Nowe świadczenie od 1 stycznia 2025 r. - wyłącznie dla obywateli polskich
REKLAMA
REKLAMA
- Ukończone 100 lat uprawnia do świadczenia honorowego
- Nie będzie świadczenia honorowego bez obywatelstwa polskiego
- Wysokość świadczenia honorowego i jego wypłata
- Co dalej z ustawą
Ukończone 100 lat uprawnia do świadczenia honorowego
Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Ustawa przyznaje osobom, które ukończyły 100 lat, prawo do świadczenia honorowego.
REKLAMA
Uchwalona ustawa ma zastąpić obecny - pozaustawowy - mechanizm przyznawania honorowego świadczenia dla osób, które ukończyły 100 lat. Obecnie comiesięczne świadczenia honorowe przyznawane są przez prezesa ZUS na mocy decyzji prezesa Rady Ministrów z 1972 r. i traktowane jako tzw. świadczenia w drodze wyjątku.
Nie będzie świadczenia honorowego bez obywatelstwa polskiego
Świadczenie honorowe będzie przysługiwać osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia 100 lat życia będą miały prawo do świadczeń emerytalno-rentowych lub do uposażenia wypłacanego sędziom i prokuratorom pozostającym w stanie spoczynku, a także uposażenia rodzinnego.
Świadczenie honorowe będzie przysługiwać niezależnie od prawa do świadczenia emerytalno-rentowego lub uposażenia. . W razie zbiegu u jednej osoby prawa do więcej niż jednego świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym, będzie wypłacane tylko jedno świadczenie honorowe. W takim przypadku, w razie zbiegu prawa do świadczeń wypłacanych przez dwa organy emerytalno-rentowe, decyzje w sprawie świadczenia honorowego wyda i świadczenie to wypłaci ZUS.
Przyznanie świadczenia będzie następowało z urzędu. Jednak w przypadku osób, które nie mają prawa do emerytury lub renty, wypłacanej przez organy emerytalne, prawo do świadczenia honorowego przyznawane będzie na wniosek.
Wysokość świadczenia honorowego i jego wypłata
REKLAMA
Wysokość świadczenia honorowego wyniesie 6246,13 zł brutto miesięcznie. Świadczenie będzie corocznie waloryzowane, począwszy od 1 marca 2025 r. Waloryzacja ma się odbywać w marcu, na takich samych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku waloryzacji emerytur i rent.
Świadczenie honorowe przysługujące uprawnionej osobie będzie wypłacane od miesiąca, w którym powstało prawo do tego świadczenia, w terminie wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych. Jeżeli wypłata w tym terminie będzie niemożliwa, wypłata świadczenia honorowego nastąpi w innym terminie.
Co dalej z ustawą
Obecnie tekst ustawy został przekazany do Senatu. Jeśli Senat nie wprowadzi zmian, a prezydent ją podpisze, ustawa o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat