Elastyczne godziny pracy w budżetówce, praca nawet od 10:00 ale czasami obsługa interesantów od 8:00 do 18:00. Decydują kierownicy jednostek [jest projekt, trwają konsultacje]
REKLAMA
REKLAMA
- Elastyczna organizacja czasu pracy w budżetówce
- Po co zmiana czasu pracy urzędników? Po co zmiana przepisów?
- Kierownik urzędu będzie ustalał czas pracy
- Praca zmianowa w urzędach
- Zasady dot. ustalania dni wolnych w danym urzędzie: ujednolicenie zasad dla służby cywilnej i innych pracowników
- Sobota czy niedziela dniem pracy w urzędzie
- Dla kogo elastyczny czas pracy?
- Kiedy wejdzie w życie rozporządzenie?
Elastyczna organizacja czasu pracy w budżetówce
Jest projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie zasad ustalania przez kierowników niektórych urzędów rozkładu czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiaru w poszczególnych dniach tygodnia (numer 15, dalej jako: rozporządzenie). Rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1917, dalej jako: ustawa), na podstawie którego Prezes Rady Ministrów określa zasady ustalania przez kierowników urzędów czasu pracy wskazanych w przepisach urzędów, w których są zatrudnieni urzędnicy państwowi oraz inni pracownicy, w tym ustalania rozkładu czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiaru w poszczególnych dniach tygodnia.
Czas pracy urzędników państwowych nie może przekraczać 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 8 tygodni. W wypadkach uzasadnionych rodzajem pracy i jej organizacją mogą być stosowane rozkłady czasu pracy, w których jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 12 godzin na dobę. W tych rozkładach czas pracy nie może jednak przekraczać średnio 40 godzin na tydzień, w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 12 tygodni.
Co najmniej jeden dzień w tygodniu będzie musiał być zarezerwowany na obsługę obywateli w godzinach od 8:00 do 18:00
Po co zmiana czasu pracy urzędników? Po co zmiana przepisów?
Jak wskazuje strona rządowa cele projektu oraz przyczyna i potrzeba rozwiązań planowanych w projekcie jest następująca:
- umożliwienie zastosowania bardziej elastycznych rozwiązań w zakresie organizacji pracy urzędów, w tym w celu uwzględnienia regulacji już obowiązujących zawartych w Kodeksie pracy (np. w zakresie przepisów dotyczących elastycznego czasu pracy);
- obowiązujące dotychczas rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 2007 r. w sprawie czasu pracy pracowników urzędów administracji rządowej, zostało wydane w oparciu delegację nieobowiązujące już przepisy;
- konieczna jest jednolitość zasad zatrudniania, ponieważ mając na uwadze, że w urzędach państwowych zatrudnieni są zarówno członkowie korpusu służby cywilnej jak i urzędnicy państwowi oraz inni pracownicy, celowe jest wprowadzenie w projekcie rozporządzenia takich regulacji, które zapewnią jednolitość zasad w zakresie zasad ustalania czasu pracy, ustalania rozkładów czasu pracy oraz jego wymiaru w poszczególnych dniach tygodnia, a także wyznaczania dnia wolnego w stosunku do wszystkich pracowników zatrudnionych w tym samym urzędzie, jak również zasad wyznaczania soboty, w którą zostanie odpracowany dzień wolny.
Kierownik urzędu będzie ustalał czas pracy
W myśl projektu to kierownik urzędu będzie miał obowiązek takiego ustalenia czasu pracy urzędu, aby praca w nim była wykonywana od poniedziałku do piątku, nieprzerwanie przez 8 godzin w każdym z tych dni. Wytyczne dotyczące ustalania rozkładu czasu pracy w poszczególnych dniach tygodnia będą jednolite, ale kierownik urzędu w miarę możliwości będzie brał pod uwagę ważne względy osobiste lub rodzinne pracowników.
Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, co będzie oznaczało pracę urzędu do godz. 15:00, zaś najpóźniejszą godz. 10:00, co spowoduje, że taki urząd będzie pracował do godz. 18:00. W urzędach w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, kierownik urzędu ustala rozkład czasu pracy pracowników w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane między godziną 8:00 a godziną 18:00.
Praca zmianowa w urzędach
Projekt na tym etapie wskazuje również możliwość pracy zmianowej. Ze względu na szczególny charakter wykonywanych zadań na stanowisku pracy rozkład czasu pracy pracownika może przewidywać pracę zmianową.
Zasady dot. ustalania dni wolnych w danym urzędzie: ujednolicenie zasad dla służby cywilnej i innych pracowników
Wprowadzane regulacje mają również na celu ujednolicenie zasad w stosunku do wszystkich pracowników zatrudnionych w tym samym urzędzie (członków korpusu służby cywilnej, urzędników państwowych oraz innych pracowników) w zakresie ustalania rozkładu czasu pracy w dni wyznaczone jako wolne. W związku z tym kierownik urzędu uzyskał uprawnienie, zgodnie z którym wyznacza dla pracowników dni wolne od pracy z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy, o którym mowa w art. 130 § 2 Kodeksu pracy oraz może wyznaczać dni wolne od pracy podlegające odpracowaniu. Jeśli w urzędzie utworzony jest korpus służby cywilnej, te dni wolne muszą być tożsame z dniami wyznaczonymi zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów wydanym na podstawie ustawy o służbie cywilnej.
Sobota czy niedziela dniem pracy w urzędzie
Projekt zakłada również, że ze względu na szczególny charakter pracy wykonywanej w komórce organizacyjnej lub na stanowisku pracy, przewiduje się możliwość ustalenia dniem pracy dnia tygodnia niebędącego dniem pracy w urzędzie.
Dla kogo elastyczny czas pracy?
Regulacje objęte rozporządzeniem będą dotyczyły taki jednostek jak:
- urzędy administracji rządowej, w których jednocześnie działa korpus służby cywilnej;
- Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców;
- Urząd Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej;
- Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu;
- Urząd Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 oraz
- regionalnych izb obrachunkowych.
Kierownik urzędu będzie miał możliwość określenia godzin otwarcia urzędu, nie muszą to być już sztywne godziny od 8:15 do 16:15. W myśl § 2 rozporządzenia, kierownik urzędu ustala rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w poszczególnych dniach tygodnia w taki sposób, aby praca w urzędzie była:
wykonywana od poniedziałku do piątku, nieprzerwanie przez 8 godzin każdego dnia;
rozpoczynana nie wcześniej niż o godzinie 7:00 i nie później niż o godzinie 10:00.
Kiedy wejdzie w życie rozporządzenie?
Według aktualnego brzmienia rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, jeżeli prace przyspieszą, jest szansa, że przepisy zmienią się jeszcze w 2024 r.
Projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie zasad ustalania przez kierowników niektórych urzędów rozkładu czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiaru w poszczególnych dniach tygodnia (numer 15)
Ustawa z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1917)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat