Kategorie

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może starać się o zasiłek opiekuńczy

Monika Kozakiewicz
Jestem matką, która wychowuje samotnie 2 dzieci. Od sierpnia 2006 r. prowadzę działalność gospodarczą. Zgłosiłam się do ubezpieczeń społecznych, w tym dobrowolnie do chorobowego. Do tej pory nie korzystałam z zasiłków. Moja 6-letnia córka zachorowała. Czy w związku z tym mogę starać się o zasiłek opiekuńczy na nią?
RADA
Trybunał Konstytucyjny wydał 6 marca 2007 r. wyrok, w którym uznał za niekonstytucyjne przepisy pozbawiające prawa do zasiłku opiekuńczego osoby ubezpieczone dobrowolnie. W związku z tym może Pani starać się o zasiłek opiekuńczy na córkę. Powinna Pani wypełnić wniosek o zasiłek opiekuńczy i dołączyć do niego zwolnienie lekarskie na córkę. Dokumenty należy złożyć w ZUS.

UZASADNIENIE
Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługiwało w świetle przepisów rozpatrywanych przez Trybunał Konstytucyjny tylko niektórym grupom osób, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu. Należeli do nich pracownicy, osoby odbywające zasadniczą służbę wojskową oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych. Był to katalog zamknięty. Osoby te podlegają ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo. Dlatego osobom, które przystąpiły do ubezpieczenia chorobowego dobrowolnie, ZUS odmawiał prawa do zasiłku opiekuńczego. Sprawa ta była rozpatrywana również przez Rzecznika Praw Obywatelskich, który po jej przeanalizowaniu nie dopatrzył się niezgodności z konstytucją (pismo skierowane do Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 27 stycznia 2006 r., RPO-524252-III/06/JJ).

Rozpatrując sprawę odwołania od decyzji odmawiającej prawa do zasiłku opiekuńczego osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, sąd rejonowy skierował pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego, czy przepisy ustawy zasiłkowej w takim kształcie są zgodne z konstytucją.

W wyroku z 6 marca 2007 r. (sygn. P 45/06) Trybunał Konstytucyjny uznał, że różnicowanie prawa do zasiłku opiekuńczego od tytułu, jakiemu podlega się ubezpieczeniu chorobowemu, jest niezgodne z konstytucją. Wyrok ten uchylił przepisy w części, w której przyznano prawo do zasiłku opiekuńczego wyłącznie osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo.
Wyrok jest ostateczny, a przepis w tym kształcie stracił moc obowiązującą z dniem ogłoszenia wyroku Trybunału w Dzienniku Ustaw, czyli 16 marca 2007 r.

W związku z tym Pani, jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą i podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu, ma prawo do zasiłku opiekuńczego na córkę. Z wnioskiem o wypłatę tego świadczenia należy zwrócić się do ZUS, w którym opłaca Pani składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Do wniosku należy dołączyć zwolnienie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA, które wskazuje okres choroby dziecka.

Pani córka ma 6 lat, dlatego przysługuje Pani prawo do zasiłku opiekuńczego w wymiarze 60 dni w roku kalendarzowym z powodu choroby córki.

W przypadku opieki nad dzieckiem, które ukończyło 14 lat, oraz nad innym chorym członkiem rodziny prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje w wymiarze 14 dni w roku kalendarzowym. Łącznie z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny prawo do zasiłku przysługuje przez okres nie dłuższy niż 60 dni.


Podstawa prawna:
• art. 32 ust. 1, art. 33, art. 61 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:
Artykuł 32 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.) w części, w jakiej zawiera słowo „obowiązkowo”, jest niezgodny z art. 2 i art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. (Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2007 r., DzU nr 47, poz. 318)
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.