reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > W jakim terminie przedawnia się prawo do zasiłku chorobowego dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą

W jakim terminie przedawnia się prawo do zasiłku chorobowego dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Od 2000 r. prowadzę działalność gospodarczą. Wcześniej zatrudniałem kilku pracowników wraz z księgową, ale zakres świadczonych usług zmniejszył się, dlatego teraz sprawy kadrowo-płacowe prowadzę sam. W ubiegłym roku zachorowałem i w związku z tym przez kilka miesięcy otrzymywałem zasiłek chorobowy z ZUS. Ostatnio przy porządkowaniu dokumentów znalazłem zwolnienie lekarskie na okres 20 dni, które nie zostało dostarczone do ZUS. Ostatni dzień tego zwolnienia minął 5 grudnia 2006 r. Dowiedziałem się, że nie powinienem tego zwolnienia przekazywać do ZUS, bo i tak zasiłek się przedawnił. Podobno jest tak, że ZUS doliczy 180 dni do dnia następującego po ostatnim dniu zwolnienia i stwierdzi, że roszczenie to uległo przedawnieniu. Czy to prawda?

RADA
Prawo do zasiłku chorobowego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Dlatego w Pana przypadku ZUS odmówi wypłaty zasiłku chorobowego. Termin przedawnienia minął 5 czerwca 2007 r.


UZASADNIENIE
Jeżeli niezgłoszenie roszczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego, to termin przedawnienia liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia. W Pana przypadku nie można jednak uznać, że niedostarczenie zwolnienia nastąpiło z przyczyn niezależnych od Pana, ponieważ zapomniał Pan o dostarczeniu tego dokumentu do ZUS. Takiej okoliczności nie można uważać za przeszkodę uniemożliwiającą dostarczenie zwolnienia we właściwym czasie.

Zasiłek chorobowy jest wypłacany przez ZUS na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień do niego danej osoby. Zasadą jest, że zasiłki nie powinny być wypłacane później niż w ciągu 30 dni od złożenia przez osobę ubezpieczoną wszystkich dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Jeżeli jednak uprawnienia do zasiłku chorobowego nie zostałyby ustalone z przyczyn leżących po stronie ubezpieczonego, to roszczenie o wypłatę tych świadczeń przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłki te przysługiwały.

Do ustalenia, czy prawo do zasiłku przedawniło się, lub stwierdzenia, że prawo to jeszcze istnieje, termin 6 miesięcy ustala się na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którym terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.

Przykład:
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą otrzymała od lekarza leczącego zwolnienie lekarskie na okres od 1 do 31 sierpnia 2006 r. Zwolnienia od razu nie złożyła w ZUS, ponieważ wyjechała do córki nad morze, aby odpocząć, a po powrocie, gdy zwolnienie już się skończyło, zaczęła pracować i zapomniała o nim. 2 maja 2007 r. zgłosiła się w ZUS, dostarczyła zwolnienie i zgłosiła roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego za okres objęty zwolnieniem.
W tym przypadku termin 6 miesięcy minął 28 lutego 2007 r. Ostatnim dniem zwolnienia był 31 sierpnia 2006 r., więc termin 6-miesięczny minął 28 lutego br., ponieważ jest to ostatni dzień szóstego miesiąca, mimo że nie odpowiada początkowemu dniowi terminu, tj. 31. Luty w 2007 r. miał tylko 28 dni. Nie było również przeszkód, aby zwolnienie lekarskie dostarczyć do ZUS w terminie.


Podstawa prawna:

  • art. 67 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 57 § 3, art. 180 Kodeksu postępowania administracyjnego,
  • art. 123 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama