REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Trzaska, eRecruiter
Katarzyna Trzaska, eRecruiter, Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? WYWIAD
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Rekruter przeczyta CV, jeśli …

Emilia Panufnik, redaktorka portalu infor.pl: Z ostatnio przeprowadzonego badania wynika, że rekruterzy nie czytają 25% z nadesłanych przez kandydatów CV. Czy wiadomo jak selekcjonują te, które zostają wybrane do przeczytania? Czy decyduje pierwszeństwo zgłoszenia?

REKLAMA

Autopromocja

Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter: To prawda, że rekruterzy nie czytają wszystkich nadesłanych CV i wynika to z kilku czynników. Wśród nich wymienić można między innymi brak czasu czy zasobów, konieczność skupienia pracowników na zbyt wielu kwestiach, ale także innych składowych, które wpływają na wstępną selekcję dokumentów. Proces ten jest bardziej złożony i nie opiera się na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy.”

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na selekcję jest zgodność aplikacji z wymaganiami ogłoszenia. Rekruterzy często korzystają z systemów ATS (Applicant Tracking Systems), które umożliwiają wstępne filtrowanie CV na podstawie słów kluczowych, doświadczenia, kwalifikacji i innych parametrów, zanim aplikacja trafi do manualnej analizy. Znaczenie mają także odpowiedzi udzielone w formularzu aplikacyjnym – po nich również filtrowane są aplikacje. To oznacza, że pierwszeństwo zgłoszenia nie jest decydującym czynnikiem – liczy się przede wszystkim dopasowanie do wymagań stanowiska. Na przykład CV, które zawierają kluczowe umiejętności lub doświadczenie zgodne z ogłoszeniem, mają większe szanse zostać otwarte i przeczytane.

Ponadto, w przypadku stanowisk specjalistycznych, rekruterzy mogą selekcjonować aplikacje na podstawie bardzo szczegółowych kryteriów, takich jak konkretne technologie, certyfikaty czy nawet określone doświadczenie w branży. W branżach, gdzie liczba zgłoszeń jest bardzo duża, jak na przykład w handlu detalicznym, proces selekcji często opiera się na częściowo zautomatyzowanych metodach preselekcji lub wstępnych kryteriach, co sprawia, że niektóre CV mogą pozostać nieprzeczytane, jeśli nie spełniają określonych wymogów.

Rekruterzy nie zawsze mają możliwość ręcznej analizy każdej aplikacji, zwłaszcza w przypadku dużych rekrutacji. Dlatego technologia odgrywa coraz większą rolę w początkowych etapach selekcji. Firmy, które chcą maksymalnie skrócić czas reakcji i usprawnić procesy rekrutacyjne, często inwestują w automatyzację, co pozwala na szybsze identyfikowanie najlepiej dopasowanych kandydatów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, chociaż pierwszeństwo zgłoszenia może mieć pewne znaczenie, to kluczowym czynnikiem decydującym o otwarciu CV jest zgodność aplikacji z wymaganiami stanowiska, a w niektórych przypadkach automatyzacja procesów odgrywa decydującą rolę w wstępnej selekcji kandydatów. Dlatego warto edukować także kandydatów w zakresie tworzenia CV i aplikowania na takie oferty, które odpowiadają ich doświadczeniu, bo to najbardziej zwiększa szanse powodzenia.

W których branżach rekruterzy sprawdzają najwięcej CV, a gdzie najmniej z nadesłanych dokumentów? O czym to świadczy?

Z raportu „Rekrutacyjne KPI” wynika, że branże takie jak organizacje rządowe, motoryzacja oraz ochrona środowiska i rolnictwo cechują się wyższym odsetkiem otwieranych aplikacji, sięgającym blisko 90%. Może to wynikać między innymi z faktu, że w tych sektorach często poszukuje się specjalistów o bardzo precyzyjnych kwalifikacjach, co sprawia, że każde CV wymaga dokładniejszej weryfikacji. Branże te często przykładają większą wagę do indywidualnej oceny aplikacji, co pozwala lepiej dopasować kandydata do specyficznych wymagań stanowiska. Niemniej istotnym czynnikiem jest jednak także liczba aplikacji nadsyłanych przez kandydatów.

W branżach takich jak handel hurtowy i detaliczny czy rozrywka, kultura i sztuka, otwierany jest mniejszy procent CV. Jednocześnie są to branże, w których notuje się najwyższe wyniki pod kątem średniej miesięcznej liczby otrzymywanych aplikacji. Ten wskaźnik, przy jednocześnie mniej zróżnicowanych wymaganiach kwalifikacyjnych, ma wpływ na ostateczną liczbę otwartych aplikacji.

W przypadkach organizacji i branż, które otrzymują najwięcej aplikacji na swoje ogłoszenia, system ATS (Applicant Tracking System) często filtruje CV na podstawie słów kluczowych i innych kryteriów, co ogranicza liczbę dokumentów przeglądanych manualnie. Im więcej aplikacji, tym trudniej jest rekruterom sprawdzić każdą z nich, zwłaszcza gdy wymagania na stanowiska są mniej specyficzne.

Odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV

Ile czasu czeka się na odpowiedź rekrutera?

Średni czas oczekiwania na otworzenie CV, czyli „Time to View”, zależy od branży i wielkości organizacji, a także od poziomu pilności procesu rekrutacyjnego. W wielu przypadkach średni czas wynosi kilka dni, ale w bardziej dynamicznych branżach odpowiedź może być szybsza, zwłaszcza gdy firma intensywnie poszukuje kandydatów o bardzo specyficznych umiejętnościach.

Wśród branż, w których wskaźnik „Time to View” jest najniższy, znajdują się turystyka i rekreacja, motoryzacja, nieruchomości oraz ochrona środowiska i rolnictwo. W każdym z tych sektorów średni czas, jaki mija od aplikacji kandydata do otwarcia CV, to około 6 dni i to mniej więcej w tym czasie kandydaci mogą spodziewać się pierwszego kontaktu ze strony rekrutera. W branżach o większym nasyceniu kandydatów, takich jak handel detaliczny, czas ten może być dłuższy i osiągać do około 12 dni, co wynika z faktu, że liczba zgłoszeń na oferty pracy jest wyższa w tym sektorze. Ważnym czynnikiem jest również liczba rekruterów dostępnych w firmie – mniejsze zespoły mogą potrzebować więcej czasu na przetworzenie aplikacji, co wydłuża czas odpowiedzi.

Poprawa tych wskaźników zależy w dużej mierze od optymalizacji procesów rekrutacyjnych – automatyzacja, lepsze zarządzanie zgłoszeniami oraz skuteczniejsza współpraca między działami HR a biznesem mogą pomóc w szybszym przetwarzaniu aplikacji, co wpływa na ogólne doświadczenia kandydatów.

Dlaczego poszukujący pracowników nie odpowiadają kandydatom? W czym tkwi problem? Jak można byłoby go rozwiązać?

Brak odpowiedzi na zgłoszenia kandydatów może mieć wiele przyczyn, z których nie wszystkie są wynikiem zaniedbania po stronie rekruterów. Często problemem jest niedostateczna liczba osób zajmujących się procesem rekrutacyjnym – małe zespoły HR mają trudność z nadążaniem za rosnącą liczbą aplikacji, szczególnie w większych firmach i branżach, gdzie liczba rekrutacji jest duża. Kolejną przeszkodą może być brak budżetu na nowoczesne narzędzia rekrutacyjne, które mogłyby usprawnić proces komunikacji z kandydatami, np. systemy automatycznego feedbacku. Dodatkowo, rekruterzy często spotykają się z brakiem lub ograniczonymi informacjami od hiring managerów na temat powodów odrzucenia kandydatury, co utrudnia przekazanie wartościowej informacji zwrotnej kandydatom.

Rozwiązaniem tego problemu może być lepsze zarządzanie oczekiwaniami kandydatów i poprawa komunikacji na różnych etapach rekrutacji. Niezwykle ważnym elementem jest także precyzyjne formułowanie treści ogłoszenia o pracę – pracodawca powinien jasno określać wymagania, co może zniechęcić część kandydatów od aplikowania "mimo wszystko" i usprawnić cały proces rekrutacyjny. Automatyzacja części tego procesu za pomocą systemów ATS, które mogą wysyłać automatyczne powiadomienia o statusie aplikacji, może pomóc firmom w utrzymaniu kontaktu z kandydatami. Kluczowe jest również edukowanie rekruterów na temat znaczenia komunikacji w budowaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy – regularne, nawet krótkie odpowiedzi mogą znacznie poprawić odbiór procesu rekrutacyjnego przez kandydatów. Jak wynika z danych Pracuj.pl, 8 na 10 kandydatów preferuje otrzymać negatywną odpowiedź, niż pozostać bez jakiejkolwiek informacji.

Czy są plany prawnego uregulowania obowiązku odpowiedzi na nadesłane CV? Czy Pani/Pana zdaniem byłaby to pozytywna zmiana?

Obecnie nie ma planów prawnego uregulowania obowiązku odpowiedzi na każde nadesłane CV. Chociaż idea ta mogłaby wydawać się pozytywna z punktu widzenia kandydatów, wprowadzenie takiej regulacji mogłoby stanowić dodatkowe obciążenie dla firm, szczególnie tych, które operują w branżach o wysokiej liczbie zgłoszeń lub dysponują ograniczonymi zasobami.

Zamiast regulacji prawnych, które mogą być trudne do wdrożenia i monitorowania, rynek sam w sobie wywiera presję na pracodawców, by usprawniali procesy rekrutacyjne. Kandydaci zwracają coraz większą uwagę na to, jak przebiega komunikacja w procesie rekrutacyjnym, a firmy, które nie dbają o regularny kontakt z kandydatami, mogą odczuć negatywne skutki wizerunkowe. Jak pokazują wyniki z raportu “Candidate Experience w Polsce 2023”, ponad 60% kandydatów twierdzi, że po rekrutacji można ocenić, jaka firma jest wewnątrz. W dzisiejszych czasach reputacja pracodawcy ma ogromne znaczenie – firmy postrzegane jako bardziej transparentne i zaangażowane zyskują przewagę konkurencyjną, przyciągając talenty, które mogą poprawić ich pozycję na rynku.

Dlatego zamiast regulacji, dobrym rozwiązaniem może być promowanie dobrych praktyk w komunikacji z kandydatami oraz edukacja pracodawców o długofalowych korzyściach wynikających z budowania pozytywnych relacji na każdym etapie rekrutacji.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Emilia Panufnik, redaktorka portalu infor.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Dla kogo renta socjalna i dodatek dopełniający? Kiedy ZUS obniży rentę socjalną?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie jest uzależnione od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Polski. Osobom, które dostają rentę socjalną i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek dopełniający.

Czy okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy?

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy można go skrócić? Warto wiedzieć, gdy planujemy złożyć wypowiedzenie.

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? [LISTA]

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? Okazuje się, że tych chorób jest bardzo dużo, bowiem są związane one z 12 kodami i przyczynami niepełnosprawności, które w zależności od danego naruszenia sprawności organizmu są bardzo zróżnicowane. Poniżej przykłady.

REKLAMA

Choroby neurologiczne a niepełnosprawność. Co z orzeczeniem po zmianach wytycznych dla komisji orzeczniczych w 2025 r.?

Na jakie choroby neurologiczne można dostać orzeczenie o niepełnosprawności? Co klasyfikuje się jako niepełnosprawność neurologiczną? Jaki symbol niepełnosprawności oznacza choroby neurologiczne? Czy na nerwicę można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Urlop wypoczynkowy 2025 i 2026 [dla pracownika poniżej i powyżej 18 roku życia, w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych]

Jednym z praw przysługujących pracownikom jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop jest udzielany w wymiarze zależnym od stażu pracy pracownika i – w pewnym sensie – jego wykształcenia. Wpływ na wymiar urlopu może mieć także wiek pracownika i niepełnosprawność.

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

MRPiPS: negatywnie opiniuje petycję w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców

Poznaliśmy długo wyczekiwaną odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców, w szczególności jednocześnie zatrudnionych na część etatu. Stanowisko wyrażone przez resort pracy nie jest zadowalające dla przedsiębiorców. Nie takiej odpowiedzi oczekiwali.

REKLAMA

Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

REKLAMA