reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy zakaz pracy na rzecz byłego pracodawcy trwa przez cały 2-letni okres opłacania niższych składek z działalności

Czy zakaz pracy na rzecz byłego pracodawcy trwa przez cały 2-letni okres opłacania niższych składek z działalności

Prowadzę działalność gospodarczą i opłacam składki na ubezpieczenia społeczne od 30% minimalnego wynagrodzenia. Chciałbym podjąć współpracę z byłym pracodawcą, przy czym zakres usług odpowiadałby czynnościom, jakie wykonywałem na jego rzecz w ramach umowy o pracę. Czy zakaz wykonywania pracy na rzecz byłego pracodawcy już ustał, skoro działalność prowadzę od ponad roku? Czy trwa on przez cały okres uprawnienia do ulgi, czy przez jakąś jego część?

RADA 

Zakaz ten trwa przez cały okres uprawnienia do ulgi. Jeśli podejmie Pan współpracę z byłym pracodawcą, będzie Pan musiał opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru nie niższej niż 60% przeciętnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych wykonywania działalności, mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w preferencyjnej wysokości, tj. naliczane od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak od 30% minimalnego wynagrodzenia.

Aby skorzystać z tej ulgi, należy spełnić 2 warunki. Po pierwsze, w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie można prowadzić pozarolniczej działalności gospodarczej. Po drugie, w ramach podjętej działalności gospodarczej nie można świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy, wobec którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej były wykonywane w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Zakaz prowadzenia działalności na rzecz byłego pracodawcy obejmuje cały okres 24 miesięcy korzystania z ulgi. Oczywiście zakaz ten obowiązuje jedynie w zakresie świadczenia (w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy) usług, które są tożsame z zakresem czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy na przestrzeni bieżącego roku przed dniem rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności oraz roku poprzedniego.

PRZYKŁAD

Pracownik rozwiązał stosunek pracy z pracodawcą 31 grudnia 2005 r. Od 1 stycznia 2006 r. nawiązał nowy stosunek pracy z innym pracodawcą. Zakres czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy u kolejnego pracodawcy jest taki sam jak u pierwszego. 28 lutego br. nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy, a od 1 marca 2007 r. pracownik zaczął prowadzić działalność gospodarczą, w ramach której chce świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy. Usługi te odpowiadają jednak czynnościom, jakie wykonywał w ramach stosunku pracy u tego pracodawcy (nie wykonuje pracy pod kierownictwem). Jeżeli prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą zamierza korzystać z ulgi, wówczas w całym okresie uprawniającym do opłacania składek od podstawy wynoszącej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie może świadczyć usług na rzecz pracodawcy, u którego był zatrudniony od 1 stycznia 2006 r. Może natomiast świadczyć takie usługi na rzecz pracodawcy, u którego był zatrudniony przed 1 stycznia 2006 r.

Warunek ten nie ma zastosowania w sytuacji, gdy w ramach prowadzonej działalności na rzecz byłego pracodawcy są świadczone usługi, które nie odpowiadają czynnościom wykonywanym wcześniej w ramach stosunku pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 18a ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Iwona Wielgopolanin

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama