reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zaświadczenie z zakładu pracy o okresie wykorzystanego zasiłku opiekuńczego

Zaświadczenie z zakładu pracy o okresie wykorzystanego zasiłku opiekuńczego

Pracownica zwróciła się do nas z wnioskiem o wypłatę zasiłku opiekuńczego na chore 15-letnie dziecko. We wniosku złożyła oświadczenie, że jej mąż wykorzystał w tym roku kalendarzowym 8 dni zwolnienia lekarskiego na chorą matkę. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy za okres zwolnienia od 13 do 17 lutego br.? Czy pracownica powinna dodatkowo dołączyć zaświadczenie z zakładu pracy męża o okresie zasiłku opiekuńczego, który wykorzystał jej mąż w tym roku kalendarzowym?

RADA
Pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego za cały okres zwolnienia. Nie powinni Państwo żądać od niej składania zaświadczenia z zakładu pracy męża. Pracownica ma obowiązek podać we wniosku o przyznanie tego zasiłku informację, czy i w jakim wymiarze został wykorzystany w tym roku zasiłek opiekuńczy przez innych członków rodziny.

UZASADNIENIE
Formularz wniosku o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad członkiem rodziny zawiera pytania dotyczące osoby, nad którą jest sprawowana opieka, a także okoliczności pozwalających na ustalenie uprawnień do zasiłku opiekuńczego.

Wniosek ten, zawierający oświadczenia odnoszące się do kwestii, od których zależy prawo do zasiłku opiekuńczego, jest wystarczającym dowodem na potwierdzenie tych okoliczności. Pracownik składając wniosek oświadcza pod odpowiedzialnością karną, że podane przez niego informacje są zgodne z rzeczywistością.

Okres, przez jaki przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego, jest ograniczony w danym roku kalendarzowym. W przypadku gdy opieka jest sprawowana nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat lub nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat, zasiłek opiekuńczy można otrzymać nie więcej niż za 60 dni w roku.

Gdy opieka jest sprawowana nad innym chorym członkiem rodziny, m.in. dzieckiem, które ukończyło 14 lat, zasiłek przysługuje za 14 dni sprawowania opieki w roku kalendarzowym. Wymiar zasiłku opiekuńczego dotyczy wszystkich osób, nad którymi jest sprawowana opieka i wszystkich osób, które tę opiekę sprawują.

W związku z tym okresy sprawowania opieki sumuje się niezależnie od tego, jak wiele osób wymagało opieki i ilu członków rodziny sprawowało nad nimi tę opiekę. Z tego powodu wymaga się, by osoba ubiegająca się o zasiłek opiekuńczy podała we wniosku informację, czy i ile dni tego zasiłku wykorzystali inni członkowie rodziny sprawujący opiekę, którzy nabyli z tego tytułu uprawnienia do zasiłku opiekuńczego.

Nie należy żądać dodatkowych zaświadczeń, gdy ustawodawca przewidział, że dowodem na potwierdzenie okoliczności jest oświadczenie. Oświadczenia i zaświadczenia mają równorzędną wartość dowodową przy ubieganiu się o świadczenia z ubezpieczenia społecznego z tytułu choroby i macierzyństwa. W związku z tym nie ma podstaw, aby uznać, że oświadczenie pracownicy o liczbie dni zasiłku opiekuńczego wykorzystanego przez ojca dziecka ze względu na konieczność zaopiekowania się chorą matką, które złożyła ona we wniosku, jest niewystarczające.
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama