REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

Ekspert PFR Portal PPK
Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z pracownikami
Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z pracownikami

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

PPK - instytucja finansowa

Podmiot zatrudniający, który chce zmienić instytucję finansową prowadzącą PPK, powinien działać w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. W razie jej braku, powinien współdziałać z inną reprezentacją osób zatrudnionych.

Autopromocja

Zgodnie z przepisami ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (art. 7 ust. 3) podmiot zatrudniający wybiera instytucję finansową, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową działającą w tym podmiocie zatrudniającym albo z reprezentacją osób zatrudnionych, jeżeli nie działa u niego zakładowa organizacja związkowa. Wymóg ten ma zastosowanie również w sytuacji, gdy podmiot zatrudniający zmienia instytucję finansową zarządzającą PPK. Co więcej, porozumienie ze stroną społeczną jest konieczne również przy zmianie obowiązującej u pracodawcy umowy o zarządzanie PPK.

Zmiana instytucji finansowej - procedura

Podmiot zatrudniający, który uruchomił PPK, może wypowiedzieć umowę o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową tylko, jeżeli zawarł umowę o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową zarządzaną przez inne towarzystwo funduszy inwestycyjnych, PTE, pracownicze towarzystwo emerytalne albo zakład ubezpieczeń (art. 12 ust. 1 ustawy o PPK). Oznacza to, że pracodawca najpierw musi zawrzeć umowę o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową, a dopiero później wolno mu wypowiedzieć umowę dotychczasowej instytucji finansowej.

Kryteria ustawowe

Przypomnijmy, że wyboru instytucji prowadzącej PPK dokonuje się w szczególności na podstawie oceny proponowanych przez instytucje finansowe warunków zarządzania środkami gromadzonymi w PPK, ich efektywności w zarządzaniu aktywami oraz posiadanego przez nie doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub funduszami emerytalnymi. Wyboru dokonuje się mając także na uwadze najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych. Powyższe kryteria wyboru należy stosować przy wyborze pierwszej i każdej kolejnej instytucji finansowej.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do umów o zarządzanie PPK stosuje się przepisy ustawy - Prawo zamówień publicznych, jeżeli wartość zamówienia nie jest mniejsza niż progi unijne, wskazane w tej ustawie.

Nowe umowy i transfer oszczędności PPK

W przypadku zmiany instytucji finansowej, w przepisach ustawy o PPK ustalono szczegółową procedurę przeniesienia oszczędności do nowej instytucji finansowej, wybranej do zarządzania PPK. Transfer środków jest dobrowolny i zależy od woli pracownika uczestniczącego w PPK.

W pierwszej kolejności, podmiot zatrudniający zawiera nowe umowy o prowadzenie PPK dla wszystkich osób zatrudnionych, które były uczestnikami PPK w dniu poprzedzającym dzień zawarcia przez ten podmiot umowy o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową.

Pracodawca ma 7 dni na zapisanie pracowników do PPK utworzonego w nowej instytucji, licząc od dnia zawarcia nowej umowy o zarządzanie PPK. W tym samym terminie pracodawca informuje osoby zatrudnione o obowiązku złożenia w ich imieniu wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na rachunku PPK, prowadzonym przez poprzednią instytucję finansową (której umowa o zarządzanie PPK została wypowiedziana), na rachunek PPK, prowadzony przez nową instytucję finansową.

Po otrzymania tej informacji, osoba zatrudniona ma 7 dni na poinformowanie pracodawcy (na piśmie) o braku zgody na złożenie wniosku o taki transfer. Jeśli pracownik nie zrobi tego w tym terminie, pracodawca składa, w imieniu osoby zatrudnionej, wniosek o wypłatę transferową środków, w związku z czym dotychczas zgromadzone środki uczestnika PPK są transferowane na rachunek PPK prowadzony przez nową instytucję. Nowa instytucja finansowa, która pośredniczy w dokonaniu wypłaty transferowej, powinna poinformować pracodawcę o jej przeprowadzeniu.

Wpłaty do PPK po rozwiązaniu dotychczasowej umowy

Wpłaty do PPK, po rozwiązaniu umowy o zarządzanie PPK, powinny być dokonywane do nowej instytucji finansowej, z którą podmiot zatrudniający zawarł nową umowę o zarządzenie PPK oraz nowe umowy o prowadzenie PPK. Do nowej instytucji finansowej powinny trafić również wszelkie wpłaty naliczone od „odroczonego wynagrodzenia” należnego uczestnikowi za okresy, w których podmiot zatrudniający był związany umową o zarządzanie PPK z poprzednią instytucją.

Tylko w sytuacji, gdy po ustaniu zatrudnienia osoby zatrudnionej w podmiocie zatrudniającym doszłoby do wypowiedzenia przez ten podmiot umowy o zarządzanie PPK dotychczasowej instytucji finansowej i do zawarcia umowy o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową, a byłemu pracownikowi przysługiwałoby takie „odroczone wynagrodzenie” w tym podmiocie zatrudniającym, podmiot ten nie będzie zobowiązany do obliczenia, pobrania i przekazania wpłat do PPK obliczonych od takiego „odroczonego wynagrodzenia”. Wpłaty do PPK mogą być dokonywane przez podmiot zatrudniający tylko do instytucji finansowej, z którą ten podmiot ma podpisaną umowę o zarządzanie PPK.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Nina
  2021-07-26 21:37:12
  Ważne jest aby więcej osób zaczęło w ppk odkładać pieniądze, skoro można zyskać na tym, to czemu nie. Dużo osób zrezygnowało zaraz na starcie i na tym stracili, ja z mojej perspektywy widzę ze to bardzo się opłaca, praktycznie mam dwa razy tyle na koncie ppk niz sama wpłaciłam.
  0
 • malwina
  2021-08-20 14:49:20
  Ma to sens, choć nie ma co się oszukiwać, że jeśli ktoś przystąpił do tego programu to dla wpłat pracodawcy co stanowi największy zysk. A to co wypracuje instytucja w porównaniu do tego to i tak, mała cząstka całości
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie lekarskie na urlopie

Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
 

Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

REKLAMA

Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

REKLAMA

Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

Dyżur 2024

Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

REKLAMA