REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]
Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]
fot.Shutterstock

REKLAMA

Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

Sytuacja w zakładach pracy okiem pracowników

W pierwszej dekadzie lipca 63 proc. pracujących zarobkowo pozytywnie oceniło sytuację w swoich zakładach pracy, 8 proc. respondentów oceniało ją jako złą - wynika z badania nastrojów na rynku pracy w I dekadzie lipca, zrealizowanego przez CBOS.

53 proc. badanych określiło sytuację w ich zakładach pracy jako dobrą, a 10 proc. - jako bardzo dobrą. Dla 26 proc. respondentów była "ani zła ani dobra", a dla 2 proc. byłą bardzo zła. Jak zwrócił uwagę CBOS, w stosunku do czerwca o 1 pkt proc. spadł odsetek określających sytuację jako „ani dobrą, ani złą” i o tyle samo przybyło badanych niepotrafiących zająć stanowiska.

Według CBOS, stosunkowo gorsze nastroje panowały wśród osób pracujących w indywidualnych gospodarstwach rolnych, w tym także wśród ich właścicieli. Połowa respondentów z tej grupy określiło sytuację w miejscu pracy jako "ani złą, ani dobrą", a 32 proc. - jako pozytywną. 17 proc. uznało ją za negatywną.

Jaka będzie sytuacja w ciągu najbliższego roku?

61 proc. ogółu respondentów przewidywała, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy pozostanie bez zmian. Pozostali znacznie częściej spodziewali się poprawy niż pogorszenia - 20 proc. wobec 9 proc. Co dziesiąty ankietowany nie potrafił ocenić, jak w ciągu najbliższego roku będzie wyglądała sytuacja w jego miejscu pracy.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Czy pracownicy boją się utraty pracy?

75 proc. pracujących zarobkowo deklarowało większe lub mniejsze poczucie pewności zatrudnienia, 19 proc. w różnym stopniu liczyło się z możliwością utraty obecnej pracy, w tym 4 proc. zadeklarowało, że bardzo poważnie się z tym liczy. Jak zwrócił uwagę CBOS, w porównaniu do czerwca o 3 pkt spadł odsetek osób, które wyrażają mniejszą lub większą pewność utrzymania obecnej pracy, a jednocześnie o 1 pkt przybyło biorących pod uwagę możliwość jej utraty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nastroje pracowników w zależności od wielkości miasta

W ocenach sytuacji na lokalnym rynku pracy, najgorzej oceniali ją mieszkańcy miast poniżej 20 tys., z których 26 proc. było zdania, że w okolicy miejsca zamieszkania możliwości znalezienia pracy są bardzo ograniczone lub w ogóle ich nie ma. Największy odsetek przekonanych, że w ich mieście lub okolicy bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę, - 31 proc. - odnotowano wśród mieszkańców miast, których ludność liczy co najmniej 500 tys. Jak zauważył CBOS, nawet w największych miastach dominują badani, którzy twierdzą, że w ich miejscu zamieszkania lub okolicy można wprawdzie znaleźć jakąś pracę, ale trudno jest o pracę odpowiednią.

Badanie zrealizowano w dniach od 1 do 11 lipca 2021 r. na próbie liczącej 1166 osób.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

    Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

    Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

    Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

    Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

    Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

    PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

    Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

    REKLAMA

    Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

    Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

    Kurs dla pracowników administracji publicznej

    Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

    Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

    Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

    REKLAMA

    Dzień chłopaka w pracy

    30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

    Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

    Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

    REKLAMA