Sejm: Trzeba to zmienić. Pracownik zapłacił 900 złotych za okulary. Dofinansowanie tylko 140 złotych od pracodawcy

REKLAMA
REKLAMA
Wszyscy wiemy, że pracownik pracujący przy komputerze ma prawo do refundacji kosztów zakupu okularów. Płaci pracodawca. Przepisy nie określą jednak, ile wynosi ta refundacja. Pojawił się pomysł dookreślenia tego. Proponowany limit kwotowy dla refundacji, to: "50% kosztów zakupu okularów korekcyjnych lub przynajmniej 500 złotych".
- Pracownik zapłacił 900 złotych za okulary. Dofinansowanie tylko 140 złotych pracodawcy
- Jak jest dzisiaj - podstawa prawna dla refundacji kosztów okularów przez pracodawcę
Taki poziom refundacji został wskazany w interpelacji, która została skierowana do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Autorka interpelacji, to posłanka Marta Stożek.
REKLAMA
Pracownik zapłacił 900 złotych za okulary. Dofinansowanie tylko 140 złotych pracodawcy
Posłanka ustaliła, że zazwyczaj dofinansowanie do zakupu okularów korekcyjnych przysługuje:
- raz na kilka lat i
- wynosi od 250 zł do 450 zł.
Posłanka nie zgadza się z rozwiązaniem polegającym na tym, że ustawodawca nie określił wysokości kwoty refundacji. Prowadzi to do negatywnych zjawisk - np. pracownik zapłacił w 2023 r. 900 złotych za nowe okulary. I otrzymał 140 złotych dofinansowania od pracodawcy. Dlatego posłanka proponuje:
Propozycja 1 - Minimalna kwota dofinansowania wynosi co najmniej 50% kosztów zakupu okularów korekcyjnych lub przynajmniej 500 złotych.
Propozycja 2 - Pracownik ma dostęp do refundacji zakupu okularów częściej niż raz na kilka lat.
Jak jest dzisiaj - podstawa prawna dla refundacji kosztów okularów przez pracodawcę
Są dwie podstawy prawne dla refundacji kosztów (ściślej części kosztów) zakupu okularów przez pracownika:
Podstawa prawna nr 1. Art. 2376 Kodeksu pracy:
Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.
Podstawa prawna nr 2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe
Link do rozporządzenia
Pracownik w tym rozporządzeniu, to każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, (w tym praktykant i stażysta), użytkującą w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA