REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

Kalkulator wynagrodzeń - zlecenie, Polski Ład 2022, kwota netto
Kalkulator wynagrodzeń - zlecenie, Polski Ład 2022, kwota netto
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu? Ile zyskasz lub stracisz na nowych przepisach?

Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład

Polski Ład znacząco wpłynie na wysokość wynagrodzeń Polaków. Wpływ na zarobki będzie miała podniesiona do 30000 zł rocznie kwota wolna od podatku, podniesienie progu podatkowego do 120 000 zł (przekroczenie = 32% podatku), zlikwidowanie prawa do odliczenia składki zdrowotnej od dochodu. Zgodnie z Polskim Ładem wszystkie umowy zlecenia mają być opodatkowane. Nie będą obowiązywały więc dotychczasowe zasady stosowane przy zbiegu kilku umów. Oznacza to wyższe koszty zlecenia związane z koniecznością opłacenia wyższych składek ZUS. Wszystko to wpłynie na niższe wynagrodzenie netto zleceniobiorcy.

REKLAMA

Autopromocja

Kalkulator wynagrodzeń - zlecenie 2022

Polski Ład ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Przygotowany przez portal Infor.pl kalkulator umów zleceń pozwala więc obliczyć kwotę netto przysługującą zleceniobiorcy już po wprowadzeniu nowych reguł. Uwzględnia bowiem zapowiedzi rządowe, które zostały ogłoszone dnia 25 lipca 2021 r.

Polecamy: Kalkulator umów zlecenia - Polski Ład

Kalkulator wynagrodzeń dla zleceń po wprowadzeniu Polskiego Ładu pozwala wyliczyć kwotę netto przy umowie zlecenia ze składkami ZUS, bez składek ZUS oraz przy 50% kosztach uzyskania przychodu. W kalkulatorze należy podać kwotę brutto umówionego wynagrodzenia. Następnie wybrać jedną z opcji kosztów uzyskania przychodu - 20% lub 50%. Na końcu w razie konieczności należy zaznaczyć wymienione w punktach informacje dodatkowe:

  • nie odliczaj składki ZUS (umowa bez ZUS)
  • uwzględnij dobrowolne ubezpieczenie chorobowe
  • nie uwzględniaj składki na ubezpieczenie zdrowotne
  • zleceniobiorca jest pracownikiem zleceniodawcy
  • uwzględnij ulgę na PIT dla osoby do 26 roku życia*
kalkulator wynagrodzeń zlecenie polski ład 2022

Infor

Nie tylko zleceniobiorcy mogą sprawdzić swoje wynagrodzenia netto, które otrzymają w 2022 r. Portal Infor.pl stworzył także kalkulator dla umów o prace i umów o dzieło. Zachęcamy do korzystania:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź, ile zyskasz lub stracisz na Polskim Ładzie.

Przykładowy wynik obliczeń kalkulator umów zleceń: "W wyniku zmian podatkowych możesz stracić miesięcznie nawet -688.00 zł. Kalkulator nie uwzględnia rocznej kwoty wolnej od podatku. Ostateczna wysokość podatku do zapłaty/podatku do zwrotu zostanie ustalona w zeznaniu rocznym z uwzględnieniem przychodów ze wszystkich źródeł i ewentualnych odliczeń przysługujących podatnikowi."

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

REKLAMA

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

REKLAMA