Kategorie

Rolnik może ubezpieczyć się w ZUS albo KRUS

Michał Jarosik
Rolnik, który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą i podlega ubezpieczeniu rolniczemu, musi opłacić składkę w podwójnej wysokości. Za czwarty kwartał musi wpłacić do KRUS 502 zł.

Składki na ubezpieczenie rolnicze są dużo niższe niż składki płacone do ZUS-u z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, wykonywania umowy zlecenia czy o pracę. Wobec tego rolnik, który opłaca składki w KRUS, ponosi dużo niższe koszty niż osoba nieobjęta systemem rolniczego ubezpieczenia społecznego, która podlega ubezpieczeniom społecznym i składki opłaca samodzielnie do ZUS-u (jako osoba prowadząca działalność) lub składki te są za nią opłacane przez płatnika (np. przez pracodawcę za pracownika).

Z uwagi na powyższe wiele osób zastanawia się nad możliwością podlegania ubezpieczeniu rolniczemu i zwolnieniu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS. Poniżej przedstawiamy zasady podlegania ubezpieczeniom, gdy rolnik zakłada firmę, podpisuje umowę o pracę albo zlecenia.

Rolnik prowadzący działalność

Rolnik lub domownik, który podlegając w pełnym zakresie ubezpieczeniu rolniczemu nieprzerwanie przez co najmniej trzy lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal ubezpieczeniu rolniczemu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności, jeżeli spełnia jednocześnie następujące warunki:
- złoży w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności,
- jednocześnie nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej jednego ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym,
- nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym,
- nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
- kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza tzw. rocznej kwoty granicznej, wynosi ona: w 2004 r. - 2528 zł, w 2005 r. - 2604 zł, w 2006 r. - 2643 zł).

Podstawowym warunkiem, który musi być spełniony, aby skorzystać z ubezpieczenia rolniczego, jest podleganie temu ubezpieczeniu przez trzy lata. Jeżeli rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej następuje przed upływem trzyletniego okresu podlegania ubezpieczeniu rolniczemu, prawo wyboru tytułu do ubezpieczeń nie przysługuje. Wówczas obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń jest działalność gospodarcza.

Skorzystanie z ubezpieczenia rolniczego przez prowadzącego działalność gospodarczą rolnika uzależniona jest od spełniania w dalszym ciągu warunków do podlegania temu ubezpieczeniu.

Rolnik, który ma trzyletni okres podlegania ubezpieczeniu i po tym okresie rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej, musi w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia jej wykonywania poinformować KRUS o tym oraz złożyć oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia rolniczego. Niezachowanie terminu na złożenie oświadczenia jest równoznaczne z ustaniem ubezpieczenia rolniczego z końcem kwartału, w którym rolnik rozpoczął wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracę przy prowadzeniu tej działalności.


Ważna wysokość podatku
Do dnia 31 maja każdego roku podatkowego rolnik podlegający ubezpieczeniu rolniczemu, który prowadzi działalność gospodarczą lub współpracuje przy jej prowadzeniu, ma obowiązek złożyć w KRUS zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego o wysokości należnego podatku za poprzedni rok podatkowy. Jeśli kwota tego podatku przekroczy tzw. roczną kwotę graniczną, a także jeżeli nie zostanie zachowany termin na złożenie zaświadczenia, ubezpieczenie rolnika ustanie z końcem kwartału, w którym rolnik lub domownik zobowiązany był złożyć w KRUS zaświadczenie, chyba że rolnik lub domownik zaprzestał prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sposób trwały lub okresowy przed upływem tego kwartału.

Z uwagi na powyższe rolnik, który w 2007 r. rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej i będzie spełniał ww. warunki do dalszego podlegania ubezpieczeniu rolniczemu w terminie do 31 maja 2008 r. powinien złożyć do KRUS-u informację o wysokości podatku. Jeżeli kwota podatku z działalności przekroczy tzw. roczną kwotę graniczną (kwota za 2007 r. nie jest jeszcze znana) to ubezpieczenie rolnicze ustanie z końcem kwartału, tj. z dniem 30 czerwca 2008 r. W konsekwencji od 1 lipca 2008 r. taki rolnik powinien zgłosić się do ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Oczywiście obowiązek ubezpieczeń z działalności nie powstanie, jeżeli rolnik zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej. Wówczas osoba ta w dalszym ciągu będzie podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Umowa o pracę, zlecenia z rolnikiem

Rolnik, który jest ubezpieczony w KRUS-ie i w okresie tym zostanie zatrudniony na podstawie umowy o pracę czy też umowy zlecenia, obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu będzie podlegał jako pracownik lub zleceniobiorca (chyba że jest uczniem lub studentem), bez względu na wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia.

W takiej sytuacji ubezpieczenie rolnicze ustanie z końcem kwartału, w którym rozpoczął on pracę na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia. Natomiast obowiązek ubezpieczeń z umowy o pracę powstanie od dnia nawiązania stosunku pracy, a w przypadku umowy zlecenia od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania.

KTO PODLEGA UBEZPIECZENIU W KRUS
Ubezpieczeniu społecznemu rolników podlega obowiązkowo:
- rolnik, zamieszkujący i prowadzący na terytorium RP osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym, o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej, w tym również w ramach grupy producentów rolnych,
- małżonek rolnika,
- stale pracujący w gospodarstwie domownik,
jeżeli nie podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu i nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie mają ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Przykład:
PODLEGANIE UBEZPIECZENIOM Z DZIAŁALNOŚCI
Jan K. jest rolnikiem i od stycznia 2005 r. podlega w pełnym zakresie ubezpieczeniu rolniczemu. Od 28 września 2007 r. Jan K. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. W związku z tym, iż okres ubezpieczenia rolniczego jest krótszy niż trzy lata, po rozpoczęciu prowadzenia działalności Jan K. będzie z tytułu jej prowadzenia podlegał ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od 1 października nie będzie natomiast podlegał ubezpieczeniu rolniczemu. Do ubezpieczeń społecznych z działalności powinien się zgłosić od 1 października 2007 r. (tj. po ustaniu ubezpieczenia rolniczego).

Przykład:14 DNI NA ZŁOŻENIE OŚWIADCZENIA
Marek L. od stycznia 2000 r. podlega w pełnym zakresie ubezpieczeniu rolniczemu. Od 10 października 2007 r. rozpoczyna on równoczesne prowadzenie działalności gospodarczej. Jeżeli chce w dalszym ciągu podlegać ubezpieczeniu rolniczemu powinien w terminie do 24 października poinformować KRUS o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej i złożyć oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia rolniczego. Jeżeli wypełni te obowiązki w dalszym ciągu będzie podlegał ubezpieczeniu rolniczemu, a z tytułu prowadzenia działalności nie będą opłacane żadne składki.


Podstawa prawna:

 • ustawa z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 1998 r. nr 7, poz. 25 z późn. zm.),
 • ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

MICHAŁ JAROSIK

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?