REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy lekarz powinien wystawić duplikat zwolnienia lekarskiego w przypadku więcej niż jednego płatnika zasiłku

Magdalena Wypijewska

REKLAMA

Nasz pracownik wraca z urlopu bezpłatnego 1 maja br. W czasie urlopu pracował u innego pracodawcy. Powiedział nam, że ma zwolnienie lekarskie do 4 maja. Okazało się, że zwolnienie lekarskie obejmuje okres od 23 kwietnia do 4 maja. Czy powinniśmy poprosić o duplikat wystawionego zwolnienia, czy poprosić lekarza, żeby wystawił jeszcze jedno zwolnienie lekarskie na okres od 1 do 4 maja, tak, żebyśmy mogli pracownikowi wypłacić należny zasiłek?

RADA
Powinni Państwo poprosić pracownika o przyniesienie nowego zwolnienia lekarskiego za okres od 23 kwietnia do 4 maja, ponieważ podstawą wypłaty należnego pracownikowi zasiłku chorobowego jest pierwsza zielona kopia zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA, na której znajdują się dane pracodawcy (NIP, REGON, nazwa firmy).

UZASADNIENIE

Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy z powodu choroby jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku o symbolu ZUS ZLA. Jest ono wystawiane z dwiema kopiami. Pierwsza kopia (zielona) jest dla ubezpieczonego, który składa ją u płatnika zasiłku.

UWAGA
Na wniosek osoby, która ma więcej niż jednego płatnika zasiłku, lekarz wystawia odpowiednią liczbę zwolnień.
Zwolnienie lekarskie wystawione dla jednego płatnika zasiłku nie może być podstawą wypłaty zasiłku chorobowego przez innego płatnika. Na druku zaświadczenia lekarskiego są wykazane dane identyfikujące płatnika składek. Zasiłek chorobowy może wypłacić tylko ten płatnik, dla którego zostało wydane zwolnienie, tj. ten, którego dane identyfikujące zostały wykazane na zwolnieniu.

W związku z tym Państwa pracownik powinien wystąpić do lekarza, który wystawił mu zwolnienie na ten okres, o wydanie drugiego zwolnienia z uwzględnieniem danych identyfikujących Państwa zakład pracy.

Istnieją ograniczenia terminu wystawiania zwolnień lekarskich, które powinno być wystawione:
- od dnia badania lub od dnia następnego po dniu badania,
- na okres do 3 dni poprzedzających dzień badania, jeżeli wyniki badania wykazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy,
- na okres dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień badania - gdy wystawia je lekarz psychiatra, który stwierdził lub podejrzewa zaburzenia psychiczne ograniczające zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.

Ograniczenia te nie mają jednak zastosowania w razie, gdy pracownik otrzymał już jedno zwolnienie w odpowiednim terminie i występuje o drugie zwolnienie na ten sam okres w celu wypłaty zasiłku przez drugiego płatnika.

UWAGA
Zwolnienia lekarskie wystawiane dla kilku płatników obejmują te same okresy, bez względu na uprawnienia do zasiłku na podstawie tych zwolnień.


Pracownikowi nie należy się zasiłek chorobowy za okres od 23 do 30 kwietnia, ponieważ niezdolność do pracy przypada na okres urlopu bezpłatnego. Nie zmienia to jednak faktu, że zwolnienie lekarskie, jakie lekarz wystawi, obejmować będzie również ten okres. Na podstawie takiego zwolnienia należy wypłacić zasiłek chorobowy za okres niezdolności do pracy przypadający po powrocie pracownika z urlopu bezpłatnego, tj. od 1 do 4 maja br.

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA