Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami. Będzie nowelizacja przepisów
REKLAMA
REKLAMA
- Prace nad projektem ustawy nowelizującej
- Zwiększenie liczby pielęgniarek w szkołach
- Doprecyzowanie przepisów i dostosowanie do zmian
Prace nad projektem ustawy nowelizującej
W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja o projekcie ustawy o zmianie ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Potrzeba podjęcia prac nad ustawą wynika głównie z konieczności zapewnienia poprawy dostępności profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole. Obecnie, z uwagi na zbyt małą liczbę pielęgniarek szkolnych oraz higienistek szkolnych, występują trudności z zapewnieniem takiej opieki.
REKLAMA
W okresie obowiązywania ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. z 2019 r. poz. 1078) zaszły zmiany w uregulowanym w niej obszarze (np. rozpoczęto cyfryzację dokumentacji medycznej prowadzonej przez pielęgniarkę szkolną albo higienistkę szkolną, wprowadzono nowy zakres świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży). Z tego względu niezbędne jest dostosowanie przepisów w tym zakresie.
Zwiększenie liczby pielęgniarek w szkołach
Projektowana nowelizacja ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami będzie obejmować kilka obszarów, w których wprowadzi zmiany lub doprecyzowanie przepisów. Podstawową kwestią wymagającą podjęcie pilnych działań jest zbyt mała, w stosunku do potrzeb, liczba pielęgniarek posiadających uprawnienia do sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami.
W związku z powyższym w projekcie zaproponuje się zmianę polegającą na uwzględnieniu innych osób wykonujących zawód medyczny, po odbyciu specjalnie opracowanego kursu kwalifikacyjnego w ramach kształcenia podyplomowego:
- jako samodzielnie sprawujących w pełnym zakresie profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami (np. położna) albo
- jako wsparcie dla pielęgniarki szkolnej albo higienistki szkolnej w niektórych zakresach czynności, np. w dniach lub godzinach, w których pielęgniarka nie jest obecna w danej szkole (opiekun medyczny).
Ponadto proponuje się rozszerzenie kwalifikacji pielęgniarek umożliwiających sprawowanie opieki nad uczniami (m.in. rozszerzenie katalogu kursów kwalifikacyjnych uprawniających do pracy w szkole oraz dopuszczenie pielęgniarek w trakcie odbywania kursu albo specjalizacji), co również przyczyni się do zwiększenia liczby pielęgniarek szkolnych.
Doprecyzowanie przepisów i dostosowanie do zmian
Projekt nowelizacji będzie uwzględniał także inne kwestie, które w okresie obowiązywania ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami powodowały trudności w jej praktycznym stosowaniu albo wynikają z konieczności dostosowania do zmian, jakie zaszły w tym czasie w obszarze objętym ustawą. W szczególności chodzi o:
- odstąpienie od określania górnej granicy wieku uczniów objętych opieką pielęgniarki szkolnej albo higienistki szkolnej, gdyż może on różnić się w ostatniej klasie szkoły podstawowej;
- weryfikację i doprecyzowanie zakresu współpracy między wszystkimi podmiotami i osobami uczestniczącymi w sprawowaniu opieki zdrowotnej nad uczniami;
- doprecyzowanie przepisów dotyczących dokumentacji medycznej prowadzonej przez pielęgniarkę szkolną albo higienistkę szkolną, w tym postępowania po zakończeniu przez ucznia nauki albo w przypadku zmiany szkoły oraz uwzględnienie zmian wynikających z cyfryzacji tej dokumentacji;
- doprecyzowanie przepisów dotyczących świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży, z uwzględnieniem zmian jakie zaszły w tym obszarze (świadczenia ogólnostomatologiczne i profilaktyczne udzielane w gabinecie zlokalizowanym w szkole).
Projekt nowelizacji obejmie także rozszerzenie zakresu zadań zlecanych Instytutowi Matki i Dziecka w ramach monitorowania opieki zdrowotnej nad uczniami. Minister właściwy do spraw zdrowia będzie miał możliwość zlecania innych zadań w zależności od aktualnych potrzeb. Ponadto zostanie wydłużony termin na przedstawienie przez Instytut Matki i Dziecka corocznej informacji o realizacji opieki zdrowotnej nad uczniami.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat