reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy lekarz powinien wystawić duplikat zwolnienia lekarskiego w przypadku więcej niż jednego płatnika zasiłku

Czy lekarz powinien wystawić duplikat zwolnienia lekarskiego w przypadku więcej niż jednego płatnika zasiłku

Nasz pracownik wraca z urlopu bezpłatnego 1 maja br. W czasie urlopu pracował u innego pracodawcy. Powiedział nam, że ma zwolnienie lekarskie do 4 maja. Okazało się, że zwolnienie lekarskie obejmuje okres od 23 kwietnia do 4 maja. Czy powinniśmy poprosić o duplikat wystawionego zwolnienia, czy poprosić lekarza, żeby wystawił jeszcze jedno zwolnienie lekarskie na okres od 1 do 4 maja, tak, żebyśmy mogli pracownikowi wypłacić należny zasiłek?

RADA
Powinni Państwo poprosić pracownika o przyniesienie nowego zwolnienia lekarskiego za okres od 23 kwietnia do 4 maja, ponieważ podstawą wypłaty należnego pracownikowi zasiłku chorobowego jest pierwsza zielona kopia zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA, na której znajdują się dane pracodawcy (NIP, REGON, nazwa firmy).

UZASADNIENIE

Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy z powodu choroby jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku o symbolu ZUS ZLA. Jest ono wystawiane z dwiema kopiami. Pierwsza kopia (zielona) jest dla ubezpieczonego, który składa ją u płatnika zasiłku.

UWAGA
Na wniosek osoby, która ma więcej niż jednego płatnika zasiłku, lekarz wystawia odpowiednią liczbę zwolnień.
Zwolnienie lekarskie wystawione dla jednego płatnika zasiłku nie może być podstawą wypłaty zasiłku chorobowego przez innego płatnika. Na druku zaświadczenia lekarskiego są wykazane dane identyfikujące płatnika składek. Zasiłek chorobowy może wypłacić tylko ten płatnik, dla którego zostało wydane zwolnienie, tj. ten, którego dane identyfikujące zostały wykazane na zwolnieniu.

W związku z tym Państwa pracownik powinien wystąpić do lekarza, który wystawił mu zwolnienie na ten okres, o wydanie drugiego zwolnienia z uwzględnieniem danych identyfikujących Państwa zakład pracy.

Istnieją ograniczenia terminu wystawiania zwolnień lekarskich, które powinno być wystawione:
- od dnia badania lub od dnia następnego po dniu badania,
- na okres do 3 dni poprzedzających dzień badania, jeżeli wyniki badania wykazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy,
- na okres dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień badania - gdy wystawia je lekarz psychiatra, który stwierdził lub podejrzewa zaburzenia psychiczne ograniczające zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.

Ograniczenia te nie mają jednak zastosowania w razie, gdy pracownik otrzymał już jedno zwolnienie w odpowiednim terminie i występuje o drugie zwolnienie na ten sam okres w celu wypłaty zasiłku przez drugiego płatnika.

UWAGA
Zwolnienia lekarskie wystawiane dla kilku płatników obejmują te same okresy, bez względu na uprawnienia do zasiłku na podstawie tych zwolnień.


Pracownikowi nie należy się zasiłek chorobowy za okres od 23 do 30 kwietnia, ponieważ niezdolność do pracy przypada na okres urlopu bezpłatnego. Nie zmienia to jednak faktu, że zwolnienie lekarskie, jakie lekarz wystawi, obejmować będzie również ten okres. Na podstawie takiego zwolnienia należy wypłacić zasiłek chorobowy za okres niezdolności do pracy przypadający po powrocie pracownika z urlopu bezpłatnego, tj. od 1 do 4 maja br.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama