REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

świadczenia pracownicze, Obowiązki płatnika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy osoba, która pracuje we Włoszech, po rozwiązaniu umowy o pracę może kontynuować dobrowolnie ubezpieczenia społeczne w Polsce

Od 1 lipca 2007 r. zostałam zatrudniona we Włoszech w tamtejszej firmie na podstawie umowy o pracę, która rozwiąże się z końcem tego roku. Jednocześnie opłacałam w Polsce składki na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Czy po powrocie do Polski będę mogła kontynuować dobrowolne ubezpieczenia?

Kiedy trzeba płacić składki od wartości talonów i paczek świątecznych

Gdy pracodawca przekaże swoim pracownikom talony, które nie są finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe, ich wartość stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

Czy jednostka badawczo-rozwojowa ma obowiązek płacenia za pracowników składek na FGŚP

Jesteśmy jednostką badawczo-rozwojową. Prowadzimy działalność gospodarczą. Czy to prawda, że w związku ze zmianą ustawy, która od 10 sierpnia 2007 r. umożliwia ogłoszenie upadłości naszej jednostki, powinniśmy płacić składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Czy za zleceniobiorcę płaci się składki na FP i FGŚP

Opłacam za siebie niższe składki na ZUS (liczę je od 30% minimalnego wynagrodzenia). Do tej pory nie zatrudniałam żadnego pracownika. Od 15 listopada br. zatrudniam jedną osobę na podstawie umowy zlecenia. Od przychodów z tej umowy naliczam składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Czy powinnam za zleceniobiorcę płacić również składkę na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jeżeli zgodnie z umową osoba ta ma zarabiać miesięcznie 1500 zł (za listopad wynagrodzenie zostanie wypłacone w wysokości 750 zł)?

Opodatkowanie bonów towarowych

Przekazanie pracownikom bonów towarowych spowoduje konieczność zapłaty podatku dochodowego. Wartość bonów towarowych jest uznawana za przychód ze stosunku pracy.

Czy zakaz pracy na rzecz byłego pracodawcy trwa przez cały 2-letni okres opłacania niższych składek z działalności

Prowadzę działalność gospodarczą i opłacam składki na ubezpieczenia społeczne od 30% minimalnego wynagrodzenia. Chciałbym podjąć współpracę z byłym pracodawcą, przy czym zakres usług odpowiadałby czynnościom, jakie wykonywałem na jego rzecz w ramach umowy o pracę. Czy zakaz wykonywania pracy na rzecz byłego pracodawcy już ustał, skoro działalność prowadzę od ponad roku? Czy trwa on przez cały okres uprawnienia do ulgi, czy przez jakąś jego część?

Rolnik może ubezpieczyć się w ZUS albo KRUS

Rolnik, który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą i podlega ubezpieczeniu rolniczemu, musi opłacić składkę w podwójnej wysokości. Za czwarty kwartał musi wpłacić do KRUS 502 zł.

Czy za tymczasowo aresztowanego trzeba opłacać składki

Spółka jawna ma dwóch wspólników oraz zatrudnia trzech pracowników. Płatnikiem składek za wszystkie osoby jest spółka. We wrześniu tego roku jeden ze wspólników został tymczasowo aresztowany. Czy za okres, w którym przebywa on w areszcie, należy za niego opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Czy w czasie urlopu bezpłatnego rodziców dzieci mają prawo do opieki zdrowotnej

Małżeństwo zatrudnione w naszej firmie zamierza wziąć na dwa miesiące urlop bezpłatny w celu wyjazdu za granicę. W Polsce zostanie 2 niepełnoletnich dzieci pod opieką dziadków. Czy w czasie tego urlopu ich dzieci będą mogły korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny osób ubezpieczonych? Jeżeli nie ma takiej możliwości, to kto może zgłosić je do ubezpieczenia?

Wypłata odszkodowania z tytułu umowy o zakazie konkurencji

Zawarliśmy z naszymi pracownikami umowę o zakazie konkurencji, która ma obowiązywać również po ustaniu stosunku pracy. Czy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z jednym z pracowników będziemy płatnikiem z tytułu wypłacanego mu w miesięcznych ratach odszkodowania? Jeżeli tak, to czy powinniśmy osiągany z tego tytułu przez pracownika przychód traktować jako przychód ze stosunku pracy? Czy zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych powinniśmy naliczać w formie liniowej, czy progresywnej?

Kto wypłaca stażyście świadczenia za czas choroby

Przyjęliśmy do firmy stażystę finansowanego przez urząd pracy. Osoba ta zachorowała. Kto wypłaca jej świadczenia z tytułu choroby?

Czy przedłużając prawo do świadczenia rehabilitacyjnego należy zwaloryzować dotychczasową podstawę wymiaru

Pracownik naszego zakładu miał przyznane świadczenie rehabilitacyjne na 4 miesiące, tj. od 8 marca br. do 5 lipca br. Obecnie otrzymaliśmy decyzję z ZUS przyznającą mu prawo do świadczenia na kolejny okres. Czy w związku z nową decyzją ustalającą prawo do świadczenia rehabilitacyjnego od 6 lipca br. należy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłku?

Jak rozliczyć nadpłacone w 2006 r. składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

W lipcu tego roku otrzymaliśmy informację z ZUS o dokonanej w 2006 r. nadpłacie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jednego z naszych pracowników. W jaki sposób należy dokonać rozliczenia powstałej nadpłaty? Proszę o przedstawienie sposobu ujęcia tego rozliczenia w księgach rachunkowych.

Czy pracownik, którego żona przebywa w szpitalu, otrzyma zasiłek opiekuńczy na 1,5-roczne dziecko

Pracownik zwrócił się do naszego zakładu o zasiłek opiekuńczy na 1,5-roczne dziecko, ponieważ jego żona jest w szpitalu w związku z kolejnym porodem. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy? Wcześniej nie korzystał z zasiłku opiekuńczego, ponieważ dzieckiem opiekowała się żona, która nigdzie nie pracuje. Czy zasiłek opiekuńczy dla ojca dziecka poniżej 2. roku życia można wypłacić na podstawie innych dokumentów niż ZUS ZLA?

Czy płatne szczepienie pracownika wlicza się do podstawy wymiaru składek

W tym roku w czasie przysługującego mi urlopu zamierzam wybrać się na egzotyczną podróż do Afryki. W związku z tym faktem postanowiłem się zaszczepić przeciwko tropikalnym chorobom. Mój pracodawca postanowił sfinansować dla mnie to szczepienie w ramach premii za dobre wyniki w pracy. Czy takie świadczenie podlega wliczeniu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz podstawy opodatkowania?

Czy wyrównać wypłacone wynagrodzenie chorobowe po wypłaceniu dodatków za godziny nadliczbowe

Jesteśmy szkołą niepubliczną. Nauczyciel był na zwolnieniu lekarskim od 14 do 25 maja 2007 r. W kwietniu br. pracował dłużej i miał w tym miesiącu nadgodziny. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego ustaliliśmy z okresu od maja 2006 r. do kwietnia 2007 r. Dodatki za nadgodziny za kwiecień ustaliliśmy dopiero w czerwcu br. i w czerwcu zostały wypłacone. Czy w związku z tym należy wyrównać wynagrodzenie chorobowe o wypłacony dodatek za nadgodziny?

Jak należy wyliczyć składkę na ubezpieczenie rentowe

Zgodnie z regulaminem wynagradzania obowiązującym w naszym zakładzie pracy wynagrodzenie należne pracownikom za dany miesiąc płacimy z dołu do 5 dnia następnego miesiąca. W związku ze zmianą zasad naliczania składki rentowej od 1 lipca tego roku mamy wątpliwość, czy prawidłowo od wynagrodzenia wypłaconego w lipcu, a należnego za czerwiec, naliczyliśmy składki zgodnie z nowymi zasadami?

Czy lekarz powinien wystawić duplikat zwolnienia lekarskiego w przypadku więcej niż jednego płatnika zasiłku

Nasz pracownik wraca z urlopu bezpłatnego 1 maja br. W czasie urlopu pracował u innego pracodawcy. Powiedział nam, że ma zwolnienie lekarskie do 4 maja. Okazało się, że zwolnienie lekarskie obejmuje okres od 23 kwietnia do 4 maja. Czy powinniśmy poprosić o duplikat wystawionego zwolnienia, czy poprosić lekarza, żeby wystawił jeszcze jedno zwolnienie lekarskie na okres od 1 do 4 maja, tak, żebyśmy mogli pracownikowi wypłacić należny zasiłek?

Jak liczyć wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego

Pracownica urodziła dziecko 27 grudnia 2006 r. Jest to jej pierwsze dziecko. Zwróciła się do nas z wnioskiem o urlop i zasiłek macierzyński, ale w wymiarze 113 dni (16 tygodni). Czy na taki okres możemy udzielić urlopu i wypłacić zasiłek macierzyński? Jak prawidłowo liczyć 16 tygodni, przez które przysługuje zasiłek macierzyński?

Czy w trakcie zasiłku macierzyńskiego można równocześnie uzyskać prawo do wynagrodzenia chorobowego

Pracownica jest na urlopie macierzyńskim od 15 stycznia br. Ze względu na komplikacje przy porodzie cały czas przebywa w szpitalu. Jej mąż przyniósł nam zwolnienie lekarskie wystawione przez szpital. Czy możemy wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe? Jeżeli tak, to czy równocześnie przysługuje jej zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński dla pracownicy przyjmującej na wychowanie dziecko

Jak długo pracownica, która zamierza przyjąć na wychowanie dziecko, może korzystać z zasiłku macierzyńskiego? Czy i kiedy może zrezygnować z części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego?

Obniżenie składki rentowej a wysokość zasiłku

Pracodawca nie musi obliczać podstawy wymiaru zasiłku na nowo, jeśli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo była ona krótsza niż trzy miesiące. Nie musi jej ustalać także wówczas, gdy kolejny zasiłek przysługuje za okres, w którym obowiązuje niższa składka rentowa.

Minimalne wynagrodzenie podstawą wymiaru zasiłku chorobowego

Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest wynagrodzenie faktycznie wypłacone przez pracodawcę (art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267), a w przypadku, gdy pracodawca nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia, podstawą tą jest minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 45 ust. 1 tej ustawy). (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 września 2005 r., sygn. akt II UK 20/05)

Sporadyczna aktywność chorego pracownika uprawnia do zasiłku

Wykonywanie pracy zarobkowej w rozumieniu art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267) polega na podjęciu działań stanowiących realizację obowiązków pracowniczych lub wynikających z innego stosunku prawnego obejmującego świadczenie pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 5 października 2005 r., sygn. akt I UK 44/05)

Przyznanie choremu pracownikowi premii

Zasiłek chorobowy oblicza się wyłącznie na podstawie wynagrodzenia, jakie zatrudniony otrzymuje w obecnej firmie. (Wyrok Sądu Najwyższego z 16 maja 2006 r., sygn. akt I UK 291/05)

Ponowne ustalenie podstawy wymiaru zasiłku

W razie rozbieżności między rzeczywiście uzyskanym przez pracownika przychodem ze stosunku pracy a oświadczeniem płatnika składek (pracodawcy) zawartym w jego czynnościach obliczenia i przekazania składki do ZUS, ubezpieczony ma prawo domagać się weryfikacji czynności płatnika i ustalenia prawidłowego wymiaru zasiłku chorobowego. (Wyrok Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2006 r., sygn. akt I UK 122/05)

Czy umowa o dzieło zawarta z pracownikiem przed powrotem z urlopu bezpłatnego podlega składkom

Udzieliliśmy pracownikowi urlopu bezpłatnego od 1 lutego do 25 lipca 2007 r. Zawarliśmy z tą osobą umowę o dzieło na okres od 15 do 31 lipca 2007 r. Wynagrodzenie z tytułu wykonywania umowy o dzieło zostanie wypłacone 31 lipca 2007 r. razem z wynagrodzeniem ze stosunku pracy za lipiec. Czy z tytułu wykonywania umowy o dzieło osoba ta podlega ubezpieczeniom i czy należy przekazać za nią do ZUS jakieś dokumenty?

Czy zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza na zwykłym druku jest podstawą do wypłacenia pracownikowi świadczeń

Pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie za okres od 1 do 8 czerwca 2007 r. wystawione na zwykłej kartce. Jest tam podany okres choroby, dane pracownika, pieczątka placówki, w której był pracownik, pieczątka i podpis lekarza. Pracownik powiedział nam, że lekarz nie wystawił mu zwolnienia na formularzu ZUS ZLA z powodu strajku. Czy na podstawie takiego zaświadczenia o niezdolności do pracy można wypłacać świadczenia chorobowe? Jak potraktować okres nieobecności pracownika w pracy?

Przez jaki okres wypłacać zasiłek macierzyński pracownicy, która urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego

Nasza pracownica korzysta z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Urlopu udzieliliśmy jej na okres od 14 czerwca 2004 r. do 13 czerwca 2007 r. 29 sierpnia 2006 r. urodziła kolejne dziecko. Za jaki okres mamy wypłacić jej zasiłek macierzyński?

Jak przyjmować do podstawy wymiaru zasiłku dodatek za pracę w godzinach nocnych

Od niedawna zajmuję się sprawami kadrowymi w przedsiębiorstwie, którego rodzaj działalności wymaga również pracy w porach nocnych. Pracownicy otrzymują w związku z tym dodatki na pracę w godzinach nocnych. Co zrobić z wypłacanym dodatkiem ustalając podstawę wymiaru zasiłku chorobowego? Czy należy przyjąć go do podstawy wymiaru zasiłku, czy powinnam dodatek uzupełnić w przypadku nieprzepracowania pełnego miesiąca? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

Zaświadczenie z zakładu pracy o okresie wykorzystanego zasiłku opiekuńczego

Pracownica zwróciła się do nas z wnioskiem o wypłatę zasiłku opiekuńczego na chore 15-letnie dziecko. We wniosku złożyła oświadczenie, że jej mąż wykorzystał w tym roku kalendarzowym 8 dni zwolnienia lekarskiego na chorą matkę. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy za okres zwolnienia od 13 do 17 lutego br.? Czy pracownica powinna dodatkowo dołączyć zaświadczenie z zakładu pracy męża o okresie zasiłku opiekuńczego, który wykorzystał jej mąż w tym roku kalendarzowym?

Czy pracownica musi wypełniać wniosek o zasiłek opiekuńczy, jeżeli pracuje z mężem w tym samym zakładzie

Pracownica otrzymała zwolnienie lekarskie na chore 4-letnie dziecko. Jej mąż jest zatrudniony w naszym zakładzie pracy. Wobec tego znamy jego harmonogram pracy i okresy, w których był wcześniej wypłacany zasiłek opiekuńczy. Czy w takiej sytuacji pracownica powinna do zaświadczenia lekarskiego dołączyć druk Z-15?

Jaki stosować wskaźnik waloryzacji ustalając podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego

Pracownikowi 25 marca br. upłynął 182-dniowy okres zasiłkowy. Badanie lekarza orzecznika ZUS zostało wyznaczone na 10 kwietnia. Lekarz orzecznik przyznał pracownikowi świadczenie rehabilitacyjne na 4 miesiące. Jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego pracownika? Czy zwaloryzować podstawę wymiaru wskaźnikiem waloryzacji, który obowiązuje w kwietniu 2007 r.?

Czy pracownica może skrócić urlop macierzyński

Pracownica korzystająca z urlopu macierzyńskiego poinformowała nas pisemnie, że chce z niego zrezygnować i wrócić do pracy. Z przeprowadzonej z nią rozmowy wynika jednak, że pozostałej części urlopu nie będzie wykorzystywał ojciec dziecka. Czy w tej sytuacji możemy wyrazić zgodę i uwzględnić wniosek pracownicy?

Okres pobierania zasiłku opiekuńczego

Jakiś czas temu zachorował ojciec naszego pracownika mieszkający samotnie. Opiekowała się nim siostra pracownika, potem jego brat (oboje mieszkają na stałe w innym mieście). Siostra pobierała w związku z tym zasiłek opiekuńczy przez 10 dni w 2007 r. Czy w tej sytuacji pracownik będzie mógł uzyskać zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad ojcem? Czy należy w odniesieniu do tego zasiłku brać pod uwagę wszystkie osoby opiekujące się danym członkiem rodziny? Brat pracownika nie otrzymywał tego świadczenia, ale opiekował się ojcem przez dwa tygodnie.

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może starać się o zasiłek opiekuńczy

Jestem matką, która wychowuje samotnie 2 dzieci. Od sierpnia 2006 r. prowadzę działalność gospodarczą. Zgłosiłam się do ubezpieczeń społecznych, w tym dobrowolnie do chorobowego. Do tej pory nie korzystałam z zasiłków. Moja 6-letnia córka zachorowała. Czy w związku z tym mogę starać się o zasiłek opiekuńczy na nią?

Czy można starać się o dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w innym miesiącu niż jego rozpoczęcie

Złożyłam wniosek o zasiłek rodzinny na dwoje dzieci. Starałam się również o dodatek w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Okazało się, że nasz dochód jest za wysoki. Ja prowadzę działalność gospodarczą, a mąż jest zatrudniony na podstawie umowy zlecenia. Jego umowa kończy się 30 września br. i już wiemy, że nie zostanie przedłużona na kolejny okres. Chcę ponownie starać się o świadczenia rodzinne. Czy otrzymam również dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, jeżeli wniosek złożę w październiku br.?

Na niepełnosprawnego studenta przysługuje zasiłek rodzinny oraz dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji

Czy na studenta szkoły wyższej (ukończone 18 lat) posiadającego orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje (oczywiście po spełnieniu kryterium dochodowego) zasiłek rodzinny oraz dodatki do niego: z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania?

Czy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku dodatek stażowy

Pracownik oprócz stałego wynagrodzenia otrzymuje dodatek stażowy. Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2007 r. miał też prawo do dodatku specjalnego. Czy obliczając mu zasiłek chorobowy za okres od 1 do 8 czerwca muszę uwzględnić te dodatki?

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku pracownicy w miesiącu, w którym przez jego część była na urlopie macierzyńskim

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim. Po 2 miesiącach od powrotu do pracy z urlopu zachorowała. Jak należy liczyć podstawę wymiaru zasiłku? Czy wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownica miała tydzień macierzyńskiego, a dalszą część miesiąca świadczyła pracę, należy wziąć do podstawy wymiaru zasiłku?

W jakim terminie przedawnia się prawo do zasiłku chorobowego dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Od 2000 r. prowadzę działalność gospodarczą. Wcześniej zatrudniałem kilku pracowników wraz z księgową, ale zakres świadczonych usług zmniejszył się, dlatego teraz sprawy kadrowo-płacowe prowadzę sam. W ubiegłym roku zachorowałem i w związku z tym przez kilka miesięcy otrzymywałem zasiłek chorobowy z ZUS. Ostatnio przy porządkowaniu dokumentów znalazłem zwolnienie lekarskie na okres 20 dni, które nie zostało dostarczone do ZUS. Ostatni dzień tego zwolnienia minął 5 grudnia 2006 r. Dowiedziałem się, że nie powinienem tego zwolnienia przekazywać do ZUS, bo i tak zasiłek się przedawnił. Podobno jest tak, że ZUS doliczy 180 dni do dnia następującego po ostatnim dniu zwolnienia i stwierdzi, że roszczenie to uległo przedawnieniu. Czy to prawda?

Zasady postępowania przy wypłacie zasiłku macierzyńskiego

Osoby, które urodzą albo przysposobią dziecko w trakcie ubezpieczenia chorobowego, powinny zwrócić się do płatnika zasiłków z ubezpieczenia chorobowego w sprawie ustalenia prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

Czy ZUS może zająć świadczenie przedemerytalne za długi z tytułu nieopłaconych składek

Kilka lat temu prowadziłem pozarolniczą działalność gospodarczą. Za kilka miesięcy nie opłaciłem składek na ubezpieczenia społeczne. Mój dług wynosi obecnie około 3000 zł (bez odsetek). Teraz otrzymuję świadczenie przedemerytalne. Czy ZUS może je zająć ze względu na moje zadłużenie?

Jak wypełniać zaświadczenie ZUS Z-3

Zakłady pracy mają obowiązek wypełnić formularz ZUS Z-3 – zaświadczenie płatnika składek, jeżeli ZUS wypłaca pracownikowi świadczenia z ubezpieczenia chorobowego. Obowiązek ten dotyczy zarówno wypłaty świadczeń, gdy pracodawca nie jest do tego uprawniony (zatrudnia mniej niż 21 pracowników), jak i świadczeń wypłacanych za okres po ustaniu zatrudnienia.

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracownika otrzymującego również inne składniki wynagrodzenia

Składka na ubezpieczenie chorobowe jest odprowadzana również od innych składników wynagrodzenia pracownika niż wynagrodzenie zasadnicze. Jednak nie wszystkie dodatkowe składniki wynagrodzenia stanowią podstawę wymiaru zasiłku chorobowego.

Jak ustalać podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla osób ubezpieczonych, które nie są pracownikami

Prawo do zasiłku chorobowego mają nie tylko osoby, które ubezpieczeniu chorobowemu podlegają obowiązkowo. Niektóre osoby mogą przystąpić do ubezpieczenia dobrowolnie. Ubezpieczenie na wypadek choroby jest dla nich zabezpieczeniem w sytuacji, gdy przejściowo utracą możliwość wykonywania swojej pracy. Zasady, na jakich uwzględnia się przychód osiągany przez te osoby, ustalając podstawę wymiaru należnego im świadczenia, różnią się od zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracowników.

Czy ZUS może odmówić przyjęcia dokumentacji z zakładu pracy

Zatrudniam pracownika, który do 9 listopada 2006 r. cały czas chorował (pobierał wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS). Od 10 listopada 2006 r. do 8 kwietnia 2007 r. otrzymywał świadczenie rehabilitacyjne z ZUS, od 10 kwietnia 2007 r. do 1 czerwca 2007 r. wykorzystywał zaległy urlop wypoczynkowy, a od 8 czerwca 2007 r. znowu przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownik nie uzyskał orzeczenia o odzyskaniu zdolności do pracy. Skierowaliśmy go na takie badanie, ale pracownik zwrócił się o zaległy urlop wypoczynkowy, którego mu udzieliliśmy, i nie wrócił do pracy. Czy powinniśmy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe? Nie mamy pewności, czy zwolnienie dotyczy tej samej choroby, co przed przerwą. Czy po upływie 33 dni zwolnienia lekarskiego ZUS będzie wypłacał temu pracownikowi zasiłek chorobowy? Czy ZUS może odmówić przyjęcia dokumentacji pracownika z powodu braku orzeczenia o zdolności do pracy?

Jak rozliczyć zwrot nadpłaty składek na ubezpieczenia pracownika

Od grudnia 2006 r. przyszła do pracy nowa pracownica. Otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 7600 zł. W czerwcu br. otrzymaliśmy z ZUS informację o przekroczeniu przez nią w grudniu limitu 30-krotności, a następnie zwrot nadpłaconych składek. Składki powinny być naliczone od kwoty 3500 zł. W jaki sposób wykazać na liście płac zwrot składek pracownicy? Jak skorygować składkę na ubezpieczenie zdrowotne i podatek?

Składki na ubezpieczenie emerytalne do ZUS i OFE

Osoby będące członkami otwartych funduszy emerytalnych (ofe) podlegają zasadom nowego systemu emerytalnego. Składka na ich ubezpieczenie emerytalne jest podzielona między dwie instytucje - ZUS i wybrany lub wylosowany fundusz. Składki zgromadzone przez każdą z tych instytucji będą wpływać na wysokość należnej tym osobom emerytury, dlatego powinny one kontrolować płatników z wywiązywania się z obowiązku opłacania za nich składek. W tym celu ZUS i ofe przesyłają ubezpieczonym informacje o składkach zaewidencjonowanych na ich kontach.

Jak wyliczyć wysokość składek i podatku od wynagrodzenia menedżera

Menedżer został zatrudniony na podstawie kontraktu menedżerskiego. Został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego (zakład obowiązuje składka w wysokości 2,30%) oraz do ubezpieczenia zdrowotnego. Dobrowolnie przystąpił do ubezpieczenia chorobowego. Zgodnie z kontraktem menedżer otrzyma w czerwcu 2007 r. wynagrodzenie za czerwiec w wysokości 6400 zł. W czerwcu br. menedżer otrzymał zwrot należności z tytułu podróży służbowej na terenie Polski, w której był w tym miesiącu, w wysokości 1400 zł (wyższej o 400 zł niż przysługująca z tego tytułu pracownikom sfery budżetowej). Jak naliczyć od tego wynagrodzenia podatek i składki?

REKLAMA