzinach 18:00 – 23:30 mogą wystąpić w programie Płatnik ograniczenia w komunikacji elektronicznej z ZUS. W tym czasie nastąpić ma wdrożenie nowej metryki dla wersji 10.02.002 programu Płatnik. Nowa metryka będzie automatycznie pobierana podczas aktualizacji tego programu.

Psycholog z Ukrainy - nie ma prawa wykonywać zawodu w Polsce

Psycholog z Ukrainy - nie ma prawa wykonywać zawodu w Polsce, podczas gdy wśród uchodźców wojennych z Ukrainy stale utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na opiekę psychologiczną. Psychologom z Ukrainy łatwiej dotrzeć do osób, pochodzącym z ich środowiska, o takiej samej narodowości i języku.

Czy działalność gospodarcza wlicza się do stażu pracy?

Jest światełko nadziei dla przedsiębiorców. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zajęła się pytaniem RPO: czy do stażu pracy wlicza się działalność gospodarcza i umowy cywilnoprawne? Ogromna ilość przedsiębiorców czy samozatrudnionych w Polsce wykonujących pracę np. na podstawie umowy zlecenia czy o dzieło od wielu lat postuluje o wliczanie do stażu pracy - warunkującego uprawnienia pracownicze - okresów działalności gospodarczej oraz pracy świadczonej na podstawie umów cywilnoprawnych.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Jakie uprawnienia ma pracownik odbywający służbę wojskową?

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest jedną z form czynnej służby wojskowej. Pracownik odbywający dobrowolną służbę wojskową znajduje się pod ochroną, dzięki której ma zapewnioną pracę po zakończeniu służby. Na czym polega ta ochrona?

Boomerzy, Iksy, Milennialsi, Zetki. Jak budować międzypokoleniowe mosty w miejscu pracy

Baby boomers, pokolenie X, pokolenie Y, pokolenie Z – ludzie należący do tych generacji spotykają się we współczesnym miejscu pracy. Mają różne wartości, doświadczenia życiowe i oczekiwania. Szczególnie widoczne są różnice dotyczące tego, jak przedstawiciele poszczególnych pokoleń podchodzą do swoich obowiązków zawodowych. 

Dyżur pracowniczy: Czas wolny czy wynagrodzenie? Jaka rekompensata przysługuje pracownikowi za czas dyżuru?

Pracodawca może polecić pracownikowi pełnienie dyżuru w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym miejscu. Dyżur to pozostawanie pracownika poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę. Czy za dyżur przysługuje pracownikowi rekompensata?

7444,39 zł – tyle wyniosło przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w 2023 r. wyniosło 7444,39 zł miesięcznie. To o 11,88 proc. więcej niż w 2022 r. Na przestrzeni minionych pięciu lat przeciętne wynagrodzenie wzrosło o ponad 44 proc. Główny Urząd Statystyczny podał dane za ubiegły rok.

Praca w nocy. Kogo dotyczą przepisy o pracy w porze nocnej

Pracujący w nocy to nie każdy pracownik, który pracuje nocą. Kodeks pracy określa, kogo uznaje się za pracującego w nocy. Przepisy regulują normy czasu pracy niektórych pracowników pracujących w nocy. 

Szkolenia bhp. Zwolnienie ze szkolenia okresowego bhp pracowników administracyjno-biurowych

Pracodawcy zakwalifikowani do grupy zawodowej, dla której określono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka, mają mniejsze obowiązki w zakresie bhp. Pracodawcy ci nie muszą zapewniać szkolenia okresowego bhp pracownikom administracyjno-biurowym.

Zmiana pracy 2024: dla poprawy zdrowia i warunków lub wyższych zarobków – konkurencyjne firmy korzystają z okazji

Polacy przestali bać się zmiany miejsca pracy. Oczywiście najbardziej mobilni są najmłodsi – pokolenie Z pokazuje, jak to robić. Ale w ich ślady idą także starsi. Badania pokazują, że o zmianie miejsca pracy w 2024 roku myśli co dziesiąty zatrudniony.

Fundusz Pracy. Jakie są zasady opłacania składek. Wysokość składki w 2024 r.

Fundusz Pracy gromadzi środki, dzięki którym instytucje publiczne, w tym urzędy pracy, mogą realizować cele wskazane w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jakie są zasady opłacania składek na Fundusz Pracy? Co się dzieje w przypadku ich nieterminowego przekazywania? Wyjaśniamy. 

Nagroda jubileuszowa w budżetówce. Komu przysługuje, jak ustalać wysokość i kiedy wypłacać nagrodę jubileuszową?

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Jej wysokość ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia osoby uprawnionej do nagrody jubileuszowej.

Pracownik czy pracodawca – kto rozdaje karty w 2024 roku? [WYWIAD]

- W Polsce nie ma i nie będzie rynku pracodawcy. W kraju mierzymy się z niedoborem pracowników oraz luką kompetencji, a naprawie tej sytuacji nie sprzyjają trendy demograficzne. […] - Agnieszka Kolenda, dyrektor wykonawcza w Hays Poland. Czy to oznacza, że w 2024 roku karty na rynku pracy rozdaje pracownik?

Kompetencje przyszłości - na jakie umiejętności będą patrzeć pracodawcy? [WYWIAD]

Kompetencje przyszłości czyli na jakie umiejętności będą patrzeć pracodawcy? Jakich kompetencji brakuje na rynku pracy? Jakie są wyzwania rynku pracy w 2024 roku? Jak pracodawcy radzą sobie z luką kompetencyjną? W jakim kierunku warto się szkolić? Na pytania odpowiada pani Anna Panek, członek zarządu odpowiedzialna za HR i Administrację w Soonly Finance.

Kary porządkowe. Pracownik może się skutecznie bronić przed nałożeniem kary pieniężnej, nagany i upomnienia!

Pracownik może zostać ukarany przez pracodawcę karą porządkową, w tym karą pieniężną. Wystarczy jednak drobne uchybienie procedury przez pracodawcę, żeby kara została uchylona. Możliwe jest także nałożenie grzywny na pracodawcę.

Urlop wypoczynkowy. Kiedy możliwe jest przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego?

Termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez pracownika może ulec przesunięciu. Przyczyny przesunięcia urlopu mogą leżeć zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika. Niektóre z tych przyczyn obowiązkowo przesuwają termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego, a inne jedynie mogą stanowić powód ewentualnego przesunięcia urlopu.

Urlop dla młodocianego. Kiedy się należy, jaki jest jego wymiar

Urlop wypoczynkowy to jedno z podstawowych uprawnień pracowniczych. Uprawnienie to przysługuje wszystkim pracownikom, a więc także – pracownikom młodocianym. Przepisy Kodeksu pracy regulują urlopy dla młodocianych w sposób odmienny od urlopów dla pozostałych pracowników. Inny jest wymiar urlopu wypoczynkowego, który przysługuje pracownikowi młodocianemu. Niektórym młodocianym należy się także bezpłatny urlop w czasie wakacji.

REKLAMA