REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy za zleceniobiorcę płaci się składki na FP i FGŚP

Iwona Wielgopolanin

REKLAMA

Opłacam za siebie niższe składki na ZUS (liczę je od 30% minimalnego wynagrodzenia). Do tej pory nie zatrudniałam żadnego pracownika. Od 15 listopada br. zatrudniam jedną osobę na podstawie umowy zlecenia. Od przychodów z tej umowy naliczam składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Czy powinnam za zleceniobiorcę płacić również składkę na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jeżeli zgodnie z umową osoba ta ma zarabiać miesięcznie 1500 zł (za listopad wynagrodzenie zostanie wypłacone w wysokości 750 zł)?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Będzie Pani miała obowiązek opłacania za tę osobę składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Natomiast nie dotyczy Pani obowiązek opłacania za tę osobę składek na Fundusz Pracy - ani za listopad, ani za późniejsze miesiące.

 

UZASADNIENIE
Zarówno składki na FP, jak i na FGŚP opłaca się od przychodów objętych obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Obowiązek opłacania składek na obydwa fundusze mają m.in. pracodawcy, ale definicja pracodawcy w każdym przypadku jest inna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składki na FGŚP opłaca pracodawca, za którego uważa się m.in. przedsiębiorcę, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w tym osoba fizyczna. Taki pracodawca płaci składki za osoby, które zatrudnia na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, czy umowy o pracę nakładczą - jeśli z tego tytułu zatrudnione osoby podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Nie ma w tym przypadku znaczenia wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Istotny jest tylko obowiązkowy charakter tych ubezpieczeń.

Inaczej jest uregulowany obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy. Składki na ten fundusz opłaca się również od przychodów objętych obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, ale pod warunkiem, że podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia jest co najmniej równa - w przeliczeniu na okres miesiąca - kwocie minimalnego wynagrodzenia (w 2007 r. 936 zł lub 80% tej kwoty w przypadku pracowników w pierwszym roku ubezpieczenia).

Zleceniobiorca, którego Pani zatrudnia, spełnia ten warunek, bo w umowie zlecenia określono jego wynagrodzenie w miesięcznej wysokości 1500 zł. Jest to kwota wyższa od minimalnego wynagrodzenia. Spełniałby warunki do zapłacenia za niego składki na FP również za listopad (mimo że za ten miesiąc otrzyma wynagrodzenie w wysokości niższej od minimalnego wynagrodzenia), ponieważ w przeliczeniu na okres miesiąca kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest wyższa od minimalnego wynagrodzenia (1500 zł > 936 zł).

W tym przypadku nie powstanie jednak obowiązek płacenia składek na FP za zleceniobiorcę. Składki na FP opłacają bowiem wyłącznie podmioty do tego zobowiązane, do których Pani nie należy.

REKLAMA

Zgodnie z art. 104 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.) obowiązek opłacania składek na FP mają pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne posiadające lub nieposiadające osobowości prawnej. Od 1 listopada 2005 r. za pracodawcę uznaje się - zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 25 tej ustawy - wyłącznie taką osobę fizyczną, która zatrudnia przynajmniej jedną osobę na podstawie umowy o pracę. Jedyną pracującą dla Pani osobą jest zleceniobiorca, więc nie jest Pani pracodawcą w rozumieniu tej ustawy, w związku z czym nie ma Pani obowiązku płacenia za tę osobę składek na FP.


Podstawa prawna:
• art. 2 ust. 1 pkt 25, art. 104 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.),
• art. 4 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.),
• art. 2 ust. 1 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121),
• rozporządzenie z 12 września 2006 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2007 r. (DzU nr 171, poz. 1227).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

MEN: kontrole, czy nauczyciele się doskonalą. Zapraszamy min B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło, że kuratorzy będą monitorować realizację zadań związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli w szkołach, które osiągają najniższe wyniki w egzaminie ósmoklasisty. Nauczyciele z kolei pytają, jak mają osiągać dobre wyniki, pracując w klasach, które są zbyt liczne i niedoinwestowane.

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

REKLAMA

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

REKLAMA

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

REKLAMA