REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

Kalkulator wynagrodzeń netto brutto 2022 - Polski Ład, umowa o pracę
Kalkulator wynagrodzeń netto brutto 2022 - Polski Ład, umowa o pracę
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość wynagrodzenia netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne od 2022 r.

Kalkulator wynagrodzeń - Polski Ład 2022

Polski Ład wprowadza zmiany podatkowe, które wpływają na wysokość wynagrodzenia netto pracowników. Wyższa kwota wolna od podatku - podniesiona aż do 30000 zł - powoduje brak pobierania podatku od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co za tym idzie? Wyższa pensja netto, a więc kwota, którą pracownik otrzyma na rękę. Z wynagrodzenia brutto pracodawca odprowadzi składki ZUS, a nie odprowadzi zaliczki na podatek dochodowy. Zmiany z Nowego Ładu powodują niższe podatki dla tych, którzy mają niskie i średnie zarobki.

REKLAMA

Autopromocja

Portal Infor.pl udostępnia "Kalkulator wynagrodzeń - Polski Ład", dzięki któremu można sprawdzić, jak zmieni się wynagrodzenie netto w 2022 r. Kalkulator porównuje bowiem wynagrodzenie roczne netto przed i po zmianie przepisów.

Kalkulator uwzględnia kwotę rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2021. W obliczeniach uwzględnia się tzw. ulgę dla klasy średniej, a nie uwzględnia się wpłat na PPK.

Kalkulator wynagrodzeń 2022 - umowa o pracę

Nowe zasady mają wejść w życie już w 2022 r. Należy podkreślić, że "Kalkulator wynagrodzeń - Polski Ład" dedykowany jest osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Kalkulator uwzględnia zapowiedzi rządowe w zakresie ustalania wysokości podatku od przychodów z zatrudnienia, które pojawiły się przed 26 lipca 2021 r. 

Infor.pl stworzył również narzędzia służące obliczeniu wynagrodzenia przy umowie o dzieło i umowie zleceniu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Kalkulator umów o dzieło - Polski Ład
  2. Kalkulator umów zlecenia - Polski Ład

Kalkulator wynagrodzeń brutto netto

Pierwszym podstawowym wynikiem kalkulatora wynagrodzeń po zmianach wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu jest kwota wynagrodzenia netto. To najbardziej interesuje pracowników, ponieważ chcą wiedzieć, ile zyskają lub stracą na Nowym Ładzie. Kolejną kwestią jest obliczenie wysokości zaliczki na podatek dochodowy (przy wynagrodzeniu wyższym niż minimalna płaca) i składek ZUS. Kalkulator wynagrodzeń pozwala uwzględnić wysokości wynagrodzenia brutto każdego miesiąca w ciągu roku kalendarzowego.

Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład 2022 umowa o pracę

Infor

W kalkulatorze wpisuje się wynagrodzenie brutto i zaznacza bądź nie następujące opcje:

  • nie złożyłem PIT-2
  • złożyłem oświadczenie o rezygnacji z odliczania kwoty zmniejszającej podatek w miesiącu: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień   
  • uwzględnij ulgę na PIT dla osoby do 26 roku życia, która złożyła wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT*
  • uwzględnij koszty uzyskania przychodów, % wynagrodzenia, do którego mają zastosowanie koszty procentowe (należy podać %, nie więcej niż 100%)
kalkulator wynagrodzeń polski ład 2022 wyniki

Infor

Co ważne, wartości w rubryce "Brutto" można edytować - swobodnie określić wartości brutto wynagrodzenia dla każdego miesiąca. Następnie, po dokonaniu zmiany należy kliknąć w przycisk "Przelicz" i wówczas się pojawią.

Przejdź do kalkulatora >>>

Przykładowy wynik obliczeń kalkulatora: "Na zmianach podatkowych możesz zyskać rocznie nawet 1680.00 zł. Ostateczna wysokość podatku do zapłaty/podatku do zwrotu zostanie ustalona w zeznaniu rocznym z uwzględnieniem przychodów ze wszystkich źródeł i ewentualnych odliczeń przysługujących podatnikowi."

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA