reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak przyjmować do podstawy wymiaru zasiłku dodatek za pracę w godzinach nocnych

Jak przyjmować do podstawy wymiaru zasiłku dodatek za pracę w godzinach nocnych

Od niedawna zajmuję się sprawami kadrowymi w przedsiębiorstwie, którego rodzaj działalności wymaga również pracy w porach nocnych. Pracownicy otrzymują w związku z tym dodatki na pracę w godzinach nocnych. Co zrobić z wypłacanym dodatkiem ustalając podstawę wymiaru zasiłku chorobowego? Czy należy przyjąć go do podstawy wymiaru zasiłku, czy powinnam dodatek uzupełnić w przypadku nieprzepracowania pełnego miesiąca? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

RADA
Dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku bez uzupełnienia. Świadczenie to przyjmuje się w kwocie faktycznie wypłaconej za miesiąc, za który przysługuje. Dodatek ten powinien być traktowany tak samo jak wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.

UZASADNIENIE
Jednym ze składników uwzględnianych w podstawie wymiaru zasiłku jest dodatek za pracę w porze nocnej. Jest to składnik, który nie przysługuje za wszystkie dni w miesiącu, lecz za te, w których pracownik wykonuje pracę w godzinach nocnych. Rozkład czasu pracy pracownika zatrudnionego na zmiany może być różny w poszczególnych okresach rozliczeniowych.

Dodatek za pracę w godzinach nocnych powinien być traktowany przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego tak jak wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Ma tutaj zastosowanie zasada, że dodatek ten należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie faktycznej wypłaconej za dany miesiąc, bez uzupełniania.

Przykład:
W zakładzie obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy. W lipcu 2007 r., z którego wynagrodzenie podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, pracownik przepracował 16 dni, a miał obowiązek przepracować 20 dni. Dodatkowo przez 3 dni wykonywał pracę w porze nocnej. Za pracę w godzinach nocnych otrzymał dodatek w wysokości 98,15 zł.
Wynagrodzenie pracownika za lipiec wyniosło 1733 zł. Pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie w wysokości 2000 zł. Dlatego do podstawy wymiaru należy wliczyć wynagrodzenie za lipiec 2007 r.:

• wynagrodzenie za pracę w wysokości stałej, wynikającej z umowy o pracę:
2000 zł × 15,71% (składki na ubezpieczenia społeczne) = 314,20 zł,
2000 zł – 314,20 zł = 1685,80 zł;

• dodatek za pracę w godzinach nocnych w wysokości:
98,15 zł × 15,71% (składki na ubezpieczenia społeczne) = 15,42 zł,
98,15 zł – 15,42 zł = 82,73 zł;
1685,80 zł + 82,73 zł = 1768,53 zł.

Składniki wynagrodzenia podlegające uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, przysługujące za okresy miesięczne, wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, bez względu na to, kiedy faktycznie zostały wypłacone.

Jeżeli czas pracy pracownika został rozliczony np. w następnym miesiącu, ale wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych przysługuje za konkretny miesiąc, to niezależnie, kiedy zostało rozliczone i wypłacone, przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków wlicza się je w miesiącu, za który przysługuje.


Podstawa prawna:
• art. 36, art. 38, art. 41, art. 42 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama