Kategorie

Czy zakaz pracy na rzecz byłego pracodawcy trwa przez cały 2-letni okres opłacania niższych składek z działalności

Iwona Wielgopolanin
Prowadzę działalność gospodarczą i opłacam składki na ubezpieczenia społeczne od 30% minimalnego wynagrodzenia. Chciałbym podjąć współpracę z byłym pracodawcą, przy czym zakres usług odpowiadałby czynnościom, jakie wykonywałem na jego rzecz w ramach umowy o pracę. Czy zakaz wykonywania pracy na rzecz byłego pracodawcy już ustał, skoro działalność prowadzę od ponad roku? Czy trwa on przez cały okres uprawnienia do ulgi, czy przez jakąś jego część?

RADA 

Zakaz ten trwa przez cały okres uprawnienia do ulgi. Jeśli podejmie Pan współpracę z byłym pracodawcą, będzie Pan musiał opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru nie niższej niż 60% przeciętnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Reklama

Osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych wykonywania działalności, mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w preferencyjnej wysokości, tj. naliczane od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak od 30% minimalnego wynagrodzenia.

Aby skorzystać z tej ulgi, należy spełnić 2 warunki. Po pierwsze, w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie można prowadzić pozarolniczej działalności gospodarczej. Po drugie, w ramach podjętej działalności gospodarczej nie można świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy, wobec którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej były wykonywane w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Zakaz prowadzenia działalności na rzecz byłego pracodawcy obejmuje cały okres 24 miesięcy korzystania z ulgi. Oczywiście zakaz ten obowiązuje jedynie w zakresie świadczenia (w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy) usług, które są tożsame z zakresem czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy na przestrzeni bieżącego roku przed dniem rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności oraz roku poprzedniego.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik rozwiązał stosunek pracy z pracodawcą 31 grudnia 2005 r. Od 1 stycznia 2006 r. nawiązał nowy stosunek pracy z innym pracodawcą. Zakres czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy u kolejnego pracodawcy jest taki sam jak u pierwszego. 28 lutego br. nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy, a od 1 marca 2007 r. pracownik zaczął prowadzić działalność gospodarczą, w ramach której chce świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy. Usługi te odpowiadają jednak czynnościom, jakie wykonywał w ramach stosunku pracy u tego pracodawcy (nie wykonuje pracy pod kierownictwem). Jeżeli prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą zamierza korzystać z ulgi, wówczas w całym okresie uprawniającym do opłacania składek od podstawy wynoszącej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie może świadczyć usług na rzecz pracodawcy, u którego był zatrudniony od 1 stycznia 2006 r. Może natomiast świadczyć takie usługi na rzecz pracodawcy, u którego był zatrudniony przed 1 stycznia 2006 r.

Warunek ten nie ma zastosowania w sytuacji, gdy w ramach prowadzonej działalności na rzecz byłego pracodawcy są świadczone usługi, które nie odpowiadają czynnościom wykonywanym wcześniej w ramach stosunku pracy.

Podstawa prawna:

 • art. 18a ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Iwona Wielgopolanin

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.