REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie bonów towarowych

REKLAMA

Przekazanie pracownikom bonów towarowych spowoduje konieczność zapłaty podatku dochodowego. Wartość bonów towarowych jest uznawana za przychód ze stosunku pracy.

Pojęcie bonów występuje w przepisach podatkowych i w zależności od tego, z jakim podatkiem mamy do czynienia, wywołuje określone skutki. Ustawodawca nie zawarł w ustawach podatkowych legalnej definicji bonu. Inaczej mówiąc, nie określił wprost, co przez to pojęcie należy rozumieć. Organy podatkowe w razie potrzeby odwołują się do jego słownikowego znaczenia. Bon to dowód uprawniający do otrzymania w oznaczonym terminie pewnych towarów, sumy pieniędzy lub korzystania z usług.

Autopromocja

Podatek od pracownika

Na tle przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych bony niestety wiążą się z koniecznością zapłaty podatku. Przekazanie bonu towarowego na rzecz pracowników spowoduje konieczność wywiązania się z obowiązku podatkowego. Co prawda ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera też obszerny katalog zwolnień, jednak w zakresie bonów zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku zostało bardzo ściśle i wąsko określone. Ustawa stanowi, że zwolnieniu przedmiotowemu od podatku dochodowego podlega wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; według tego przepisu rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. W związku z tym otrzymane przez pracowników bony towarowe podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zwolnieniu podlegają świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł. Oznacza to, że podatku nie trzeba będzie płacić, jeżeli wartość bonów otrzymanych w ciągu roku nie przekroczy kwoty limitu. Jest tylko jeden problem. Zwolnienie dotyczy tylko świadczeń na rzecz emerytów i rencistów, które otrzymują oni w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych. Bony przekazane emerytom i rencistom (byłym pracownikom) w granicach limitu będą objęte zwolnieniem.

Bony przekazane pracownikom będą zaś podlegały opodatkowaniu jako świadczenie ze stosunku pracy. Co prawda ustawodawca zwolnił od podatku dochodowego wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, które zostały sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Ale, po pierwsze, zwolnienie ograniczono rocznym limitem 380 zł. A po drugie, przepis jasno stanowi, że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. W praktyce oznacza to, że pracodawca może bez podatku przekazać na rzecz pracownika świadczenia rzeczowe do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym wartości 380 zł, pod warunkiem że zostały one sfinansowane w całości ze wskazanych wyżej funduszy i, że nie są to bony, talony itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca jako płatnik będzie musiał opodatkować i pobrać podatek od nadwyżki ponad limit świadczeń rzeczowych przekazanych na rzecz pracownika, a także od wartości przekazanych bonów, które nie są traktowane jako świadczenie rzeczowe. Dla pracownika będzie to bowiem przychód ze stosunku pracy, opodatkowany według zasad ogólnych, czyli skali podatkowej.

Bon bez VAT

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą również spotykają się z bonami towarowymi. W wielu branżach bony stanowią element strategii promocyjnej, który ma zachęcić klienta czy kontrahenta do skorzystania z usług danej firmy. Pojawia się jednak problem, jakie skutki przekazanie i realizacja bonu wywołuje na gruncie ustawy o VAT.

Trzeba przypomnieć, że zgodnie z nową ustawą z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlegają:
• odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
• eksport towarów;
• import towarów;
• wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
• wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Towarem są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu VAT, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Dostawa towarów w rozumieniu ustawy o VAT to przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Żeby sprawdzić, jaki należy traktować przekazanie bonu towarowego, należy przypomnieć także definicję świadczenia usług. Jest to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Ponieważ bon towarowy jest dokumentem uprawniającym posiadacza do nabycia towarów w oznaczonym terminie, w określonym miejscu (firmie) nie może być uznany za towar w rozumieniu ustawy o VAT. Jest to tylko dokument uprawniający do zakupu określonych towarów. Jest on substytutem pieniądza. Przekazanie bonu nie będzie też ani świadczeniem usługi, ani dostawą towarów. Dlatego otrzymanie bonu towarowego nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Koszty uzyskania

Firmy, które wykorzystują bony towarowe jako nagrody dla kontrahentów w ramach akcji promocyjnych, mogą wydatki z tym związane zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Wszystko zależy od tego, czy podatnik będzie potrafił wskazać, że wydatki miały związek z przychodem firmy. Obecnie jest to nieco łatwiejsze. Należy podkreślić, że od 1 stycznia 2007 r. definicja kosztów została poszerzona o koszty poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Z definicji wynika, że podatnik podatku od osób prawnych ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, pod warunkiem że mają one pośredni lub bezpośredni związek z przychodem i prowadzoną działalnością oraz nie są to wydatki wymienione w ustawie jako wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Kosztami uzyskania przychodu będą więc wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Jeżeli wykorzystanie bonów towarowych będzie miało pośredni lub bezpośredni wpływ na przychód firmy, wydatek z nimi związany można będzie uznać za koszt uzyskania przychodu.

CO JEST PRZYCHODEM

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W szczególności przychodem ze stosunku pracy będzie:
wynagrodzenie zasadnicze,
wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,
• różnego rodzaju dodatki,
nagrody,
• ekwiwalenty za niewykorzystany urlop
• wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,
świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika,
• wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Podstawa prawna:
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 12, art. 21 ust. 1 pkt 38 i 67 (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.),
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, art. 15 ust. 1 (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.),
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  REKLAMA

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  REKLAMA

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  REKLAMA