REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o rejestrowanych związkach partnerskich [projekt]

związek partnerski
Ustawa o rejestrowanych związkach partnerskich [projekt]
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji został zamieszczony projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Ustawa wprowadzi tę kontrowersyjną instytucję prawną do polskiego prawa, co było postulatem niektórych środowisk.

Projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich

Projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich ma wprowadzić do polskiego porządku prawnego nowej instytucji - rejestrowanego związku partnerskiego. Według założeń określonych w projekcie ustawy, rejestrowany związek partnerski oparty będzie na zasadach równości i niedyskryminacji, zapewniając wszystkim osobom, niezależnie od płci, możliwość realizacji ich potrzeb i pragnień życiowych. 

REKLAMA

Autopromocja

Zapewnienie możliwości zawarcia rejestrowanego związku partnerskiego przez osoby tej samej i różnej płci będzie chronić te osoby przed wykluczeniem. Zapewni także możliwość jasnego określenia wzajemnych praw i obowiązków.

Zawarcie związku partnerskiego

Projekt ustawy zakłada, że związek partnerski zostanie zawarty, gdy dwie osoby złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia o zawarciu tego związku. 

Związku partnerskiego nie będą mogły zawrzeć w szczególności:

  • osoby, które w chwili składania oświadczenia o zawarciu związku partnerskiego nie ukończyły 18 lat;
  • krewni w linii prostej oraz rodzeństwo;
  • osoby pozostające ze sobą w stosunku przysposobienia;
  • osoby pozostające w związku małżeńskim lub w związku partnerskim.

Prawa i obowiązki w związku partnerskim

Według projektu ustawy osoby w związku partnerskim będą mogły nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednej z nich. Każda z osób w związku partnerskim będzie też mogła zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiej z osób związku partnerskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby w związku partnerskim będą zobowiązane przyczyniać się do zaspokajania uzasadnionych wzajemnych potrzeb.

Projekt przewiduje, że każda z osób w związku partnerskim zachowa majątek nabyty zarówno przed zawarciem związku partnerskiego, jak i majątek nabyty później (rozdzielność majątkowa). Każda z tych osób będzie samodzielnie zarządzać swoim majątkiem.

Osoby w związku partnerskim będą też mogły zawrzeć umowę stanowiącą wspólność majątkową partnerską albo rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Umowę będzie musiała mieć formę aktu notarialnego.

Ustanie związku partnerskiego

Zgodnie z projektem ustawy związek partnerski ustanie w przypadku:

  • śmierci jednej z osób w związku partnerskim;
  • uznania jednej z osób w związku partnerskim za zmarłą;
  • unieważnienia związku partnerskiego;
  • rozwiązania związku partnerskiego;
  • zawarcia małżeństwa przez osoby, które zawarły ze sobą związek partnerski.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PPK: Ponad 29 miliardów w PPK. Liczba aktywnych rachunków PPK wynosi 4,30 mln

PFR Portal PPK: Ponad 29 miliardów w Pracowniczych Planach Kapitałowych. wartość aktywów netto w porównaniu do sierpnia zwiększyła się o 801 mln zł. Liczba aktywnych rachunków PPK wynosi 4,30 mln. Powyższe dane są aktualne na 30 września 2024 r.

Ustawa o rejestrowanych związkach partnerskich [projekt]

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji został zamieszczony projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Ustawa wprowadzi tę kontrowersyjną instytucję prawną do polskiego prawa, co było postulatem niektórych środowisk.

Pracodawca nie wypowie umowy o pracę pracownicy, która wróciła z urlopu rodzicielskiego. Pracownica musi spełnić dwa warunki

Pracodawca nie wypowie umowy o pracę pracownicy, która wróciła z urlopu rodzicielskiego. Pracownica musi spełnić dwa warunki. Jakie to warunki? Przez jaki czas pracownica jest chroniona? Czy może zostać zwolniona?

Zimno? Temperatura w pomieszczeniach pracy. Ile wynosi optymalna temperatura w miejscu pracy

Temperatura w pomieszczeniach pracy powinna być dostosowana do charakteru pracy wykonywanej przez pracowników, a konkretnie do rodzaju metod i do wysiłku fizycznego przeznaczonego do jej wykonania. Warto o to zadbać, bowiem z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy, a pracodawca ponieść karę za nieodpowiednią temperaturę w pomieszczeniach pracy.

REKLAMA

Przerwy w pracy 2024 i 2025: 5 minut po każdej godzinie pracy, dla innych pracowników 15 minut, a dla niektórych nawet 60 minut

Przerwy w pracy 2024 i 2025: 5 minut po każdej godzinie pracy, dla innych pracowników 15 minut, a dla niektórych nawet 60 minut. W jakich przypadkach przysługuje 5 minut przerwy? Kto może liczyć na 15 minut?

Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?

Honorowym dawcom krwi z tytułu oddania krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

REKLAMA

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

REKLAMA