REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5 korzyści z audytu wynagrodzeń

Quercus Sp. z o. o.
ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP
5 korzyści z audytu wynagrodzeń
5 korzyści z audytu wynagrodzeń
shutterstock

REKLAMA

Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

Audyt wynagrodzeń – 5 najważniejszych korzyści z jego przeprowadzenia

W sytuacji modelowej audyt wynagradzania powinien być wprowadzony na etapie tworzenia systemu płac w firmie. W praktyce najczęściej na samym początku systemu jako takiego nie ma, powstaje wraz z rozwojem firmy. Jednak kiedy liczba pracowników wzrośnie, audyt wynagrodzeń staje się bardzo ważnym elementem strategii płacowej. Oto 5 powodów, dlaczego warto go przeprowadzać.

1. Poprawność listy płac

Generowanie listy płac wymaga uwzględnienia wielu czynników, jak choćby liczby przepracowanych godzin, dni urlopu, zwolnień lekarskich, nadgodzin itp. Im więcej pracowników, tym więcej zmiennych do uwzględnienia. Audyt pozwala na szybką weryfikację, czy naliczona w systemie lista płac jest poprawna, a pracownicy otrzymają wynagrodzenie w prawidłowej wysokości.

Taki audyt należy przeprowadzać po wygenerowaniu każdej listy płac, nie powinien być działaniem sporadycznym. Tylko wówczas mamy pewność, że pracownicy otrzymują wynagrodzenie zgodne ze stanem faktycznym, co pozwala też – i o tym warto pamiętać – uniknąć nieporozumień na linii pracownik – pracodawca – mówi Maciej Szymanek, Senior Konsultant SAP HCM w firmie Quercus.

2. Weryfikacja poziomu wynagrodzeń

Weryfikacja poprawności listy płac to jedno. Jednak audyt można też wykorzystać jako narzędzie zarządcze – np. do sprawdzenia, czy poziom płac odpowiada wytyczonym w firmie widełkom płacowym. Pozwala to zweryfikować również poziom płac na poszczególnych stanowiskach, a także – w pogłębionej analizie – zidentyfikować pracowników, którzy potencjalnie mogą być niezadowoleni z poziomu wynagrodzenia.

Autopromocja

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Kup książkę:

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Jeśli w firmie funkcjonują system wynagradzania i jasno określone widełki płacowe, sytuacje, że pracownik jest niezadowolony z poziomu płacy, bywają rzadsze. Po pierwsze dlatego, że rzadziej zdarzają się rażące dysproporcje pomiędzy stanowiskami o podobnym poziomie wymaganych kompetencji, po drugie – dzięki transparentności. Jednak życie dowodzi, że nawet w takiej sytuacji mogą znaleźć się niedopatrzenia. Dobrze przeprowadzony audyt pomaga je zidentyfikować i poprawić – twierdzi ekspert Quercus Sp. z o.o.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Weryfikacja błędów w bazie danych

Pierwszym etapem audytu wynagrodzeń jest analiza bazy danych, w oparciu o którą przygotowuje się listę płac. Analiza przeprowadzana jest pod kątem kompletności bazy danych pracowniczych – uwaga – za każdym razem przed wygenerowaniem listy. Dzięki temu znacznie spada ryzyko pojawienia się błędów mogących skutkować nieprawidłowo naliczonym wynagrodzeniem.

System sprawdza szereg informacji, na przykład dane osobowe, organizacyjne, informacje podatkowe, dodatkowe obciążenia, wymiar czasu pracy i jego wycenę, itp. To jest naprawdę bardzo dużo elementów, które trzeba zweryfikować. Przy dużej liczbie pracowników comiesięczne (przy miesięcznym systemie wynagradzania) sprawdzanie w zasadzie nie byłoby możliwe. Oprogramowanie do audytu wynagrodzeń wyręcza w tym względzie dział kadr, zapewniając skuteczną weryfikację danych oraz gwarantując poprawność bazy, na podstawie której będzie naliczane wynagrodzenie – wyjaśnia Senior Konsultant SAP HCM w firmie Quercus – Maciej Szymanek.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

4. Automatyczne uzgodnienie zbiorówki

W drugim etapie audytu wynagrodzeń, po naliczeniu listy płac, niezbędna jest jej weryfikacja obejmująca również uzgodnienie zbiorówki. Jeśli suma wynagrodzeń wszystkich pracowników jest nieprawidłowa, dzięki zaawansowanym narzędziom do audytu można w łatwy sposób zidentyfikować te rekordy (pracowników), w przypadku których pojawiają się błędy, więc wynagrodzenie się nie bilansuje.

Przykładem sytuacji, która może wygenerować pozorny błąd, jest np. naliczenie wstecz podwyżki, która wypłacana jest zbiorczo w danym momencie. Jeśli taka sytuacja nastąpi – podczas audytu zostanie ujawniona, a listy płac wstecz odpowiednio skorygowane – tłumaczy Maciej Szymanek.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

5. Identyfikacja sytuacji nietypowych

Przeprowadzany systematycznie audyt wynagrodzeń pozwala ponadto na identyfikację sytuacji nietypowych, które jednak mogą mieć wpływ na poziom wynagrodzenia. Są to na przykład dłuższe zwolnienia lekarskie, urlopy macierzyńskie czy tacierzyńskie, zmiana wymiaru czasu pracy, uzyskanie wieku emerytalnego czy przejście na wyższy próg podatkowy. Jak podkreśla ekspert Quercus Sp. z o.o., w tych przypadkach program przeprowadzający audyt wynagrodzeń w zasadzie wyręcza kadry – nie trzeba weryfikować dokumentacji, sprawdzać, przeliczać np. stażu pracy – te informacje są weryfikowane automatycznie i jedynie w przypadkach spornych należy je sprawdzić manualnie. Dzieje się tak najczęściej, kiedy należało uwzględnić czynniki, jakie nie zostały opisane w procedurze audytu.

Tak naprawdę ilu pracowników, tyle przypadków. Nie da się przewidzieć każdej z możliwych sytuacji, choć dzięki doświadczeniu większość bierzemy pod uwagę, tworząc zaawansowane narzędzia do audytu wynagrodzeń. Jednak życie czasami i nas zaskakuje. Ważne, aby oprogramowanie umożliwiało dodanie takich „wyjątków” do listy elementów weryfikowanych podczas audytu – podsumowuje.

Błędy przy konwencjonalnym naliczaniu listy płac

Jakie błędy pojawiają się podczas konwencjonalnego naliczania listy płac? Ekspert Quercus jako typowe wymienia: brak wypłaty należnego wynagrodzenia, np. dodatkowej premii lub wynagrodzenia za nadgodziny, nieprawidłowo naliczone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, źle obliczony podatek, nieodpowiednie potrącenia oraz błędną kwotę netto. Wyobraźmy sobie sytuację, że mamy 100 pracowników, a błąd pojawił się u wszystkich. Dzięki audytowi wynagrodzeń po pierwsze ograniczamy ryzyko wystąpienia takiej sytuacji, a po drugie – mamy szansę na łatwą identyfikację i automatyczne poprawienie błędu wszędzie tam, gdzie występuje. Efekt? Mniejszy stres i mniejsze obciążenie działu kadr.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  REKLAMA

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA