REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile płacą za staż z urzędu pracy w 2024 roku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wojciech Napora
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
staż z urzędu pracy 2024 ile płacą wynagrodzenie urlop
Staż z urzędu pracy 2024 - ile płacą? Jaki jest urlop?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Staż z urzędu pracy jest nabywaniem przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Ile płacą za staż w 2024 roku? Ile może trwać i jakie korzyści ma pracodawca?
rozwiń >

Dlaczego warto przyjmować bezrobotnych na staż?

Z punktu widzenia pracodawcy, przyjęcie osoby bezrobotnej na staż ma dwie główne zalety. Po pierwsze nie nawiązuje się stosunku pracy (stażysta pozostaje bezrobotnym) i można sprawdzić przyszłego pracownika. Po drugie pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia w czasie stażu. Stypendium stażowe przysługuje stażyście z urzędu pracy. Bezrobotny, który zostaje skierowany na staż, nabywa umiejętności praktycznych, szkoli się na danym stanowisku i zwiększa swoje szanse na rynku pracy. Otrzymuje też stypendium stażowe, co jest korzystne, zwłaszcza dla osób, które nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

REKLAMA

Autopromocja

Ile trwa staż z urzędu pracy?

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy stanowi, że starosta, za pośrednictwem urzędu pracy, może skierować bezrobotnego do odbycia stażu nie dłużej niż na 6 miesięcy. Wyjątek stanowią osoby do 30 roku życia, których staż może trwać nawet 12 miesięcy. Zatem istnieje tu pewna dowolność, ponieważ określony jest jedynie maksymalny okres odbywania stażu.  

Staż z urzędu pracy 2024

W przypadku stażu umowę zawiera starosta (za pośrednictwem urzędu pracy) z pracodawcą (organizatorem stażu). Określa się w niej program, który powinien uwzględniać predyspozycje psychofizyczne i zdrowotne. Ponadto poziom wykształcenia oraz dotychczasowe kwalifikacje zawodowe bezrobotnego. Program zawiera także:

  1. nazwę zawodu lub specjalności, której program dotyczy;
  2. zakres zadań wykonywanych przez bezrobotnego;
  3. rodzaj uzyskiwanych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych;
  4. sposób potwierdzenia nabytych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych;
  5. opiekuna osoby objętej programem stażu.

Zaświadczenie o odbyciu stażu

Zgodnie z przepisami, pracodawca po zakończeniu realizacji programu wydaje opinię zawierającą informacje o zadaniach realizowanych przez bezrobotnego i umiejętnościach praktycznych pozyskanych w trakcie stażu. Starosta (za pośrednictwem urzędu pracy) wydaje bezrobotnemu zaświadczenie o odbyciu stażu.

Ile płacą za staż z urzędu pracy?

Jako że staż odbywa się bez nawiązania stosunku pracy, to nie pracodawca (organizator stażu) wypłaca stażyście wynagrodzenie, a starosta (za pośrednictwem urzędu pracy). Wynagrodzeniem stażysty jest stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych, czyli obecnie (październik 2024 r.) 1 994,40 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Staż z urzędu pracy a urlop

Każdej osobie bezrobotnej odbywającej staż, na jej wniosek, przysługują 2 dni wolne za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. Jako że nie ma możliwości udzielenia dni wolnych po ostatnich 30 dniach odbywania stażu, pracodawca jest obowiązany udzielić ich przed upływem tego terminu.
Warto dodać, że bezrobotny nie musi wykorzystywać wszystkich przysługujących mu dni wolnych. Należy jednak pamiętać, że niewykorzystane dni wolne „przepadają”, a bezrobotny nie ma roszczenia do pracodawcy ani urzędu pracy o utracone dni wolne.

Jak zorganizować staż?

Jeżeli to pracodawca chce zorganizować staż, powinien złożyć wniosek do właściwego powiatowego urzędu pracy. Warto wcześniej upewnić się, czy urząd pracy ma środki na tę formę wsparcia. W okresie 30 dni od złożenia wniosku pracodawca otrzyma zwrotną informację od starosty o zatwierdzeniu lub odrzuceniu wniosku (odmowa zawsze powinna być uzasadniona). Jeżeli wniosek został rozpatrzony pozytywnie, następuje podpisanie umowy i skierowanie osoby bezrobotnej na staż.

Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, bezrobotny może być skierowany do odbywania stażu do przedsiębiorcy niezatrudniającego pracownika (np. prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą) na zasadach przewidzianych dla pracodawców.

Jak pójść na staż?

Jeżeli to bezrobotny jest zainteresowany odbyciem stażu, powinien zapytać o wolne miejsca we właściwym powiatowym urzędzie pracy (tym, w którym jest zarejestrowany) lub samodzielnie znaleźć pracodawcę, u którego będzie go odbywał. Pracodawca (organizator stażu) może we wniosku o zorganizowanie stażu wskazać osobę, którą chce przyjąć. Możliwość udzielenia wsparcia uzależniona jest od środków finansowych, którymi dysponuje powiatowy urząd pracy.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Dla kogo renta socjalna i dodatek dopełniający? Kiedy ZUS obniży rentę socjalną?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie jest uzależnione od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Polski. Osobom, które dostają rentę socjalną i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek dopełniający.

Czy okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy?

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy można go skrócić? Warto wiedzieć, gdy planujemy złożyć wypowiedzenie.

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? [LISTA]

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? Okazuje się, że tych chorób jest bardzo dużo, bowiem są związane one z 12 kodami i przyczynami niepełnosprawności, które w zależności od danego naruszenia sprawności organizmu są bardzo zróżnicowane. Poniżej przykłady.

REKLAMA

Choroby neurologiczne a niepełnosprawność. Co z orzeczeniem po zmianach wytycznych dla komisji orzeczniczych w 2025 r.?

Na jakie choroby neurologiczne można dostać orzeczenie o niepełnosprawności? Co klasyfikuje się jako niepełnosprawność neurologiczną? Jaki symbol niepełnosprawności oznacza choroby neurologiczne? Czy na nerwicę można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Urlop wypoczynkowy 2025 i 2026 [dla pracownika poniżej i powyżej 18 roku życia, w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych]

Jednym z praw przysługujących pracownikom jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop jest udzielany w wymiarze zależnym od stażu pracy pracownika i – w pewnym sensie – jego wykształcenia. Wpływ na wymiar urlopu może mieć także wiek pracownika i niepełnosprawność.

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

MRPiPS: negatywnie opiniuje petycję w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców

Poznaliśmy długo wyczekiwaną odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców, w szczególności jednocześnie zatrudnionych na część etatu. Stanowisko wyrażone przez resort pracy nie jest zadowalające dla przedsiębiorców. Nie takiej odpowiedzi oczekiwali.

REKLAMA

Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

REKLAMA