reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak liczyć wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego

Jak liczyć wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego

Pracownica urodziła dziecko 27 grudnia 2006 r. Jest to jej pierwsze dziecko. Zwróciła się do nas z wnioskiem o urlop i zasiłek macierzyński, ale w wymiarze 113 dni (16 tygodni). Czy na taki okres możemy udzielić urlopu i wypłacić zasiłek macierzyński? Jak prawidłowo liczyć 16 tygodni, przez które przysługuje zasiłek macierzyński?

RADA
Pracownicy przysługuje urlop i zasiłek macierzyński w wymiarze 18 tygodni. Tydzień urlopu i zasiłku macierzyńskiego jest równy 7 dniom. Dlatego przysługuje jej świadczenie za 126 dni.

UZASADNIENIE
Wyższy wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego wynika z nowelizacji Kodeksu pracy i ustawy zasiłkowej. Ustawa nowelizująca weszła w życie 19 grudnia 2006 r. i wydłużyła wymiar urlopu i zasiłku o 2 tygodnie.

Obecnie pracownikom przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
• 18 tygodni – przy pierwszym porodzie,
• 20 tygodni – przy każdym następnym,
• 28 tygodni – w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Dlatego Państwa pracownicy przysługuje 18, a nie 16 tygodni urlopu macierzyńskiego i za ten okres należy jej wypłacić zasiłek macierzyński.

W związku z wątpliwościami, które pojawiły się w sprawie liczenia okresu, za jaki należy wypłacać zasiłek macierzyński, ustawodawca zajął stanowisko również w tej sprawie.

WAŻNE!
Tydzień urlopu macierzyńskiego odpowiada 7 dniom kalendarzowym.

Uregulowanie tej kwestii pozwoli wyeliminować rozbieżności, które pojawiły się przy interpretowaniu tych przepisów. Na przykład Sąd Okręgowy w Poznaniu, który rozpatrywał apelację w sprawie liczenia okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego, w wyroku z 10 czerwca 2005 r. (sygn. akt VIII Ua 16/05) uznał za prawidłowe stanowisko, zgodnie z którym termin urlopu macierzyńskiego jest objęty regulacją Kodeksu cywilnego, do której odsyłają przepisy Kodeksu pracy.

Uznał bowiem, że zasiłek należy wypłacać za okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu udzielonego na zasadach urlopu macierzyńskiego. W praktyce oznaczało to wypłatę zasiłku macierzyńskiego za 1 dzień więcej.

Państwa pracownica urodziła pierwsze dziecko 27 grudnia 2006 r., czyli już po wejściu w życie znowelizowanych przepisów. W związku z tym przysługuje jej o 2 tygodnie wyższy wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Wymiar przysługującego pracownicy urlopu wynosi zatem 18 tygodni, co przeliczamy na 126 dni (nowelizacja jednoznacznie ustala, jak liczymy okres urlopu macierzyńskiego, a tym samym w tym zakresie nie ma już zastosowania odesłanie do Kodeksu cywilnego zawarte w Kodeksie pracy.


Podstawa prawna:
• art. 1 pkt 1, pkt 3 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 221, poz. 1615).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nina Skórska- Książek

ekspert z zakresu prawa gospodarczego i prawa pracy, specjalista w zakresie obsługi spółek prawa handlowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama