REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opieka nad dzieckiem. Jak wnioskować o dodatkowy płatny urlop? Ile on wynosi?

Opieka nad dzieckiem. Jak wnioskować o dodatkowy płatny urlop?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Masz dziecko w wieku do 14 lat? W Kodeksie pracy przewidziano możliwość uzyskania płatnego urlopu na opiekę nad nim. Ile dni przysługuje? Jak złożyć wniosek?

Pracownikom przysługują 2 dni lub 16 godzin płatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem. Urlop jest pełnopłatny i nie wymaga tłumaczenia. Urlop taki przysługuje albo ojcu, albo matce – nie można go podzielić między nimi. 

Autopromocja

Kiedy można go wykorzystać?

Dwa dni urlopu można wykorzystać w dowolnym momencie po złożeniu wniosku do pracodawcy. Termin wniosku nie musi być związany z chorobą dziecka. Niewykorzystany urlop nie przenosi się na kolejny rok.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o opiekę nad dzieckiem można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej. Pracodawca może wyrazić zgodę na dzień wolny w innym terminie z powodów organizacyjnych.

Kto ma prawo do tego urlopu?

Dwa dni wolnego przysługują rodzicom lub prawnym opiekunom dziecka do 14 lat.

Od 2023 roku dostępne są 5 dni opieki nad dzieckiem, które stanowią odrębne udogodnienie dla wszystkich pracowników. Urlop opiekuńczy przysługuje w związku z opieką nad najbliższą rodziną, a wniosek o jego udzielenie należy złożyć co najmniej jeden dzień przed planowanym terminem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzór wniosku

Wniosek o urlop na opiekę nad dzieckiem powinien zawierać następujące elementy:

  • Nagłówek: W górnym lewym rogu umieść swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania). W górnym prawym rogu wpisz datę złożenia wniosku.
  • Adresat: Wskazanie do kogo skierowany jest wniosek (np. pracodawca, dział kadr).
  • Treść wniosku: Rozpocznij od grzecznej formuły, np. "Szanowny Panie/Pani [imię nazwisko]," Wyraź swoje zamiary – że chcesz skorzystać z urlopu na opiekę nad dzieckiem. Podaj daty, w których planujesz korzystać z urlopu. Wymień imię i datę urodzenia dziecka.
  • Podpis: Na końcu wniosku umieść swoje imię i nazwisko oraz datę.

Wzór może różnić się w zależności od Twojego pracodawcy. Jeśli masz dostęp do wewnętrznych dokumentów firmy, sprawdź, czy nie ma tam gotowego wzoru wniosku. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

REKLAMA

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

REKLAMA