Prawo do zasiłku chorobowego mają nie tylko osoby, które ubezpieczeniu chorobowemu podlegają obowiązkowo. Niektóre osoby mogą przystąpić do ubezpieczenia dobrowolnie. Ubezpieczenie na wypadek choroby jest dla nich zabezpieczeniem w sytuacji, gdy przejściowo utracą możliwość wykonywania swojej pracy. Zasady, na jakich uwzględnia się przychód osiągany przez te osoby, ustalając podstawę wymiaru należnego im świadczenia, różnią się od zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracowników.
Osoby, które przystąpiły na swój wniosek do ubezpieczenia chorobowego, w razie choroby otrzymają zasiłek chorobowy. Do tego ubezpieczenia mogą przystąpić osoby, które ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają obowiązkowo i które:
• wykonują pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące,
Jeżeli ubezpieczony, dla którego nie została określona najniższa podstawa wymiaru składek, zachorował w pierwszym kalendarzowym miesiącu ubezpieczenia, a u płatnika składek nie ma innych ubezpieczonych, których przychód powinien zostać przyjęty, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się przychód osiągnięty przez ubezpieczonego bez uzupełniania.
Treść jest dostępna bezpłatnie, wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi