Kategorie

Czy jednostka badawczo-rozwojowa ma obowiązek płacenia za pracowników składek na FGŚP

Iwona Wielgopolanin
Jesteśmy jednostką badawczo-rozwojową. Prowadzimy działalność gospodarczą. Czy to prawda, że w związku ze zmianą ustawy, która od 10 sierpnia 2007 r. umożliwia ogłoszenie upadłości naszej jednostki, powinniśmy płacić składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

RADA

Jeśli Państwa jednostka nie prowadzi badań naukowych ani prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych, za pracowników jednostki należy opłacać składki na FGŚP od 10 sierpnia br. Podstawę wymiaru składki za sierpień należało zmniejszyć proporcjonalnie o przychód należny za okres od 1 do 9 sierpnia br.

UZASADNIENIE
Obowiązek opłacania składek na FGŚP dotyczy podmiotów, które jednocześnie:
• posiadają status przedsiębiorcy w rozumieniu art. 5 ust. 2 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze,
• posiadają zdolność upadłościową,
• zatrudniają pracowników.

Od 10 sierpnia 2007 r. obowiązuje ustawa z 5 lipca 2007 r. o zmianie ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych. Skutkiem jednej z wprowadzonych zmian jest możliwość prowadzenia przez jednostki badawczo-rozwojowe działalności gospodarczej na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie i formach określonych w statutach tych jednostek. W stosunku do tych jednostek może być ogłoszona upadłość. Możliwość ogłoszenia upadłości nie dotyczy tylko tych jednostek, które prowadzą badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk medycznych uczestniczących w systemie ochrony zdrowia oraz jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Państwa jednostka badawczo-rozwojowa prowadzi działalność gospodarczą. Jeśli przedmiotem działalności jednostki nie są badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk medycznych, to jednostka od 10 sierpnia br. posiada zdolność upadłościową. Od tego dnia ma zatem obowiązek opłacać za zatrudnionych pracowników składki na FGŚP.

Ponieważ znowelizowane przepisy weszły w życie 10 sierpnia 2007 r., składki na FGŚP za sierpień 2007 r. powinny zostać naliczone od podstawy wymiaru ustalonej od wynagrodzenia należnego za okres po 9 sierpnia br.

PRZYKŁAD

Instytut zajmujący się między innymi produkcją szkieł optycznych ma statut państwowej jednostki rozwojowo- badawczej. W sierpniu zatrudniał 15 pracowników produkcyjnych, 10 pracowników pozostałego personelu oraz 5 zleceniobiorców, którzy podlegali ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym obowiązkowo. Łącznie w sierpniu 2007 r. wypłacone wynagrodzenia za te osoby wyniosły 57 800,50 zł. Za sierpień 2007 r. Instytut nie naliczył i nie wpłacił składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dlatego deklarację rozliczeniową za sierpień 2007 r. należy skorygować oraz naliczyć i opłacić składkę na FGŚP za zatrudnione osoby proporcjonalnie do okresu, za jaki są zobowiązane do płacenia składki w tym miesiącu:

  57 800,50 zł : 31 dni = 1864,53 zł,

1864,53 zł × 22 dni = 41 019,66 zł,

41 019,66 zł - to podstawa wymiaru składek na FGŚP za sierpień 2007 r.

41 019,66 zł × 0,10% = 41,02 zł.

Instytut powinien zapłacić składkę na FGŚP za sierpień 2007 r. w wysokości 41,02 zł wraz z ewentualnymi odsetkami za zwłokę, chyba że nie przekraczają kwoty 6,60 zł.

Do ZUS za sierpień 2007 r. należy złożyć deklarację korygującą, ponieważ podstawę wymiaru składek stanowi suma przychodów, które stanowiły podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Nie stosuje się tu ograniczenia podstawy wymiaru do 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które obowiązuje w roku kalendarzowym.

Natomiast nie należy korygować raportów rozliczeniowych za sierpień 2007 r. za osoby ubezpieczone, ponieważ podstawę wymiaru składek i składkę na FGŚP wykazuje się wyłącznie w deklaracji rozliczeniowej.

Jeśli Państwa jednostka nie odprowadziła składek na FGŚP za sierpień, wrzesień i październik br., należy sporządzić korektę deklaracji rozliczeniowych za te miesiące naliczając w nich składki na ten fundusz (należne za zatrudnione osoby objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi) oraz wpłacić zaległe składki na FGŚP wraz z ewentualnymi odsetkami za zwłokę.


Podstawa prawna:
• art. 5 ust. 2 ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze z 28 lutego 2003 r. (DzU nr 60, poz. 535 ze zm.),
• art. 1 ust. 3, art. 13-19 ustawy z 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (DzU z 2001 r. nr 33, poz. 388 ze zm.),
• art. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy z 5 lipca 2007 r. o zmianie ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych (DzU nr 134, poz. 934),
• art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.),
• art. 2 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracownicych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121).

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.