REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop na żądanie 2024 - wniosek i odmowa
Urlop na żądanie 2024 - wniosek i odmowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Kiedy zgłosić wniosek o urlop na żądanie? Czy jest on płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? Jakie są zasady korzystania z tego urlopu? Artykuł zawiera wzór wniosku do pobrania.
rozwiń >

Urlop na żądanie 2024 – Kodeks pracy

Kodeks pracy urlop na żądanie reguluje w art. 1672-3. To prawo pracownika będące częścią urlopu wypoczynkowego. Co wyróżnia urlop na żądanie od zwykłego urlopu wypoczynkowego? Urlop na żądanie pozwala na uzyskanie wolnego od pracy w nagłym wypadku. Tymczasem zwykły urlop wypoczynkowy udziela się na podstawie planu urlopów. Taki plan ustala się na cały rok kalendarzowy albo na krótsze okresy czasu jak kwartał.

Autopromocja

Ile dni urlopu na żądanie w roku można wykorzystać?

Kodeks pracy przyznaje prawo do nie więcej niż 4 dni urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym. Jest to stała liczba i przysługuje niezależnie od tego czy pracownik ma prawo do 20 czy do 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Wymiar urlopu na żądanie wynosi 4 dni. 

Ważne

Pracownik zatrudniony u kilku pracodawców może maksymalnie wykorzystać łącznie 4 dni urlopu na żądanie w roku kalendarzowym.

Czy urlop na żądanie przechodzi na kolejny rok? Nie. Niewykorzystany przejdzie na kolejny rok, ale jako zwykły urlop wypoczynkowy. Będzie to tzw. urlop zaległy, który należy wykorzystać do 30 września roku następującego po roku nabycia prawa do urlopu. 

Przykład

Pracownica nabyła prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia 2024 roku. Wykorzystała 22 dni urlopu. 4 dni trzymała na wszelki wypadek, gdyby potrzebowała wziąć urlop na żądanie. 4 dni urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przechodzą jej więc na kolejny rok. Pracownica musi wykorzystać te dni do 30 września 2025 roku. W 2025 roku zaległy urlop wypoczynkowy będzie wykorzystywany w pierwszej kolejności.

Urlop na żądanie - ile płatny?

Za czas urlopu na żądanie przysługuje wynagrodzenie takie samo jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Jak ustala się wynagrodzenie urlopowe? Sprawdź: Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego - jak obliczyć

Kiedy zgłosić wniosek o urlop na żądanie?

Urlop na zadanie można wykorzystać pod rząd np. dwa, trzy lub cztery dni, ale można też wnioskować o pojedyncze dni urlopu na żądanie. Kiedy należy zgłosić urlop na żądanie, aby pracodawca go udzielił? W świetle Kodeksu pracy pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to dokładnie oznacza? Zgodnie z orzecznictwem uznaje się, że zgłoszenie urlopu na żądanie powinno nastąpić przed godziną rozpoczęcia pracy wynikającą z harmonogramu czasu pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wniosek o urlop został zgłoszony dzień wcześniej.

Przykład

Pracownik napisał smsa do przełożonego z prośbą o urlop na żądanie o godzinie 7:30 w poniedziałek. Zgodnie z grafikiem dzień pracy rozpoczyna w tym dniu o godzinie 7:00. Pracodawca może, ale nie musi uwzględnić wniosku pracownika.

Ważne

W regulaminie pracy pracodawca może określić późniejszy termin niż wynikający z KP na złożenie wniosku o urlop na żądanie.

Urlop na żądanie 2024 - wzór wniosku do pobrania

Jak napisać wniosek o urlop na żądanie? Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują szczególnej formy tego wniosku. Zgłoszenia chęci skorzystania z urlopu na żądanie można więc dokonać na różne sposoby: telefonicznie, smsem, e-mailem, pisemnie w formie papierowej, a nawet osobiście.

Jednak bezpiecznej jest złożyć wniosek w formie pisemnej (papierowej lub elektronicznej). Warto mieć dowód na wypadek dochodzenia czy wniosek został faktycznie złożony i czy nieobecność w pracy była usprawiedliwiona.

Czy konieczne jest podanie we wniosku powodu korzystania z urlopu na żądanie? Pracownik nie ma obowiązku wymieniania przyczyny. Mimo wszystko pracownicy często uzasadniają swoje wnioski. Na pewno jest to dobrze postrzegane przez pracodawców. 

Co może być powodem korzystania z urlopu na żądanie? Oto kilka przykładów:

  • śmierć bliskiej osoby (jeśli nie korzysta się z urlopu okolicznościowego),
  • wypadek,
  • kradzież samochodu,
  • nagła choroba bliskiej osoby,
  • awaria środku transportu.

Wniosek o urlop na żądanie – pobierz wzór doc i pdf

Wniosek o urlop na żądanie - wzór infor

Wniosek o urlop na żądanie - wzór infor

 

Urlop na żądanie a odmowa pracodawcy

Kiedy możliwa jest odmowa urlopu na żądanie przez pracodawcę? Co do zasady pracodawca zobowiązany jest do udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie. Orzecznictwo Sądu Najwyższego dopuszcza jednak wyjątkowe sytuacje uzasadniające odmowę urlopu na żądanie. Kiedy pracodawca może odmówić urlopu? Uznaje się, że jest to dozwolone w przypadku, gdy nieobecność pracownika zaszkodziłaby interesom firmy i kolidowałaby z koniecznością zapewnienia normalnego toku pracy (Wyrok Sądu Najwyższego II PK 123/09, OSNP 2011/11–12/148).

Kolejnym przypadkiem, kiedy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie jest złożenie wniosku po terminie. Taka sytuacja została omówiona w jednym z powyższych przykładów.

Czy ze skorzystaniem z urlopu na żądanie należy zaczekać aż do udzielenia zgody przez pracodawcę? Kodeks pracy nie wymaga przecież akceptacji wniosku. Mimo wszystko samowolne udanie się na urlopu może skutkować nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 marca 2001 r. (I PKN 306/00). Pracownik, który złożył wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego nieprzewidzianego w planie urlopów, nie może go wykorzystać bez wyraźnej akceptacji pracodawcy. Dodatkowo samowolne powstrzymanie się od wykonywania pracy może być kwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Urlop na żądanie po angielsku

Urlop na żądanie po angielsku to leave at request.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA

Dofinansowanie do kolonii dziecka z zakładu pracy 2024 r.

Przyznawanie pracownikom dofinansowania do kolonii dzieci powinno wynikać z regulaminu ZFŚS. Ponadto udzielenie takiego wsparcia należy uzależniać od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych. Pracodawcy, u których nie działa ZFŚS, mogą dofinansować kolonie dzieci pracowników np. ze środków obrotowych.

Wyższe dofinansowanie dla pracodawcy za pracowników niepełnosprawnych. Zmiany od lipca 2024 r.

Zwiększy się wysokość dofinansowania ze środków PFRON do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Zmiany mają wejść w życie od lipca 2024 r. Ile wyniesie dofinansowanie?

REKLAMA