Kategorie

Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

Ekspert PFR Portal PPK
Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z pracownikami
Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z pracownikami
Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

PPK - instytucja finansowa

Podmiot zatrudniający, który chce zmienić instytucję finansową prowadzącą PPK, powinien działać w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. W razie jej braku, powinien współdziałać z inną reprezentacją osób zatrudnionych.

Zgodnie z przepisami ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (art. 7 ust. 3) podmiot zatrudniający wybiera instytucję finansową, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową działającą w tym podmiocie zatrudniającym albo z reprezentacją osób zatrudnionych, jeżeli nie działa u niego zakładowa organizacja związkowa. Wymóg ten ma zastosowanie również w sytuacji, gdy podmiot zatrudniający zmienia instytucję finansową zarządzającą PPK. Co więcej, porozumienie ze stroną społeczną jest konieczne również przy zmianie obowiązującej u pracodawcy umowy o zarządzanie PPK.

Zmiana instytucji finansowej - procedura

Podmiot zatrudniający, który uruchomił PPK, może wypowiedzieć umowę o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową tylko, jeżeli zawarł umowę o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową zarządzaną przez inne towarzystwo funduszy inwestycyjnych, PTE, pracownicze towarzystwo emerytalne albo zakład ubezpieczeń (art. 12 ust. 1 ustawy o PPK). Oznacza to, że pracodawca najpierw musi zawrzeć umowę o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową, a dopiero później wolno mu wypowiedzieć umowę dotychczasowej instytucji finansowej.

Kryteria ustawowe

Przypomnijmy, że wyboru instytucji prowadzącej PPK dokonuje się w szczególności na podstawie oceny proponowanych przez instytucje finansowe warunków zarządzania środkami gromadzonymi w PPK, ich efektywności w zarządzaniu aktywami oraz posiadanego przez nie doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub funduszami emerytalnymi. Wyboru dokonuje się mając także na uwadze najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych. Powyższe kryteria wyboru należy stosować przy wyborze pierwszej i każdej kolejnej instytucji finansowej.

WAŻNE!

Do umów o zarządzanie PPK stosuje się przepisy ustawy - Prawo zamówień publicznych, jeżeli wartość zamówienia nie jest mniejsza niż progi unijne, wskazane w tej ustawie.

Nowe umowy i transfer oszczędności PPK

Reklama

W przypadku zmiany instytucji finansowej, w przepisach ustawy o PPK ustalono szczegółową procedurę przeniesienia oszczędności do nowej instytucji finansowej, wybranej do zarządzania PPK. Transfer środków jest dobrowolny i zależy od woli pracownika uczestniczącego w PPK.

W pierwszej kolejności, podmiot zatrudniający zawiera nowe umowy o prowadzenie PPK dla wszystkich osób zatrudnionych, które były uczestnikami PPK w dniu poprzedzającym dzień zawarcia przez ten podmiot umowy o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową.

Reklama

Pracodawca ma 7 dni na zapisanie pracowników do PPK utworzonego w nowej instytucji, licząc od dnia zawarcia nowej umowy o zarządzanie PPK. W tym samym terminie pracodawca informuje osoby zatrudnione o obowiązku złożenia w ich imieniu wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na rachunku PPK, prowadzonym przez poprzednią instytucję finansową (której umowa o zarządzanie PPK została wypowiedziana), na rachunek PPK, prowadzony przez nową instytucję finansową.

Po otrzymania tej informacji, osoba zatrudniona ma 7 dni na poinformowanie pracodawcy (na piśmie) o braku zgody na złożenie wniosku o taki transfer. Jeśli pracownik nie zrobi tego w tym terminie, pracodawca składa, w imieniu osoby zatrudnionej, wniosek o wypłatę transferową środków, w związku z czym dotychczas zgromadzone środki uczestnika PPK są transferowane na rachunek PPK prowadzony przez nową instytucję. Nowa instytucja finansowa, która pośredniczy w dokonaniu wypłaty transferowej, powinna poinformować pracodawcę o jej przeprowadzeniu.

Wpłaty do PPK po rozwiązaniu dotychczasowej umowy

Wpłaty do PPK, po rozwiązaniu umowy o zarządzanie PPK, powinny być dokonywane do nowej instytucji finansowej, z którą podmiot zatrudniający zawarł nową umowę o zarządzenie PPK oraz nowe umowy o prowadzenie PPK. Do nowej instytucji finansowej powinny trafić również wszelkie wpłaty naliczone od „odroczonego wynagrodzenia” należnego uczestnikowi za okresy, w których podmiot zatrudniający był związany umową o zarządzanie PPK z poprzednią instytucją.

Tylko w sytuacji, gdy po ustaniu zatrudnienia osoby zatrudnionej w podmiocie zatrudniającym doszłoby do wypowiedzenia przez ten podmiot umowy o zarządzanie PPK dotychczasowej instytucji finansowej i do zawarcia umowy o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową, a byłemu pracownikowi przysługiwałoby takie „odroczone wynagrodzenie” w tym podmiocie zatrudniającym, podmiot ten nie będzie zobowiązany do obliczenia, pobrania i przekazania wpłat do PPK obliczonych od takiego „odroczonego wynagrodzenia”. Wpłaty do PPK mogą być dokonywane przez podmiot zatrudniający tylko do instytucji finansowej, z którą ten podmiot ma podpisaną umowę o zarządzanie PPK.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT +  VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Nina
    2021-07-26 21:37:12
    Ważne jest aby więcej osób zaczęło w ppk odkładać pieniądze, skoro można zyskać na tym, to czemu nie. Dużo osób zrezygnowało zaraz na starcie i na tym stracili, ja z mojej perspektywy widzę ze to bardzo się opłaca, praktycznie mam dwa razy tyle na koncie ppk niz sama wpłaciłam.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

Ile wynosi najniższa krajowa?

Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

Urząd pracy pomoże zmienić pracę

Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

Urlop wypoczynkowy - kalkulator

Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?