REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop na żądanie 2024 - wniosek i odmowa
Urlop na żądanie 2024 - wniosek i odmowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Kiedy zgłosić wniosek o urlop na żądanie? Czy jest on płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? Jakie są zasady korzystania z tego urlopu? Artykuł zawiera wzór wniosku do pobrania.
rozwiń >

Urlop na żądanie 2024 – Kodeks pracy

Kodeks pracy urlop na żądanie reguluje w art. 1672-3. To prawo pracownika będące częścią urlopu wypoczynkowego. Co wyróżnia urlop na żądanie od zwykłego urlopu wypoczynkowego? Urlop na żądanie pozwala na uzyskanie wolnego od pracy w nagłym wypadku. Tymczasem zwykły urlop wypoczynkowy udziela się na podstawie planu urlopów. Taki plan ustala się na cały rok kalendarzowy albo na krótsze okresy czasu jak kwartał.

REKLAMA

Autopromocja

Ile dni urlopu na żądanie w roku można wykorzystać?

Kodeks pracy przyznaje prawo do nie więcej niż 4 dni urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym. Jest to stała liczba i przysługuje niezależnie od tego czy pracownik ma prawo do 20 czy do 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Wymiar urlopu na żądanie wynosi 4 dni. 

Ważne

Pracownik zatrudniony u kilku pracodawców może maksymalnie wykorzystać łącznie 4 dni urlopu na żądanie w roku kalendarzowym.

Czy urlop na żądanie przechodzi na kolejny rok? Nie. Niewykorzystany przejdzie na kolejny rok, ale jako zwykły urlop wypoczynkowy. Będzie to tzw. urlop zaległy, który należy wykorzystać do 30 września roku następującego po roku nabycia prawa do urlopu. 

Przykład

Pracownica nabyła prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia 2024 roku. Wykorzystała 22 dni urlopu. 4 dni trzymała na wszelki wypadek, gdyby potrzebowała wziąć urlop na żądanie. 4 dni urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przechodzą jej więc na kolejny rok. Pracownica musi wykorzystać te dni do 30 września 2025 roku. W 2025 roku zaległy urlop wypoczynkowy będzie wykorzystywany w pierwszej kolejności.

Urlop na żądanie - ile płatny?

Za czas urlopu na żądanie przysługuje wynagrodzenie takie samo jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Jak ustala się wynagrodzenie urlopowe? Sprawdź: Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego - jak obliczyć

Kiedy zgłosić wniosek o urlop na żądanie?

Urlop na zadanie można wykorzystać pod rząd np. dwa, trzy lub cztery dni, ale można też wnioskować o pojedyncze dni urlopu na żądanie. Kiedy należy zgłosić urlop na żądanie, aby pracodawca go udzielił? W świetle Kodeksu pracy pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to dokładnie oznacza? Zgodnie z orzecznictwem uznaje się, że zgłoszenie urlopu na żądanie powinno nastąpić przed godziną rozpoczęcia pracy wynikającą z harmonogramu czasu pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wniosek o urlop został zgłoszony dzień wcześniej.

Przykład

Pracownik napisał smsa do przełożonego z prośbą o urlop na żądanie o godzinie 7:30 w poniedziałek. Zgodnie z grafikiem dzień pracy rozpoczyna w tym dniu o godzinie 7:00. Pracodawca może, ale nie musi uwzględnić wniosku pracownika.

Ważne

W regulaminie pracy pracodawca może określić późniejszy termin niż wynikający z KP na złożenie wniosku o urlop na żądanie.

Urlop na żądanie 2024 - wzór wniosku do pobrania

Jak napisać wniosek o urlop na żądanie? Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują szczególnej formy tego wniosku. Zgłoszenia chęci skorzystania z urlopu na żądanie można więc dokonać na różne sposoby: telefonicznie, smsem, e-mailem, pisemnie w formie papierowej, a nawet osobiście.

Jednak bezpiecznej jest złożyć wniosek w formie pisemnej (papierowej lub elektronicznej). Warto mieć dowód na wypadek dochodzenia czy wniosek został faktycznie złożony i czy nieobecność w pracy była usprawiedliwiona.

Czy konieczne jest podanie we wniosku powodu korzystania z urlopu na żądanie? Pracownik nie ma obowiązku wymieniania przyczyny. Mimo wszystko pracownicy często uzasadniają swoje wnioski. Na pewno jest to dobrze postrzegane przez pracodawców. 

Co może być powodem korzystania z urlopu na żądanie? Oto kilka przykładów:

  • śmierć bliskiej osoby (jeśli nie korzysta się z urlopu okolicznościowego),
  • wypadek,
  • kradzież samochodu,
  • nagła choroba bliskiej osoby,
  • awaria środku transportu.

Wniosek o urlop na żądanie – pobierz wzór doc i pdf

Wniosek o urlop na żądanie - wzór infor

Wniosek o urlop na żądanie - wzór infor

 

Urlop na żądanie a odmowa pracodawcy

Kiedy możliwa jest odmowa urlopu na żądanie przez pracodawcę? Co do zasady pracodawca zobowiązany jest do udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie. Orzecznictwo Sądu Najwyższego dopuszcza jednak wyjątkowe sytuacje uzasadniające odmowę urlopu na żądanie. Kiedy pracodawca może odmówić urlopu? Uznaje się, że jest to dozwolone w przypadku, gdy nieobecność pracownika zaszkodziłaby interesom firmy i kolidowałaby z koniecznością zapewnienia normalnego toku pracy (Wyrok Sądu Najwyższego II PK 123/09, OSNP 2011/11–12/148).

Kolejnym przypadkiem, kiedy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie jest złożenie wniosku po terminie. Taka sytuacja została omówiona w jednym z powyższych przykładów.

Czy ze skorzystaniem z urlopu na żądanie należy zaczekać aż do udzielenia zgody przez pracodawcę? Kodeks pracy nie wymaga przecież akceptacji wniosku. Mimo wszystko samowolne udanie się na urlopu może skutkować nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 marca 2001 r. (I PKN 306/00). Pracownik, który złożył wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego nieprzewidzianego w planie urlopów, nie może go wykorzystać bez wyraźnej akceptacji pracodawcy. Dodatkowo samowolne powstrzymanie się od wykonywania pracy może być kwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Urlop na żądanie po angielsku

Urlop na żądanie po angielsku to leave at request.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA