reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy przedłużając prawo do świadczenia rehabilitacyjnego należy zwaloryzować dotychczasową podstawę wymiaru

Czy przedłużając prawo do świadczenia rehabilitacyjnego należy zwaloryzować dotychczasową podstawę wymiaru

Pracownik naszego zakładu miał przyznane świadczenie rehabilitacyjne na 4 miesiące, tj. od 8 marca br. do 5 lipca br. Obecnie otrzymaliśmy decyzję z ZUS przyznającą mu prawo do świadczenia na kolejny okres. Czy w związku z nową decyzją ustalającą prawo do świadczenia rehabilitacyjnego od 6 lipca br. należy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłku?

RADA
Podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego od 6 lipca br. będzie nadal stanowiła podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego, do którego pracownik nabył prawo od 8 marca br.

UZASADNIENIE

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego stanowi podstawa wymiaru zasiłku chorobowego. Jest to przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, tj. po upływie 182 dni pobierania zasiłku chorobowego, a w przypadku gruźlicy po upływie 270 dni. Do celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podstawa wymiaru zasiłku chorobowego jest waloryzowana wskaźnikiem waloryzacji obowiązującym w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień okresu świadczenia rehabilitacyjnego.

W przypadku pracownika, któremu pierwszy dzień świadczenia rehabilitacyjnego przypadł w I kwartale br., tj. 8 marca - nie przeprowadzało się waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, ponieważ wskaźnik waloryzacji obliczony jako stosunek przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w III kwartale 2006 r. do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w I kwartale 2007 r. nie przekraczał 100% i wynosił 97,4%.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje pracownikowi, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie rokuje odzyskanie zdolności do pracy. Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przyznawane jest na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłuższy jednak niż 12 miesięcy. Lekarz orzecznik ZUS przyznając świadczenie rehabilitacyjne, może orzec uprawnienia do świadczenia na okres krótszy niż 12 miesięcy. Jeżeli jednak stan zdrowia nadal nie pozwala na powrót do pracy, pracownik może ubiegać się o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego aż do wykorzystania 12 miesięcy.

Ustalając uprawnienia do przedłużonego świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie decyzji ZUS, podstawy wymiaru tego świadczenia nie ustala się na nowo, nawet jeżeli w okresie obejmującym przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego (tak jak ma to miejsce w przypadku pracownika) wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przekracza 100%.

WAŻNE!
Od 1 lipca 2007 r. wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego wynosi 109,90%.


Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, która jest przyjmowana do ustalenia wysokości świadczenia rehabilitacyjnego od 1 lipca br. należy zwaloryzować nowym wskaźnikiem waloryzacji. Dotyczy to jednak wyłącznie osób, które nabyły prawo do świadczenia rehabilitacyjnego po 30 czerwca 2007 r., a nie osób, którym ZUS po tym terminie przedłużył prawo do świadczenia.


Podstawa prawna:

  • art. 18, art. 19, art. 47 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  •   obwieszczenie Prezesa ZUS z 21 listopada 2006 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2007 r. (MP nr 87, poz. 911),
  • obwieszczenie Prezesa ZUS z 21 maja 2007 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w III kwartale 2007 r. (MP nr 34, poz. 398).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama