REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Czas pracy kierowcy - zmiany od 20 sierpnia 2020 r.

Czas pracy kierowcy w 2020 r. uległ pewnym modyfikacjom. Od 20 sierpnia obowiązują nowe przepisy z Pakietu mobilności. Jakich przewozów dotyczą zmiany? Artykuł omawia: dwa skrócone odpoczynki pod rząd, maksymalny okres bez powrotu do bazy, miejsce wypoczynku przy regularnych odpoczynkach tygodniowych, odpoczynek na promie i w pociągu, przerwy podczas jazdy pojazdu, przekroczenie czasu prowadzenia przy powrocie do bazy lub miejsca zamieszkania oraz infrastrukturę parkingową.

Koronawirus - czy pracodawca może zmusić do testu?

Test na koronawirusa służy pracodawcom do zapewnienia bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Czy pracodawca może zmusić pracownika do testu na COVID-19 i przedstawienia jego wyniku?

Przekroczenie limitów podatkowych i składkowych w 2020 r.

Przekroczenie rocznych limitów podatkowych i składkowych w 2020 r. wpływa na obowiązki pracodawcy. Jakie konsekwencje niesie za sobą przekroczenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej)? Co w przypadku przekroczenia I progu podatkowego? Kiedy należy dokonać korekty rozliczeń?

REKLAMA

Kwarantanna dziecka a zasiłek opiekuńczy

Kwarantanna dziecka lub izolacja wiąże się z koniecznością zapewnienia mu opieki. W takiej sytuacji rodzicom sprawującym osobistą opiekę nad dzieckiem przysługuje zasiłek opiekuńczy. Do jakiego wieku dziecka przysługuje zasiłek? Co zrobić, aby go uzyskać?

Czy można pracować na kwarantannie?

Praca na kwarantannie mogłaby być wykonywana, jeśli pozwalałby na to stan zdrowia pracownika. Czy zawsze kwarantanna uprawnia do chorobowego? Czy praca zarobkowa pozbawia zasiłku? Czym w ogóle jest kwarantanna? Co na to wszystko nowe przepisy?

Waloryzacja emerytur i rent 2021 - nowe zasady

Waloryzacja emerytur i rent w 2021 r. odbędzie się na nowych zasadach. Ile wyniesie wskaźnik waloryzacji oraz minimalna gwarantowana podwyżka emerytur i rent? Jaka będzie kwota najniższej emerytury i renty?

Czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy

Czasowe powierzenie innej pracy nie wymaga składania wypowiedzenia zmieniającego. Aby można było zastosować czasowe powierzenie pracy, należy spełnić 4 warunki. Czym są uzasadnione potrzeby pracodawcy? Co z kwalifikacjami pracownika? Jakie wynagrodzenie należy się po zmianie pracy? Czy wymagana jest forma pisemna? Czy to dobre rozwiązanie na czas pandemii?

REKLAMA

Szczepienia przeciw grypie dla pracowników z ZFŚS

Czy szczepienia przeciw grypie można sfinansować pracownikom ze środków ZFŚS? Wymaga się ustalenia kryterium socjalnego? Czy świadczenia te zwolnione są z podatku i składek ZUS?

Co zrobić, aby otrzymać chorobowe na kwarantannie?

Informacje o kwarantannie i izolacji domowej znajdują się już na PUE ZUS. Płatnicy i ubezpieczeni mają więc do nich dostęp. Są one niezbędne do wypłaty chorobowego. Co zrobić, aby otrzymać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy?

Wnioski z tarczy 5.0 - ZUS wylicza błędy

Od połowy października można składać wnioski z tarczy 5.0 dla branży turystycznej. Są to wnioski o świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS za lipiec, sierpień, wrzesień 2020 r. ZUS wylicza błędy we wnioskach. Na co uważać, ubiegając się o wsparcie?

Wynagrodzenie nauczycieli - podwyżka od września 2020 r.

Od 1 września 2020 r. nauczyciele otrzymali podwyżkę. Wynagrodzenie nauczycieli zostanie wyrównane razem z wypłatą za październik 2020 r. Ile wynosi kwota bazowa? Ile zarabia nauczyciel stażysta, kontraktowy, mianowany i dyplomowany?

Czy pracodawca może zmusić do pracy na kwarantannie?

Coraz więcej osób otrzymuje pośredni lub bezpośredni nakaz pracy na kwarantannie. Co na to prawo? Jaka jest opinia ZUS? Czy pracodawca może zmusić pracownika do pracy podczas odbywania kwarantanny?

Umowa zlecenie - składki ZUS 2021

Umowa zlecenie będzie w 2021 r. w pełni oskładkowana? Kiedy obecnie odprowadzane są składki ZUS od zlecenia? Jak zmiany z 2021 r. wpłyną na dochody zleceniobiorców, koszty zatrudniających? Jaki jest cel pełnego oskładkowania umów zleceń?

Brexit a transfer danych

Okres przejściowy Brexitu kończy się 31 grudnia 2020 r. Na jakich zasadach będą przekazywane dane osobowe między Wielką Brytanią a Unią Europejską? Co z transferem danych od 1 stycznia 2021 r.?

Sektor publiczny i umowa o zarządzanie PPK w 2020 r.

Pracodawca z sektora publicznego może podpisać umowę o zarządzanie PPK jeszcze w 2020 r. W razie podpisania przez podmiot zatrudniający umowy o zarządzanie PPK przed 1 stycznia 2021 r., powinna ona wejść w życie najwcześniej z tą datą. Podpisanie umowy o zarządzanie PPK w przyszłym roku może wiązać się z obowiązkiem stosowania nowych przepisów o zamówieniach publicznych.

Kiedy uczestnik może płacić mniej do PPK?

Czy uczestnik ze względu na niskie wynagrodzenie może obniżyć wpłatę podstawową do PPK? Co się dzieje, kiedy pracownik przestanie spełniać warunki pozwalające mu obniżyć wpłatę podstawową? Jakie są konsekwencje nieuprawnionego obniżenia wpłaty podstawowej do PPK?

Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?

ZUS ma sam pozyskiwać informację o skierowaniu na kwarantannę lub izolację w związku z COVID-19. Czy możliwa jest praca na kwarantannie? Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?

Dni wolne od pracy 2021- Niemcy

Dni wolne od pracy - Niemcy w 2021 r. mają od 9 do 13 świąt w zależności od landu. Kiedy w 2021 r. przypadają święta w poszczególnych landach, np. Bawarii czy Brandenburgii?

Zatrudnienie i wynagrodzenie we wrześniu 2020 r. - komentarz

Przeciętne zatrudnienie we wrześniu 2020 r, było niższe niż rok temu, a przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 5,6%. Ile wynosi? Jak na rynek pracy wpłynie druga fala pandemii?

Sprawdź, czy to czas na zmianę pracy!

Zmiana pracy zawsze wiąże się ze stresem, zmianą nawyków. Często z obawy przed zmianami latami jesteśmy w miejscu, które nas nie satysfakcjonuje. Sprawdź, czy to czas na zmianę pracy!

Tarcza branżowa - zwolnienie ze składek, postojowe, dotacje

Antykryzysowa Tarcza Branżowa ma zapewnić wsparcie w listopadzie 2020 r. Obejmie branżę gastronomiczną, rozrywkową, fitness i sprzedaż detaliczną. Można liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, dotacje w kwocie 5000 zł i odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od pracowników.

Brak pracowników ze Wschodu

Epidemia koronawirusa zatrzymała napływ pracowników ze Wschodu. Tymczasem w Polsce wciąż brakuje rąk do pracy. Z pomocy publicznej cudzoziemcy najlepiej oceniają automatyczne przedłużenie zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce, następnie zapewnienie bezpłatnych środków ochrony i pokrycie kosztów zakwaterowania w przypadku kwarantanny. Co ciekawe, w wyniku pandemii pracownicy ze Wschodu mniej myślą o pracy w innych państwach niż Polska.

Pakiet mobilności - skarga do TSUE

Polscy przewoźnicy złożyli skargę do TSUE na Pakiet Mobilności I. Wnoszą o stwierdzenie nieważności aktów prawnych opublikowanych w Dzienniku Urzędowym L 249 z 31 lipca 2020 r. Jak Pakiet Mobilności zmienia czas pracy kierowcy? Dlaczego nowe przepisy są dyskryminujące?

Niskie wynagrodzenie najczęstszą przyczyną zmiany pracy

Aż 80% pracowników zmieniłoby pracę z powodu zbyt niskiego wynagrodzenia. Jak w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego przedstawiają się nadużycia przełożonych, relacje pracownicze, styl przywództwa, możliwość rozwoju, obciążenie obowiązkami służbowymi i model kultury organizacyjnej?

Odmowa wypłaty świadczenia postojowego - sądy za wypłatą

Odmowa wypłaty świadczenia postojowego przez ZUS to jeszcze nie koniec. Sądy nakazują wypłatę pieniędzy. Warto odwoływać się więc do sądów. Podajemy przykłady wyroków w sprawie odmowy wypłaty świadczenia postojowego z powodu niedotrzymania terminu lub braku przychodów.

Wypadek przy pracy zdalnej

Wypadek w domu to wypadek przy pracy? Za BHP podczas pracy zdalnej odpowiada pracodawca. Jakie obowiązki ma pracodawca w stosunku do pracownika zdalnego? Czy pracownikowi należy się ryczałt z tytułu podwyższonych kosztów? Czy można domagać się rekompensaty za wizyty u psychologa z powodu depresji?

Deklaracje rozliczeniowe do zwolnienia ze składek ZUS - termin

Wniosek o zwolnienie ze składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. może być pozytywnie rozpatrzony jedynie po przedstawieniu ZUS deklaracji rozliczeniowych. Termin na dokonanie tego obowiązku to koniec października 2020 r.

Pakiet Mobilności – jak interpretować nowe przepisy?

Pakiet mobilności obowiązuje od 20 sierpnia 2020 r. Już po 2 miesiącach funkcjonowania powstało wiele wątpliwości, jak interpretować nowe przepisy. Niejasne są przede wszystkim przepisy dotyczące obowiązkowego powrotu kierowcy do kraju i odpoczynków tygodniowych. Nowe przepisy dotyczące przedłużania czasu jazdy przy powrocie do bazy lub domu zawierają liczne pułapki. Brakuje również rozporządzenia o dokumentowaniu okresów bycia kierowcy poza pojazdem. A co z umową AETR? Jakie wątpliwości ma Komisja Europejska?

Francja, Niemcy, Łotwa, Belgia - przewozy a koronawirus

Koronawirus w UE przyczynia się do nakładania kolejnych obostrzeń. Francja wprowadziła godzinę policyjną. Niemcy mają obowiązkową kwarantannę i przeprowadzają testy na COVID-19. Do Łotwy można wjechać tylko z kodem QR. Jak jest w Belgii? Jakie dokumenty muszą posiadać pracownicy firm przewozowych?

Niedziele handlowe wrócą na czas pandemii?

Powstał projekt ustawy o zniesieniu zakazu handlu w niedzielę. Zakaz miałby nie obowiązywać w czasie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz 90 dni po odwołaniu stanu. Projekt zakłada 2 niedziele w ciągu 4 tygodni wolne od pracy dla pracowników handlu. Czy niedziele handlowe wrócą na czas pandemii?

Ocena okresowa jako uzasadnienie zwolnienia

Zwolnienie wywołuje u pracownika stres, zaniżenie samooceny, poczucie zagrożenia. Pracodawca powinien opracować procedury offboardingowe, które łagodzą rozstania z pracownikiem. Ocena okresowa może stanowić uzasadnienie zwolnienia. Dobrze jest również przedstawić pracownikowi jego mocne strony

7 grzechów głównych rekrutera IT

Do 7 głównych grzechów rekrutera IT należą: brak feedbacku po zakończonym procesie rekrutacyjnym, brak elastyczności czy przedłużająca się rekrutacja. Sprawdź, jakich błędów nie popełniać.

Roboty w księgowości i kadrach

Roboty zastąpią pracowników w księgowości i kadrach. Pierwszy proces, który ma być całkowicie zrobotyzowany, to naliczanie i zamykanie listy płac. W czym konkretnie pomogą algorytmy robotyzacyjne? Ludzie będą jednak niezbędni do kontroli robotów.

Urlop macierzyński a praca na umowę o dzieło i zlecenie

Czy umowa o dzieło i zlecenie w czasie urlopu macierzyńskiego są dozwolone? Nad pojęciem podejmowania dodatkowej pracy podczas urlopu macierzyńskiego zastanawia się coraz więcej osób. Czy jednak takie działania są zgodne z polskim prawem? Kwestię tę rozstrzyga Łukasz Dudzik, starszy specjalista ds. prawa pracy i zatrudnienia cudzoziemców.

Kwarantanna - nowe zasady dot. zgłaszania ZUS i pracodawcy

Kwarantanna nałożona decyzją sanepidu uprawnia do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Dotychczas ubezpieczony musiał przedstawić decyzję pracodawcy lub ZUS. Nowe zasady pomijają obowiązek zgłaszania kwarantanny w ten sposób. Przewidują, że ZUS sam pobierze informację o kwarantannie z systemu EWP.

Praca zdalna to większa efektywność pracowników

Okazuje się, że praca zdalna to większa efektywność pracowników. Nie potrzebują bezpośredniego nadzoru kierownictwa, by skutecznie wykonywać pracę. Home office wiąże się jednak z dłuższym czasem pracy.

ZUS sam pozyska dane o kwarantannie do wypłaty świadczeń

Osoby skierowane na kwarantannę lub objęte izolacją domową nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy, gdy ubiegają się o wypłatę zasiłku. ZUS sam pozyska dane do wypłaty świadczeń chorobowych.

Pracownik i pracodawca mogą zadeklarować także dodatkowe wpłaty do PPK

Deklaracja finansowania wpłaty dodatkowej obowiązuje od dnia jej złożenia przez uczestnika PPK. Już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi po złożeniu tej deklaracji trzeba naliczyć i pobrać wpłatę dodatkową.

Wiceprezydent Warszawy: wdrażajcie pracę zdalną!

Wiceprezydent Warszawy zwraca się do pracodawców w stolicy, aby wdrażali pracę zdalną tam, gdzie jest to możliwe. Należy minimalizować ryzyko przebywania w przestrzeni publicznej.

Nowe wyzwania HR w postpandemicznym świecie

Koronawirus w sposób szczególny wpłynął na organizację pracy i wyzwania HR. Jak rekrutować w postpandemicznym świecie? Jak zarządzać zespołem rozproszonym?

Niedziela handlowa 2021 – kalendarz

Niedziela handlowa w 2021 roku wystąpi 7 razy – w styczniu, marcu, kwietniu, czerwcu, sierpniu i grudniu. Kiedy jest niedziela handlowa? Przedstawiamy kalendarz niedziel handlowych i wolnych od handlu.

Praca zdalna a telepraca – czym się różnią?

Funkcjonowanie przedsiębiorców w dobie pandemii koronawirusa wymusza stosowanie nowych, nieznanych wcześniej polskiemu porządkowi prawnemu, rozwiązań. W stosunku do wykonywania pracy przez pracowników takim novum jest praca zdalna. Tzw. home office nie jest uregulowany w Kodeksie pracy, który natomiast przewiduje instytucję telepracy. Nie są to zdecydowanie pojęcia tożsame i diametralnie się różnią, dlatego warto zastanowić się nad najważniejszymi rozbieżnościami pomiędzy telepracą i pracą zdalną.

Dni wolne na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia

Kodeks pracy daje prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Takie uprawnienie przysługuje w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Ile dni wolnych można uzyskać?

Cudzoziemiec nie stawił się w pracy - co zrobić?

Cudzoziemiec musi posiadać zezwolenie na pracę w Polsce. Co w sytuacji, gdy nie stawił się w pracy? Jaki obowiązek ma pracodawca?

Kontynuacja zasiłku dla bezrobotnych po ponownej utracie pracy

Po uzyskaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych można podjąć zatrudnienie i ponownie je utracić. Kiedy możliwa jest kontynuacja zasiłku dla bezrobotnych po ponownej utracie pracy? Jak zasiłek uzupełniający wpływa na dodatek aktywizacyjny? Co z okresem karencji?

Wniosek o wyrównanie zaniżonego z powodu covid zasiłku

Można już składać wniosek o wyrównanie zaniżonego z powodu COVID-19 zasiłku. Dotyczy to zasiłków macierzyńskich, opiekuńczych i chorobowych. Komu złożyć wniosek?

Procedura COVID-19 - pracownik z koronawirusem

Pracownik ma koronawirusa. Jak wygląda procedura COVID-19 w zakładzie pracy? Jak powinien postąpić pracodawca w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem SARS CoV-2? Czy może skierować pracownika na test na koronawirusa? Co w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu?

E-wizyty ZUS od 20 października 2020 r.

E-wizyty ZUS ruszyły 20 października 2020 r. Sprawę w ZUS można więc załatwić online, bez wychodzenia z domu. Co zrobić, aby skorzystać z wizyty online?

Późniejsze przejście na emeryturę to wyższe świadczenie [WYWIAD z Gertrudą Uścińską]

Jak ZUS przygotowuje się do drugiej fali zachorowań na koronawirusa? Czy będą dodatkowe zasiłki opiekuńcze? Ile ZUS wydaje na walkę z pandemią? Czy koronawirus spowodował szybsze przechodzenie na emerytury? Czy emerytura powinna być uzależniona od minimalnego stażu pracy? Jak późniejsze przejście na emeryturę wpływa na wysokość świadczenia? Na te i inne pytania odpowiada prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Które podmioty są zwolnione z płacenia składek na PPK?

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. 2018 poz. 2215) przewiduje, iż od dnia 1 lipca 2019 roku systematycznie co 6 miesięcy kolejne grupy przedsiębiorców włączane są do nowego pracowniczego programu emerytalnego. Sprawdźmy, które podmioty muszą płacić, a które są zwolnione z płacenia składek na PPK?

REKLAMA