reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jaki stosować wskaźnik waloryzacji ustalając podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego

Jaki stosować wskaźnik waloryzacji ustalając podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego

Pracownikowi 25 marca br. upłynął 182-dniowy okres zasiłkowy. Badanie lekarza orzecznika ZUS zostało wyznaczone na 10 kwietnia. Lekarz orzecznik przyznał pracownikowi świadczenie rehabilitacyjne na 4 miesiące. Jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego pracownika? Czy zwaloryzować podstawę wymiaru wskaźnikiem waloryzacji, który obowiązuje w kwietniu 2007 r.?

RADA
Podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego tego pracownika jest kwota, która była podstawą do ustalania wysokości zasiłku chorobowego. Nie należy jej waloryzować wskaźnikiem obowiązującym w kwietniu br., ponieważ świadczenie przysługuje od marca br. (w marcu wskaźnik waloryzacji nie przekroczył 100%).

UZASADNIENIE
Podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego po jej zwaloryzowaniu. Ustalając podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego stosuje się wskaźnik waloryzacji obowiązujący w dniu, od którego przyznano prawo do tego świadczenia.

Nie decyduje tutaj wskaźnik obowiązujący w miesiącu przeprowadzenia badania przez lekarza orzecznika w celu ustalenia uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego, ani miesiąc wydania przez ZUS decyzji o przyznaniu świadczenia.

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego jest przyznawane od dnia następnego po upływie okresu zasiłkowego. Dlatego Państwa pracownik ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego od 26 marca br.

Wysokość należnego mu świadczenia należałoby ustalić od podstawy wymiaru zasiłku chorobowego zwaloryzowanej wskaźnikiem obowiązującym w marcu br. Jednak w tym miesiącu wskaźnik waloryzacji był niższy niż 101% (w pierwszym kwartale 2007 r. wynosił 97,4%). Podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego pracownika będzie niezwaloryzowana podstawa wymiaru pobieranego wcześniej zasiłku chorobowego.

W II kwartale 2007 r. wskaźnik waloryzacji, który stosuje się do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, wynosi 109,7%. Wskaźnik ten należy stosować wyłącznie w przypadku ustalania wysokości świadczenia rehabilitacyjnego, które zostanie przyznane od dnia przypadającego w drugim kwartale. Zmiana tego wskaźnika nie ma wpływu na podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego przyznanego wcześniej.

Przykład:
Pracownik, który przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym od 2 stycznia do 1 kwietnia br., otrzymał decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego na kolejne 3 miesiące, tj. na okres od 2 kwietnia do 30 czerwca br. Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego była obliczana od podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, który pracownik pobierał do 1 stycznia br.
Podstawy tej nie zwaloryzowano, ponieważ pierwszy dzień okresu, na który przyznano prawo do świadczenia, przypadał w I kwartale 2007 r., tj. w kwartale, w którym wskaźnik waloryzacji nie przekroczył 100%.
Fakt, że w II kwartale br. wskaźnik wynosi 109,7% i że w tym kwartale została wydana decyzja przyznająca świadczenie rehabilitacyjne na kolejny okres, nie wpływa na podstawę wymiaru świadczenia (tj. nie można jej przeliczyć przy zastosowaniu nowego wskaźnika).


Podstawa prawna:
• art. 18 ust. 1, art. 19 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
• obwieszczenie Prezesa ZUS z 21 listopada 2006 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2007 r. (MP nr 87, poz. 911),
• obwieszczenie Prezesa ZUS z 15 lutego 2007 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2007 r. (MP nr 14, poz. 145).

 
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama