reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Przez jaki okres wypłacać zasiłek macierzyński pracownicy, która urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego

Przez jaki okres wypłacać zasiłek macierzyński pracownicy, która urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego

Nasza pracownica korzysta z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Urlopu udzieliliśmy jej na okres od 14 czerwca 2004 r. do 13 czerwca 2007 r. 29 sierpnia 2006 r. urodziła kolejne dziecko. Za jaki okres mamy wypłacić jej zasiłek macierzyński?

RADA
Należy skrócić o 2 tygodnie okres, przez jaki pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, ponieważ przypada on w czasie urlopu wychowawczego. Zasiłek macierzyński należy wypłacić pracownicy za okres od 29 sierpnia 2006 r. do 1 stycznia 2007 r., tj. za 126 dni.

UZASADNIENIE
Nowelizacja Kodeksu pracy i ustawy zasiłkowej zwiększyła wymiar przysługującego urlopu i zasiłku macierzyńskiego – wydłużyła je o 2 tygodnie. Dlatego pracownicy będzie przysługiwał urlop i zasiłek macierzyński na drugie dziecko w wymiarze 20 tygodni, tj. 140 dni. Państwo jednak wypłacą pracownicy zasiłek macierzyński za okres krótszy o 2 tygodnie.

W sytuacji gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstanie w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek ten przysługuje za okres urlopu macierzyńskiego, który przypada po porodzie, tj. przez okres krótszy o 2 tygodnie, jeśli pełny wymiar okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego mieści się w okresie udzielonego urlopu wychowawczego.

Pełny okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego Państwa pracownicy, który wynosi 140 dni (20 tygodni), trwałby od 29 sierpnia 2006 r. do 15 stycznia 2007 r. Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego w całości przypada na okres udzielonego pracownicy urlopu wychowawczego.

Urlop wychowawczy udzielony na pierwsze dziecko zakończy się 13 czerwca 2007 r., tj. po upływie okresu, przez jaki przysługuje zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia drugiego dziecka. Dlatego zasiłek macierzyński należy skrócić o 2 tygodnie, tj. okres który pracownica może wykorzystać przed porodem. Zatem są Państwo zobowiązani wypłacać pracownicy zasiłek macierzyński przez 126 dni, tj. od 29 sierpnia do 1 stycznia 2007 r.

WAŻNE!
Jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy, pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński w pełnym wymiarze.


Podstawa prawna:
• art. 3 ust. 1 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 221, poz. 1615),
• art. 29 ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
• art. 180 § 1, art. 1831, art. 186 Kodeksu pracy.

 
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Szypniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama