Czy pracownica musi wypełniać wniosek o zasiłek opiekuńczy, jeżeli pracuje z mężem w tym samym zakładzie
REKLAMA
RADA
Fakt, że oboje małżonkowie pracują w Państwa firmie, nie zwalnia pracownicy z obowiązku wypełnienia wszystkich dokumentów, na podstawie których ustala się prawo do zasiłku opiekuńczego. Zakres informacji podawany na wniosku o zasiłek opiekuńczy jest szerszy niż dane o małżonku pracownika. Dlatego pracownica powinna do zaświadczenia ZUS Z-15 dołączyć wypełniony wniosek o zasiłek opiekuńczy.
UZASADNIENIENa prawo do zasiłku opiekuńczego nie wpływa to, że rodzice dziecka są zatrudnieni w tym samym zakładzie pracy. W składanym wniosku o zasiłek ZUS Z-15 pracownik podaje także dane osoby, nad którą sprawuje opiekę, stopień pokrewieństwa.
We wniosku pracownica oświadcza m.in., czy są (lub nie ma) inni członkowie rodziny, którzy mogą zaopiekować się dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. Członkami rodziny są też inne osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. Dlatego może się zdarzyć, że rodzice dziecka pracują, ale w domu są np. dziadkowie, którzy nie pracują i mogą zająć się dzieckiem w czasie pracy rodziców.
Za każdym razem, gdy pracownik stara się o zasiłek opiekuńczy, powinien złożyć nowy wniosek.
WAŻNE!
Nie trzeba składać nowego wniosku, jeżeli zwolnienie lekarskie jest kontynuacją poprzedniego.
Wypełniony i podpisany wniosek o zasiłek opiekuńczy stwierdza, jak na dzień jego złożenia przedstawia się sytuacja pracownika. Dlatego złożenie wniosku jest konieczne w każdym przypadku na nowo. Dotyczy to także sytuacji, gdy oboje rodzice są zatrudnieni w tym samym zakładzie pracy.
Podstawa prawna:
- art. 32 ust. 1 i ust. 2, art. 34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
- § 18 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA