Kategorie

Zaświadczenie z zakładu pracy o okresie wykorzystanego zasiłku opiekuńczego

Magdalena Wypijewska
Pracownica zwróciła się do nas z wnioskiem o wypłatę zasiłku opiekuńczego na chore 15-letnie dziecko. We wniosku złożyła oświadczenie, że jej mąż wykorzystał w tym roku kalendarzowym 8 dni zwolnienia lekarskiego na chorą matkę. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy za okres zwolnienia od 13 do 17 lutego br.? Czy pracownica powinna dodatkowo dołączyć zaświadczenie z zakładu pracy męża o okresie zasiłku opiekuńczego, który wykorzystał jej mąż w tym roku kalendarzowym?
RADA
Pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego za cały okres zwolnienia. Nie powinni Państwo żądać od niej składania zaświadczenia z zakładu pracy męża. Pracownica ma obowiązek podać we wniosku o przyznanie tego zasiłku informację, czy i w jakim wymiarze został wykorzystany w tym roku zasiłek opiekuńczy przez innych członków rodziny.

UZASADNIENIE
Formularz wniosku o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad członkiem rodziny zawiera pytania dotyczące osoby, nad którą jest sprawowana opieka, a także okoliczności pozwalających na ustalenie uprawnień do zasiłku opiekuńczego.

Wniosek ten, zawierający oświadczenia odnoszące się do kwestii, od których zależy prawo do zasiłku opiekuńczego, jest wystarczającym dowodem na potwierdzenie tych okoliczności. Pracownik składając wniosek oświadcza pod odpowiedzialnością karną, że podane przez niego informacje są zgodne z rzeczywistością.

Okres, przez jaki przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego, jest ograniczony w danym roku kalendarzowym. W przypadku gdy opieka jest sprawowana nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat lub nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat, zasiłek opiekuńczy można otrzymać nie więcej niż za 60 dni w roku.

Gdy opieka jest sprawowana nad innym chorym członkiem rodziny, m.in. dzieckiem, które ukończyło 14 lat, zasiłek przysługuje za 14 dni sprawowania opieki w roku kalendarzowym. Wymiar zasiłku opiekuńczego dotyczy wszystkich osób, nad którymi jest sprawowana opieka i wszystkich osób, które tę opiekę sprawują.

W związku z tym okresy sprawowania opieki sumuje się niezależnie od tego, jak wiele osób wymagało opieki i ilu członków rodziny sprawowało nad nimi tę opiekę. Z tego powodu wymaga się, by osoba ubiegająca się o zasiłek opiekuńczy podała we wniosku informację, czy i ile dni tego zasiłku wykorzystali inni członkowie rodziny sprawujący opiekę, którzy nabyli z tego tytułu uprawnienia do zasiłku opiekuńczego.

Nie należy żądać dodatkowych zaświadczeń, gdy ustawodawca przewidział, że dowodem na potwierdzenie okoliczności jest oświadczenie. Oświadczenia i zaświadczenia mają równorzędną wartość dowodową przy ubieganiu się o świadczenia z ubezpieczenia społecznego z tytułu choroby i macierzyństwa. W związku z tym nie ma podstaw, aby uznać, że oświadczenie pracownicy o liczbie dni zasiłku opiekuńczego wykorzystanego przez ojca dziecka ze względu na konieczność zaopiekowania się chorą matką, które złożyła ona we wniosku, jest niewystarczające.

Ponieważ dziecko pracownicy ukończyło 14 lat, prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje tylko w związku z jego chorobą i tylko przez 14 dni w roku kalendarzowym, przy czym liczba dni opieki dotyczy również innych członków rodziny, nad którymi była ona sprawowana.

Mąż Państwa pracownicy otrzymał zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorą matką za 8 dni, dlatego w tym roku kalendarzowym zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorymi dziećmi w wieku przekraczającym 14 lat i innymi chorymi członkami rodziny przysługuje jeszcze przez 6 dni (do wykorzystania 14-dniowego limitu).

Zwolnienie lekarskie, które dostarczyła pracownica, zostało wystawione na 5 dni, dlatego zasiłek opiekuńczy przysługuje za wszystkie dni tego zwolnienia. Prawo do zasiłku opiekuńczego z tego tytułu może przysługiwać już tylko za 1 dzień sprawowania opieki.

 
Podstawa prawna:
• art. 32, art. 33 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 363 ze zm.),
• § 18, § 20 oraz załącznik nr 5 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU 65, poz. 742 ze zm.).

 
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?