reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku pracownicy w miesiącu, w którym przez jego część była na urlopie macierzyńskim

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku pracownicy w miesiącu, w którym przez jego część była na urlopie macierzyńskim

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim. Po 2 miesiącach od powrotu do pracy z urlopu zachorowała. Jak należy liczyć podstawę wymiaru zasiłku? Czy wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownica miała tydzień macierzyńskiego, a dalszą część miesiąca świadczyła pracę, należy wziąć do podstawy wymiaru zasiłku?

RADA
W tym przypadku przerwa między kolejnymi zasiłkami była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, dlatego podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie należy ustalać na nowo.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru wynagrodzenia i zasiłku ustala się dla pracownika z wynagrodzenia, które otrzymał w zakładzie pracy za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc niezdolności do pracy.

W przypadku gdy pracownik z powodów usprawiedliwionych nie pracował przez część miesiąca, to wynagrodzenie za ten miesiąc wlicza się do podstawy wymiaru po jego uzupełnieniu. Nie wlicza się wynagrodzenia z tego miesiąca, w którym pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy.

Raz ustalona podstawa wymiaru jest przyjmowana przy ustalaniu prawa do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku, które powstało po przerwie w ciągu 3 miesięcy kalendarzowych. Tak jest w przypadku Państwa pracownicy. Po wykorzystaniu urlopu i zasiłku macierzyńskiego pracownica wróciła do pracy. Przepracowała 2 miesiące i zachorowała. Nie minęły 3 miesiące kalendarzowe między kolejnymi niezdolnościami do pracy. Oznacza to, że podstawa wymiaru zasiłku chorobowego będzie taka sama jak ustalona wcześniej dla zasiłku macierzyńskiego. Nie należy jej obliczać na nowo.

Przykład:
Pracownica do 10 października 2006 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Tego dnia upłynął 182-dniowy okres zasiłkowy. Od 11 października 2006 r. do 3 stycznia 2007 r. pobierała świadczenie rehabilitacyjne. Podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego była podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, ponieważ wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru w IV kwartale 2006 r. był niższy niż 100%. Od 4 stycznia do 9 maja 2007 r. była na urlopie i zasiłku macierzyńskim, do którego przyjęto podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego. Po urlopie pracownica wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy do 1 czerwca 2007 r. Dziecko pracownicy zachorowało 5 czerwca i otrzymała na nie zwolnienie lekarskie. W tym przypadku podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego będzie taka sama jak wcześniej zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłku macierzyńskiego.

WAŻNE!
Jeżeli zmienił się etat pracownika, podstawę wymiaru należy ustalić na nowo.


Podstawa prawna:

  • art. 40, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama