reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy osoba, która pracuje we Włoszech, po rozwiązaniu umowy o pracę może kontynuować dobrowolnie ubezpieczenia społeczne w Polsce

Czy osoba, która pracuje we Włoszech, po rozwiązaniu umowy o pracę może kontynuować dobrowolnie ubezpieczenia społeczne w Polsce

Od 1 lipca 2007 r. zostałam zatrudniona we Włoszech w tamtejszej firmie na podstawie umowy o pracę, która rozwiąże się z końcem tego roku. Jednocześnie opłacałam w Polsce składki na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Czy po powrocie do Polski będę mogła kontynuować dobrowolne ubezpieczenia?

RADA

Po rozwiązaniu umowy o pracę z włoskim pracodawcą może Pani po powrocie do Polski kontynuować dobrowolne ubezpieczenia społeczne.

UZASADNIENIE

Obywatel polski, który wykonywał pracę za granicą w firmie zagranicznej, może po ustaniu tych ubezpieczeń kontynuować je dobrowolnie. Dotyczy to tylko ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, nie obejmuje natomiast ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego.

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe mogą być kontynuowane, jeśli osoba ubezpieczona nie ma innego tytułu, który rodziłby obowiązek ubezpieczeń. Oznacza to, że z chwilą, kiedy np. podjęłaby Pani pracę na terenie Polski, utraciłaby Pani prawo do objęcia dobrowolnymi ubezpieczeniami.

Po powrocie do Polski w terminie 30 dni od ustania tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń powinna Pani złożyć w ZUS wniosek na druku ZUS ZUA z odpowiednim kodem 19 00 xy (x - ustalone lub nie prawo do emerytury/renty, y - stopień niepełnosprawności). Ubezpieczeniom dobrowolnym podlega się od dnia wskazanego we wniosku. Data określona we wniosku nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku.

Osoba ubezpieczona ma również obowiązek złożyć deklarację rozliczeniową ZUS DRA oraz opłacić składki na ubezpieczenia za dany miesiąc w terminie do 10. dnia następnego miesiąca. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli ubezpieczenia trwały tylko przez część miesiąca, kwotę najniższej podstawy wymiaru składek zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom.

Ubezpieczenia ustają od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń (ZUS ZWUA), jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym ten wniosek został złożony. Ubezpieczenia dobrowolne ustają także w przypadku, gdy powstanie tytuł do ubezpieczeń obowiązkowych.

Osoba, która kontynuowała ubezpieczenia dobrowolnie i która z powodu opłacenia składek po terminie lub w niepełnej wysokości przestała podlegać ubezpieczeniom, nie może ponownie złożyć wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami.

Podstawa prawna:

  • art. 7 pkt 3 oraz art. 10, art. 36 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • załącznik nr 1 do rozporządzenia z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 149, poz. 982 ze zm.).

Małgorzata Kozłowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Samborska

Radca Prawny w kancelarii prawnej Accace Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama